اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی

اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی

در سبک امروزی کمتر اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی به چشم می خورد. در حقیقت در خانه های تازه ساز این دو فضا یا همسطح هستند و یا اختلاف ارتفاع ناچیزی دارند. همچنین با حذف سکو میان آشپزخانه و سالن دیگر مرز و یا حائلی میان این دو فضا وجود نخواهد داشت.

بازسازی خانه، نوسازی فضای مسکونی، تغییر دکوراسیون داخلی و حتی ساخت منزل جزو پروسه هایی هستند که در عین پر چالش بودن از جذابیت خاصی برخوردار می باشند. در زمان انجام چنین فرایندهایی معمولا هزاران سوال ذهن افراد را به خود درگیر می کند. اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی یکی سوالات مهمی است که در دکوراسیون آشپزخانه مطرح است و ما قصد داریم در این مقاله بطور مفصل به توضیح آن بپردازیم.

اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را در این باره کسب کنید به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله را مطالعه بفرمایید.

اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی باید چقدر باشد ؟

این یک پرسش جذاب و واقعا به جا است. آشپزخانه مرکز خانه است. اعضای خانواده در طول روز به این محیط رفت و آمد دارند و فعالیت های زیادی را در بستر آشپزخانه به انجام می رسانند. با این تفاسیر دکوراسیون این فضا نیز از اهمیت برخوردار می باشد. شما باید بدانید که این فضا را در کجا قرار داده و با چه کیفیتی آن را دیزاین کنید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

و از همه مهمتر شما باید بدانید که آیا آشپزخانه ی سکودار بهتر است و یا منطقی تر می باشد تا آشپزخانه همسطح با سالن پذیرایی باشد.

اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی
اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی

کف آشپزخانه بالاتر از سطح پذیرایی

اگر به خانه های ساخته شده در چند دهه گذشته توجه کنید متوجه می شوید که در اکثر آنها کف معمولا بالاتر از سطح پذیرایی می باشد. شاید در نگاه اول بنظر برسد که چنین انتخابی سلیقه ای است. اما اینگونه نیست و موضوع اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی در اینجا تابع دلیل است.

دلیل آنست که معمار ترجیح می دهد تا برای نصب و جایگذاری لوله های فاضلاب از این روش استفاده نماید.

البته لازم به ذکر است که این روش هزینه بر بوده و زحمت زیادی را نیز می طلبد.

دلیل دیگر شیب بندی است. این موضوع دلیل مهمتری است که افراد را به ساخت آشپزخانه سکودار سوق می دهد. همانطور که میدانید تخلیه درست فاضلاب در فرهنگ ما موضوعی قدیمی و بسیار با اهمیت است. از اینرو افراد تمایل دارند تا آب سرازیر شده توسط لوله به سرعت از طریق دریچه فاضلاب خارج گشته و به داخل سالن و یا پذیرایی نفوذ نکند. لازم است بدانید که آشپزخانه سکودار این موضوع را تسهیل می نماید.

با این حال گفتنی است که چنانچه سطح آشپزخانه به خوبی تراز گردد و شیب مناسبی در سکو ایجاد شود، آب به درستی به سمت روزنه ی فاضلاب هدایت خواهد شد. کما اینکه اگر این طرح به درستی اجرا نگردد جریان آب به خوبی هدایت نخواهد شد و این قضیه در آینده مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. نتیجه اینکه اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی باید به درستی مدیریت گردد.

آشپزخانه همسطح با پذیرایی

در سبک امروزی کمتر اختلافی میان سطوح آشپزخانه و پذیرایی به چشم می خورد. در حقیقت در خانه های تازه ساز این دو فضا یا همسطح هستند و یا اختلاف ارتفاع ناچیزی دارند.

با این تفسیر چنانچه شما می خواهید از متدهای روز طراحی منزل بهره ببرید یادتان باشد که هم سطح کردن کف آشپزخانه و کف سالن یکی از مهمترین مولفه هایی است که لازم است آن را اجرا نمایید.

گفتی است که افزایش دامنه ی دید از وسعت خانه یکی از مهمترین مزایای هم سطح نمودن این دو فضا است.

اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی چه مزایایی دارد؟

کسب اطلاع راجع به مزایا سبب می شود تا نوع آشپزخانه مورد نظرمان را بهتر و راحتر انتخاب نماییم. در ادامه بعضی از مهمترین مزایای کف آشپزخانه بالاتر از سطح پذیرایی را ذکر می کنیم:

 • اگر کف آشپزخانه بالاتر از سطح پذیرایی باشد، میان این دو فضا تفکیک به وجود آمده و چنین تفکیکی حریم فضایی این دو را حفظ می کند.
 • اگر کف آشپزخانه بالاتر از سطح پذیرایی باشد شیب مطلوبی ایجاد می گردد و این شیب شستشو و تنظیف را تسهیل می نماید.

معایب کف آشپزخانه بالاتر از سطح پذیرایی

 • این ایده قدیمی است و معمولا در خانه هایی با سبک و استایل قدیمی دیده می شود.
 • اگر در خانه شما کودک و یا فرد مسنی حضور دارد اجرای این ایده می تواند کمی خطرناک و دردسرآفرین باشد.
 • در صورتی که شیب بندی به درستی اعمال نگردد، اجرای این طرح با دردسر همراه خواهد بود.
 • با جدا کردن آشپزخانه از سالن، فضا کوچک تر و تنگ تر بنظر خواهد رسید در صورتی که عکس این قضیه فضا را بازتر می کند.

اگر هنوز تصمیم تان را نگرفته اید و همچنان نمیدانید که چه نوع آشپزخانه ای مناسب شما است بهتر است با مزایای آشپزخانه هم سطح با پذیرایی نیز آشنا شوید:

 • رفت و آمد در آشپزخانه ای که کف آن همسطح با پذیرایی است راحت تر بوده و احتمال زمین خوردن، پیچ خوردن مچ پا و یا برخورد با سکو وجود ندارد. از این رو دیگر نیاز نیست تا افراد نگران چنین موضوعی باشند. گفتنی است که این نکته برای کسانی که کودک و یا فرد مسن در خانه دارند اهمیت بیشتری دارد.
 • با حذف سکو میان آشپزخانه و سالن دیگر مرز و یا حائلی میان این دو فضا وجود نخواهد داشت. از اینرو فضا بازتر و دلنشین تر بنظر خواهد رسید.
 • اگر سکو را از آشپزخانه حذف کنید، مسلما ارتفاع دیوارها بیشتر خواهد شد. این افزایش ارتفاع به شما کمک می کند تا کابینت های بلندتری را نصب نموده و با این ترفند از فضای بیشتری استفاده نمایید.
 • آشپزخانه همسطح با پذیرایی برای کسانی که کمردرد دارند و یا از معلولیت رنج می برند بهترین انتخاب است.

معایب آشپزخانه هم سطح با پذیرایی

 • در صورت خرابی روزنه خروج آب، پسماند می تواند وارد سالن شود
 • دیگر حائلی میان فضای آشپرخانه و سالن نیست و این قضیه ممکن است برای همه ی افراد خوشایند نباشد.

نتیجه گیری

بعضی ها تمایل دارند تا اختلافی میان سطح آشپزخانه و سالن در فضای منزل شان وجود نداشته باشد و در سوی دیگر عده ای  اختلاف در سطح را می پسندند. انتخاب این مورد کاملا سلیقه ای است.

با این حال اگر تصمیم دارید تا اختلاف سطح آشپزخانه با پذیرایی را به حداقل برسانید و یا آشپزخانه را با سالن همسطح کنید باید بدانید که این کار ممکن است. منتهی برای دریافت بهترین نتیجه باید کار را به دست افراد کاردان بسپارید.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب