آرک آشپزخانه

ایده های طراحی آرک آشپزخانه برای خانه شما

ایجاد آرک آشپزخانه می تواند یکی از روش های مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی باشد. در این مقاله به ملاحظات مختلف مربوط به آن پرداخته ایم.

آرک آشپزخانه

آرک ها عناصر سازه ای یک ساختمان هستند که هم بر روی یک شکاف قرار دارند و هم از یک سازه حمایت می کنند. آن ها برای نزدیک به 4000 سال در دکوراسیون ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته اند که معروف ترین استفاده های آن ها توسط رومیان باستان است. آرک ها نه تنها عملکرد ساختاری دارند، بلکه ظاهری عالی نیز ارائه می دهند. در قوس های معمولی، تنش بار در بالای راهرو به دو طرف دهانه منتقل می شود و سپس به سمت پایین رانده می شود. برخی از عناصر می توانند علایق مردم را برانگیخته و یک منطقه معمولی را جذاب تر جلوه دهند. از مبلمان چوبی و دیوار های آنتیک گرفته تا طراحی آرک آشپزخانه. هر عنصر نقشی دارد. آرک آشپزخانه مدرن یک عنصر معماری منحصر به فرد است که آشپزخانه شما را به سطح جدیدی از دکوراسیون داخلی ارتقا می دهد.

مقدمه ای بر استفاده از آرک ها در معماری

آرک آشپزخانه یک عنصر معماری کلاسیک است که می تواند به هر ساختمانی، چه بخشی از نما و چه به عنوان بخشی از فضای داخلی، حس جذابیت دنیای قدیم را اضافه کند. شاید باورش سخت باشد، اما آرک ها برای بیش از هزار سال در ساخت و ساز ساختمان مورد استفاده قرار گرفته اند. در ابتدا از آن ها برای نگه داشتن دهانه های سنگین به جای ستون ها یا تیرهای بتنی که امروزه استفاده می شود، استفاده می شد. آرک ها در قلب بسیاری از بزرگ ترین بنا های معماری جهان یافت می شوند.

آرک ها را می توان به شکل های مدور، مسطح، دایره ای و بیضوی طراحی کرد. با این حال، آرک نیم دایره همچنان یکی از محبوب ترین شکل های مورد استفاده است. طراحان به دلایل مختلف از آرک ها استفاده می‌کنند. از جمله برای قاب ‌بندی نما ها، اضافه کردن درام یا برجسته کردن فضا. همچنین می توان از آن برای نرم کردن فضا و ایجاد جذابیت و راحتی استفاده کرد. بیایید بررسی کنیم که چگونه این عنصر طراحی برازنده و بسیار دوست ‌داشتنی بسیاری از فضا های داخلی مدرن را شکل داده و امروزه به دکوراسیون آشپزخانه راه یافته است.

آرک آشپزخانه چیست؟
آرک آشپزخانه چیست؟

طراحی آرک آشپزخانه چیست؟

طرح آرک آجری در سراسر جهان و در تمدن های مختلف یافت شود و در تمام قرن ها استفاده شده و قدمت آن به هزاره دوم قبل از میلاد در بین النهرین باز می گردد. رومی‌ ها شاید معروف‌ ترین قوس‌ هایی را ایجاد کرده باشند که برای دوام سازه استفاده می ‌شده است. این قوس ها، رومی ‌ها را قادر ساختند تا سازه ‌های بزرگ‌ تر و قنات‌ های بهتری بسازند. آرک، پدر معماری معاصر بود. امروزه طاق ‌های معروف، گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می‌ کنند، مانند طاق پیروزی در پاریس.

از سوی دیگر، طراحی آرک آشپزخانه ممکن است عملکرد های متعددی را ارائه دهد، هم از نظر ساختاری و هم از نظز تزئینی. آرک آشپزخانه مدرن ممکن است به عنوان یک درب ورودی چشمگیر، یک واحد قفسه داخلی حکاکی شده، یا یک قاب کوچک عمل کند. به این ترتیب، آرک شاید یک ادای احترام به گذشته و وسیله ای کاربردی برای ایجاد فضا های دوست داشتنی و بدیع باشد.

دلایل استفاده از آرک در آشپزخانه

نخستین دلیل برای استفاده از آرک آشپزخانه، جلب توجه از طریق ارائه شکل متضاد است. یعنی وجود یک نیم دایره نرم در میان خطوط سخت معماری. یک خانه و آشپزخانه به طور معمول پر از زوایای 90 درجه است. کابینت آشپزخانه نیز بر تعداد این زوایای نود درجه می افزاید. یک قوس، شکل نرم تری به آن اضافه می کند و به آشپزخانه احساس جذابیت بیشتری می دهد. دلیل دیگر استفاده از آرک در آشپزخانه می تواند برای ایجاد یک گوشه باشد. آرک آشپزخانه همچنین می تواند به عنوان راهی برای خاص کردن ورودی آشپزخانه استفاده شود. پس با بهره مندی از طراحی آرک آشپزخانه به راحتی می توانید فضا را چشم نواز تر کنید.

انواع آرک آشپزخانه

آرک نیم دایره

این یک نیم دایره در قسمت بالایی آشپزخانه است. آرک آشپزخانه نیم دایره دارای یک طراحی ساده است و در یک دکوراسیون داخلی مینیمال و امروزی بسیار خوب به نظر خواهد رسید.

آرک گوتیک

برای درک بهتر شکل این نوع آرک، به طاق های کلیسا فکر کنید که در یک نقطه به هم می رسند.

آرک نرم

این نوع آرک مستقیم بالا می رود سپس دارای قوس پایین تر و کشیده تر است. این در خانه های به سبک کلونی بسیار زیبا به نظر می رسد.

ورودی قوسی آشپزخانه
ورودی قوسی آشپزخانه

نوع آرک آشپزخانه را فقط بر مبنای زیبایی ظاهری انتخاب نکنید

آرک یک ویژگی معماری است که شما می توانید در بخش های متفاوتی از خانه خود از آن استفاده کنید. اما مانند بسیاری از عناصر معماری، بهتر است استفاده از آن با توجه به سبک آشپزخانه صورت بگیرد تا به این ترتیب، خانه شما منسجم تر به نظر برسد.

سبک معماری خود را در نظر بگیرید

درست است که ما همیشه می خواهیم همه اشکال خلاقیت را ترویج کنیم، اما همچنین می خواهیم به شما کمک کنیم تا هنگام بازسازی و دکوراسیون منزل خود دچار اشتباهات پر هزینه نشوید. انواع مختلفی از آرک ها در آشپزخانه های مدیترانه ‌ای، اسپانیایی و مراکشی به ‌طور بسیار طبیعی وجود دارند. امروزه آرک نیم ‌دایره در برخی از خانه ‌های جدید تر و به ‌سبک مینیمال آمریکایی‌ از نظر معماری دارای محبوبیت بیشتری است. اما انواع دیگر آرک ها نیز می توانند در این سبک آشپزخانه ها اجرا شوند.

الزامات فنی و بصری آرک آشپزخانه

آشپزخانه یک اتاق خاص در هر آپارتمانی است. اغلب، همه اعضای خانواده بعد از یک روز سخت در آن جا جمع می شوند. جای تعجب نیست که به طراحی آشپزخانه های مدرن توجه ویژه ای می شود. به عنوان یک قاعده، آشپزخانه معمولاً مجاور یک راهرو، یک سالن ورودی یا یک اتاق نشیمن است. این دو اتاق را می توانید با استفاده از آرک آشپزخانه با یکدیگر ترکیب کنید. بسیار مهم است که قبل از شروع کار ساخت و ساز با متخصصین دکوراسیون داخلی و بازسازی و دیزاین منزل نظیر تیم متخصص و حرفه ای سیبارون مشورت کنید، زیرا هر آشپزخانه ای توانایی فنی برای نصب آرک را ندارد. اگر آرک در دیوار باربر سوار شود، باید استحکام سازه را پیش از ساخت و ساز محاسبه کرد.

طاق آشپزخانه
طاق آشپزخانه

آرک آشپزخانه به عنوان عنصری از منطقه بندی فضا

با استفاده از آرک آشپزخانه، می توانید به تفکیک بصری آشپزخانه به مناطق مجزا دست پیدا کنید. اول از همه، می توانید آشپزخانه را از ناهارخوری جدا کنید. این کار را می توان با گسترش رابط درب و جایگزینی آن با ساختار قوسی به دست آورد. با جدا کردن فضای آشپزخانه، طراحان از نورپردازی روشن تری در آشپزخانه و همچنین انواع مواد تزئینی برای کف و دیوارهای آشپزخانه و اتاق نشیمن استفاده می کنند.

طراحی آرک در یک آشپزخانه بزرگ

تقریباً در هر آشپزخانه ای از آرک ها به عنوان راهی برای منطقه بندی فضا استفاده می شود. یک آشپزخانه بزرگ به شما این امکان را می دهد که دهانه قوسی را با یک نوار پیشخوان ترکیب کنید. این راه حل اخیراً ظاهر شده است، اما به سرعت محبوبیت پیدا کرد.

معماری آرک
معماری آرک

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب