اصول چیدمان پذیرایی

آشنایی با قوانین و اصول چیدمان پذیرایی

مهمترین بخش منزل را اتاق پذیرایی تشکیل می دهد از این رو دکوراسیون آن اهمیت زیادی دارد. قبل از طراحی دکوراسیون بهتر است با اصول چیدمان پذیرایی آشنا شوید.

آشنایی با قوانین و اصول چیدمان پذیرایی

نخستین جایی که مهمانان پس از ورود به منزل با آن مواجه می شوند پذیرایی است. از این رو نحوه چیدمان پذیرایی نمایانگر سلیقه صاحب خانه می باشد. آشنایی با اصول چیدمان پذیرایی و اجرای آن ها به نحو مطلوب علاوه بر این که در ایجاد دکوراسیون زیبا به شما کمک می کند در منزل شما فضای منسجم و هماهنگ ایجاد می کند و نظر شما را به سرعت به سوی خود جذب می نماید. ایجاد این فضا در دکوراسیون منزل ممکن است در نگاه نخست اندکی دشوار به نظر برسد و باعث سردرگمی شما شود. به طور کلی می توان گفت اصول چیدمان پذیرایی شامل موارد زیر می باشد:

اصول چیدمان وسایل سالن پذیرایی
اصول چیدمان وسایل سالن پذیرایی
 • انتخاب رنگ برای دیوار
 • مبلمان
 • لوازم مورد نیاز
 • نحوه چیدمان و دسترسی راحت به آن ها

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی مهمترین مسئله در این رابطه می باشد. سبک دکوراسیون و آشنایی با اصول چیدمان پذیرایی در انتخاب مبلمان، پالت رنگی، پرده ها، کفپوش و لوازم جانبی تاثیر قابل توجهی دارند. در ادامه قصد داریم قوانین و اصول چیدمان پذیرایی را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم. با رعایت این اصول و اجرای آن ها طراحی اتاق پذیرایی برای شما به امری لذت بخش و ساده تبدیل خواهد شد.

برنامه ریزی برای چیدمان پذیرایی

نخستین گام در طراحی چیدمان پذیرایی پس از انتخاب سبک مورد علاقه و حتی قبل از خرید وسایل برنامه ریزی می باشد. در حقیقت در برنامه ریزی های خود بودجه مورد نظر و کاربردی بودن اتاق را باید به عنوان اولویت اصلی خود در نظر بگیرید. در این صورت برای خرید وسایل مورد نیاز و تصمیم گیری در رابطه با نحوه چیدمان پذیرایی می توان هدفمندانه تر پیش رفت. همچنین می توان با امکانات و احتیاجات فضایی مناسب  را طراحی کرد.

هماهنگی از مهمترین اصول چیدمان پذیرایی

مبلمان که برای دکوراسیون اتاق پذیرایی انتخاب می شوند باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. در صورت استفاده از میز جلو مبلی گرد باید آن را در مرکز قرار دهید و دیگر مبلمان را در اطراف آن بچینید تا افراد قادر به انجام مکالمات خود به راحتی باشند.

قوانین و اصول سالن پذیرایی
قوانین و اصول سالن پذیرایی

رعایت تقارن در چیدمان اتاق پذیرایی

یکی از مهمترین اصول چیدمان پذیرایی که باید در نظر گرفته شود تقارن می باشد. در صورتی که در یک اتاق پذیرایی  شومینه به عنوان نقطه کانونی در مرکز قرار گیرد. مبلمان را می توان در طرفین آن به طور مساوی تقسیم کرد به نحوی که مهمانان دقیق روبه روی یکدیگر بنشینند. به طور معمول سبک متقارن برای موقعیت های رسمی کاربرد دارند.

رعایت توازن در چیدمان اتاق پذیرایی

از دیگر اصول چیدمان پذیرایی می توان به رعایت توازن در آن اشاره کرد. در چیدمان پذیرایی خود مبلمان چند نفره را فراموش نکنید. با استفاده از مبلمان تک نفره می توان مکانی آرامش بخش و خودمانی را در منزل ایجاد کرد. با استفاده از یک میز گرد می توان مکان فوق العاده ای برای دورهمی ها، نوشیدن چای و گپ و گفت خودمانی ایجاد کرد.

مهمترین اصول چینش وسایل
مهمترین اصول چینش وسایل

نحوه چیدمان مبلمان از موارد مهم اصول چیدمان پذیرایی

پس از این که برنامه ریزی های مورد نیاز انجام گرفت نخستین وسیله ای که نحوه چیدمان یا خرید آن باید در نظر گرفته شود مبلمان است. در این زمینه نیز باید بودجه و سبک طراحی اتاق را در نظر گرفته و بر اساس آن یک دست مبلمان باکیفیت و مرغوب را خریداری نمایید. سادگی باید به عنوان اولویت در نظر گرفته شود. سبک زندگی برای انتخاب رنگ و نوع پارچه مبل باید در نظر گرفته شود. در صورتی که بچه کوچک دارید انتخاب مبلمان سفید برای شما مناسب نخواهد بود زیرا زود کثیف خواهد شد.

در رابطه با کیفیت پارچه مبل نیز بافت آن باید مورد توجه قرار گیرد. بافت پارچه مبلی مورد نظر شما باید متراکم، یکپارچه و بدون زدگی باشد. برای بررسی بافت آن توصیه می شود پارچه را اندکی در جهت مخالف بکشید زیرا پارچه های با کیفیت عالی کشیده نمی شوند. در صورت فشار زیاد پارچه های باکیفیت چروک نخواهند شد و تغییر حالت نیز در آن ها مشاهده نمی شود.

نحوه چیدمان مبلمان یکی از اصول چیدمان پذیرایی است که ممکن است اکثر افراد با آن مشکل داشته باشند. اکثر افراد از این که مبلمان در این بخش از منزل چطور باید چیده شوند اطلاعی ندارند. اغلب مبل ها را به دیوار می چسبانند و در مقابل آن نیز چند صندلی قرار می دهند. اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که نحوه چیدمان پذیرایی به برنامه ریزی و طراحی خلاقانه نیاز دارد. از مهمترین موارد اصول چیدمان پذیرایی در رابطه با نحوه چینش مبلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب نقطه کانونی
 • طراحی فضا دنج برای گفتگو
 • توجه به جریان رفت و آمد در اتاق

رعایت اصول چیدمان پذیرایی در رابطه با انتخاب فرش مناسب

یکی از موارد چالش برانگیز در چیدمان پذیرایی استفاده از فرش است. برای لزوم استفاده از فرش می توان دلایل بسیار زیادی را عنوان کرد اما قبل از انتخاب  و خرید آن بهتر است با قوانین انتخاب آن آشنا شوید. اندازه فرش یکی از مهمترین نکات در رابطه با انتخاب آن می باشد. در صورت انتخاب فرش کوچک برای فضای بزرگ اتاق خالی نمایش داده خواهد شد و پیوستگی و انسجام موجود در فضا از بین خواهد رفت. با انتخاب فرش بزرگ برای اتاق های کوچک می توان فضا را وسیع تر نشان داد. از این رو یکی از موارد اصول چیدمان پذیرایی انتخاب فرش مناسب برای آن می باشد. همچنین بهتر است با اصول چیدمان مبلمان روی فرش آشنا شوید. علاوه بر اندازه فرش بافت، طرح و رنگ آن نیز باید نسبت به طراحی کلی اتاق مورد نظر قرار گیرد.

کلیدی ترین اصول چیدمان
کلیدی ترین اصول چیدمان

نحوه نورپردازی

ابتدا باید تا حد امکان نور طبیعی موجود در اتاق ها را به حداکثر رساند و از نورپردازی هوشمندانه در کنار آن استفاده کرد. قواعد مربوط به نورپردازی نسبتا پیچیده هستند. این نکته را به خاطر داشته باشید که نورپردازی اتاق پذیرایی باید از دیگر فضاهای خانه همچون آشپزخانه ملایم تر باشد. به طور کلی در این زمینه فوت و فن های بسیار زیادی وجود دارد که نباید از آن ها غافل شد. در طراحی و چیدمان پذیرایی باید از روش های اصولی نورپردازی استفاده کرد:

 • نورپردازی محیطی
 • کاربردی
 • شاخص

در سطوح مختلف و سراسر اتاق منابع نور باید قرار گیرند. از جمله منابع نور قابل استفاده در اتاق پذیرایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع چراغ ها و روشنایی ها همچون لوستر و چراغ سقفی
 • چراغ های رومیزی
 • نورپردازی های موضعی
 • چراغ های دیواری

در نظر گرفتن نقطه کانونی در پذیرایی

بر اساس اصول چیدمان پذیرایی برای این اتاق باید یک نقطه کانونی در نظر گرفت. در صورت وجود ویژگی برجسته مانند شومینه و یا عناصر چشمگیر معماری در اتاق می توان آن ها را به عنوان نقاط کانونی در نظر گرفت. در غیر این صورت می توان قطعه ای هنری و یا مبلمان خاص و یا میز موجود در وسط اتاق پذیرایی را به عنوان نقطه کانونی محسوب کرد. به طور کلی نقطه کانونی بلافاصله با ورود به اتاق توجه همگان را به سوی خود جلب می کند.

در نظر گرفتن وسیله سرگرمی

تمام فضاهای موجود در منزل نباید جدی باشند، در صورت استفاده از یک وسیله بازی بزرگ همچون میز بیلیارد، می توان آن را در مرکز توجه قرار داد و دیگر مبلمان را با توجه به آن چید.همچنین با استفاده از نیمکت های دسته دار در زیر پنجره می توان روحیه سرگرمی را به افراد حاضر در اتاق تلقین کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب