اصول طراحی دفتر کار

اصول طراحی دفتر کار؛ اصولی اثربخش برای خلق محیط کاری سازنده

به هم خوردن تمرکز کارمندان و کاهش راندمان نیروی کار در نتیجه بی توجهی به اصول طراحی دفتر کار حاصل می شود. مشتریان نیز از این موضوع تاثیر می پذیرند.

آیا برای شما هم پیش آمده که روزهای کاری کسل کننده ای را پشت سر بگذارید؟ یا اینکه عصرها در حالی که از شدت کسالت و خستگی رمقی برایتان باقی نمانده برای رفتن به خانه لحظه شماری کنید؟ کسالت، افسردگی، بی رمقی، بی میلی و داشتن روحیه ای پژمرده در محیط کار می تواند ناشی از عدم رعایت اصول طراحی دفتر کار باشد.

اهمیت و تاثیر اصول طراحی دفتر کار

تاثیر دکوراسیون داخلی محیط کار را نمی توان بر روحیات کارمندان نادیده گرفت. افراد بیش از یک سوم از ساعات روز را در محیط کار سپری می کنند. کار کردن در محیطی رخوت انگیز، با چیدمانی به هم ریخته و غیر اصولی می تواند انگیزه کار را در شما نابود کند. به هم خوردن تمرکز کارمندان و کاهش راندمان نیروی کار در نتیجه بی توجهی به اصول طراحی دفتر کار حاصل می شود. مشتریان نیز از این موضوع تاثیر می پذیرند. ورود مشتریان به محیطی که هیچ چیز در جای خود قرار ندارد می تواند آن ها را نسبت به مجموعه شما بی اعتماد سازد. این اصول به شما کمک می کند تا محیط کاری سرزنده، سرشار از آرامش، منظم و روحیه بخش داشته باشید. برای آشنایی با اصول طراحی دفتر کار تا انتها همراه ما بمانید.

 

توجه به اصول طراحی دفتر کار میتواند منجر به افزایش راندمان کارمندان شود
توجه به اصول طراحی دفتر کار میتواند منجر به افزایش راندمان کارمندان شود

 

نورپردازی؛ اولین و مهمترین اصل از اصول طراحی دفتر کار

شما می توانید یک دفتر کاری کوچک را با شیوه های نورپردازی اصولی به محیطی دلباز و سرزنده تبدیل کنید. از طرفی هم می توانید یک دفتر کاری بزرگ را با شیوه های نورپردازی غلط به شکل یک دخمه در آورید. بنابراین نمی توان از تاثیر شگرف نورپردازی در اصول طراحی دفتر کار غافل شد. منظور از این حرف روشن کردن بیش از حد محیط کار نیست. بلکه نور باید با زاویه دهی درست، به اندازه و با شدت مناسب در محیط کار ساطع شود.

نورپردازی در محیط کار می تواند انگیزه و انرژی کارکنان را افزون کند و بازدهی آن ها را افزایش دهد. اگر نور طبیعی برای دفتر کار در نظر گرفته اید از پرده های مناسب با قابلیت تنظیم شدت و زاویه نور استفاده کنید. پرده های زبرا، کرکره چوبی و لوردراپه و شید اسکرین بهترین انتخاب برای دفتر کار هستند. چرا که هم جلوه ای رسمی و وزین دارند و هم امکان نورپردازی را به شما می دهند.

نورپردازی در محیط کار می تواند نقش کلیدی را در بازدهی کارمندان ایفا کند
نورپردازی در محیط کار می تواند نقش کلیدی را در بازدهی کارمندان ایفا کند

مینیمالیسم در اصول طراحی دفتر کار

یکی از اثربخش ترین روش ها اجرای چیدمان مینیمال در محیط کار می باشد. هر چه از طرح های شلوغ، رنگ های تند و عمیق و حاشیه پردازی بیشتر دوری کنید بهتر است. برای انتخاب تجهیزات و چیدمان آن ها سراغ طرح های مینیمال و ساده بروید. در چنین فضایی می توان مدیریت بهتری را روی بخش های مختلف اجرا کرد. علاوه بر این تجهیزات اضافی و طرح های پر حاشیه موجب به هم ریختگی آرامش، حواس و تمرکز کارکنان نخواهد شد.

از المان های خلاقانه متناسب با نوع حرفه تان استفاده کنید

یکی از نکات جلب توجه کننده و مهم در اصول طراحی دفتر کار، استفاده از المان های نوآورانه و جذاب در طراحی دفتر کار می باشد. این المان ها هرچه بیشتر با نوع حرفه شما تطابق داشته باشد جذابیت بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال اگر یک آژانس هواپیمایی دارید می توانید از عناصر مرتبط با سفر، جغرافیا، پرواز، نقشه و کره زمین به شکلی هنری در دفتر کار استفاده کنید. این موضوع به میزان خلاقیت و ذوق هنری طراح داخلی بستگی دارد.

تعبیه کاناپه و مبلمان مختص ارباب رجوع

یکی از مهمترین اصول طراحی دفتر کار تعبیه مبلمان و میز مختص ارباب رجوع می باشد. شما باید از مبلمانی استفاده کنید که حس احترام را در مشتری ایجاد کند. ارباب رجوع نباید روی صندلی های چوبی سفت و بی کیفیت بنشیند. بنابراین برای مشتریان خود میز و مبلمان مخصوص تهیه کنید و آن را در بهترین نقطه قرار دهید.

تعبیه میز و صندلی مختص ارباب رجوع از اصول طراحی دفتر کار است
تعبیه میز و صندلی مختص ارباب رجوع از اصول طراحی دفتر کار است

استفاده از لوگو و رنگ سازمانی در اصول طراحی دفتر کار

از جمله مهمترین اصول طراحی دفتر کار می توان به استفاده از رنگ سازمانی و آرم تجاری سازمان در طراحی دفتر اشاره کرد. هر چند که استفاده از رنگ های خنثی و شیک در طراحی دفتر کار توصیه می شود. اما اگر رنگ سازمانی شما رنگی مانند بنفش می باشد سعی کنید به نحوی آن را در دکوراسیون داخلی دفتر کار جای دهید. شما باید آرم تجاری تان را در مکان هایی قرار دهید که احتمال دیده شدن آن توسط مشتری بیشتر است.

پارتیشن بندی اصولی میزهای کاری

بسیار مهم است که کارمندان در عین تعامل با یکدیگر از فضای خصوصی و حریم کاری خود بهره مند شوند. بنابراین یکی از مهمترین اصول طراحی دفتر کار پارتیشن بندی درست فضاهای کاری می باشد. این بدان معنا نیست که لزوما باید بین میزهای کاری تیغه یا دیوار کشیده شود. بلکه باید حریمی امن و خصوصی برای هر کدام از کارمندان در محیط کار ایجاد شود. بدین سان تمرکز کارمندان نیز حفظ خواهد شد. برخی از مجموعه ها از دیوارهای شیشه ای عایق صدا بین واحدهای کاری استفاده می کنند. بنابراین در عین حفظ تعامل، تمرکز و حریم خصوصی حفظ خواهد شد.

پارتیشن بندی میز کارمندان در دفتر کار باید به شکل درست و اصولی انجام شود
پارتیشن بندی میز کارمندان در دفتر کار باید به شکل درست و اصولی انجام شود

تعبیه سیستم های تهویه مطبوع در دفتر کار

یکی از نشانه هایی که می توان غیرحرفه ای بودن یک مجموعه را تشخیص داد عدم بهره مندی از سیستم های تهویه مطبوع مناسب می باشد. عواملی مانند رطوبت، دما، میزان باد و سرما و گرما همگی روی راندمان کارمندان موثر است. کارمندان باید در شرایطی سالم و ایمن کار کنند بنابراین تعبیه سیستم های تهویه مطبوع را باید در دستور کار گنجاند.

پایبندی به اصول طراحی دفتر کار  با تعبیه تجهیزات ارگونومیک برای کارمندان

یکی از شایع ترین دلایل کمر درد، درد ستون فقرات و درد در ناحیه گردن و پا عدم بهره مندی از تجهیزات اداری ارگونومیک است. برای جلوگیری از دردهای عضلانی، چشم درد و کمردرد باید از میز و صندلی های ارگونومیک مطابق با ساختار فیزیکی بدن انسان استفاده نمود. خرید این تجهیزات را به چشم هزینه های گزاف و بیهوده نبینید. بلکه به آن به چشم سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید. حفظ سلامت کارکنان شما نتیجه ای جزو راندمان کاری بالاتر و سودآوری بیشتر برای مجموعه شما نخواهد داشت.

از گیاهان در چیدمان محیط کار استفاده کنید

اگر می خواهید دفتر کاری تان دارای محیطی شاداب، سرزنده و پر انرژی باشد از تعبیه گلدان های گیاه در گوشه و کنار آن غافل نشوید. یکی از اصول طراحی دفتر کار توجه به المان های نشاط آور برای کارمندان است. تعداد گیاهان باید به اندازه باشد و در نقاط درستی تعبیه شوند. بد نیست روی میز کار کارمندان یک یا چند گلدان کوچک تعبیه شود. این کار موجب حس آرامش در اتمسفر محیط کار خواهد شد.

استفاده از گیاهان در محیط کار باعث ایجاد حس آرامش خواهد شد
استفاده از گیاهان در محیط کار باعث ایجاد حس آرامش خواهد شد

توجه به مکان قرار دادن میز مدیریت

قرار دادن میز مدیریت در نقطه ای که اشراف کافی و کامل به تمام کارمندان داشته باشد یکی از مهمترین اصول طراحی دفتر کار است. ممکن است دکوراسیون داخلی دفتر کار شما به نحوی باشد که میز مدیریت در کنار میز سایر کارمندان واقع شده باشد. همچنین ممکن است مدیریت برای خود واحدی جداگانه داشته باشد. به هر صورت باید میز او در نقطه ای قرار گیرد که امکان تسلط روی کارمندان برای او مهیا باشد.

همانطور که مشاهده نمودید، موارد مهمی در اصول طراحی دفتر کار گنجانده شدند. آنچه که مجموعه کاری شما را به عنوان یک مجموعه کاری حرفه ای نمایان می کند بزرگ یا کوچک بودن فضا نیست. بلکه استفاده درست و اصولی از فضا و دقت به آن است. توجه به این اصول و رعایت آن ها می تواند شرکت شما را در سطح یک شرکت حرفه ای ارتقا دهد. جلب اعتماد مشتریان، ایجاد حس رضایت در کارمندان و سودآوری بیشتر مجموعه در گرو اجرای استاندارد این اصول می باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب