انواع جزیره آشپزخانه

آشنایی با انواع جزیره آشپزخانه و مدل های شیک و منحصر به فرد آن

انواع جزیره آشپزخانه وجود دارند که می توان برای کاربردهای مختلف آن ها را در آشپزخانه نصب کرد و در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرد. از انواع جزیره آشپزخانه می توان برای ذخیره سازی وسایل استفاده کرد.

به پیشخوانی جذاب با قابلیت های بسیار زیاد که در رفع مشکل کمبود کابینت آشپزخانه به شما کمک می کند، جزیره آشپزخانه گفته می شود. با استفاده از جزیره آشپزخانه می توان نظم خاصی ایجاد کرد. امکان نصب سینک ظرفشویی و یا گاز رومیزی روی جزیره وجود دارد و با نصب آن می توان تغییرات کلی در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد نمود. انواع طرح های مختلف جزیره وجود دارند و می توان با در نظر گرفتن سلیقه خود برای آشپزخانه منزل یکی از آن ها را انتخاب نمود. در ادامه با کاربرد انواع جزیره آشپزخانه بیشتر آشنا خواهیم شد.

یک مدل جزیره آشپزخانه
یک مدل جزیره آشپزخانه

انواع جزیره آشپزخانه و کاربرد هر یک از آن ها

در انتخاب نوع جزیره آشپزخانه مهمترین مسئله اندازه آن می باشد. در صورتی که آشپزخانه شما بزرگ است و برای قرار دادن وسایل خود به فضای بیشتری نیاز دارید می توانید از انواع مدل های جزیره آشپزخانه استفاده نمایید. اما اگر آشپزخانه شما کوچک است و فضای کافی برای قرار دادن جزیره در آن وجود ندارد می توانید اوپن را به شکل یک جزیره ایجاد نمایید. برای آشپزخانه ها با فضای کوچک تر، انواع جزیره آشپزخانه مدرن وجود دارد که با توجه به سلیقه و نیاز خود می توان آن ها را انتخاب نمود.

جزیره کوچک چرخ دار یکی از انواع جزیره آشپزخانه با کاربرد زیاد

ممکن است نتوانیم این نوع جزیره آشپزخانه را به عنوان یک جزیره محسوب کنیم اما از نظر زیبایی و کاربرد، حکم جزیره ای پرکاربرد و زیبا را خواهند داشت. در صورتی که آشپزخانه منزل شما کوچک باشد از انتخاب آن پشیمان نخواهید داشت. این جزیره ها با قیمت مناسب به فروش می رسند و بر اساس ظاهر زیبایی که دارند در صورت عدم نیاز می توان آن را در دیگر بخش های دکوراسیون منزل قرار داد.

کاربرد جزیره آشپزخانه
کاربرد جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه U شکل

یکی از بزرگ ترین و جادارترین انواع جزیره آشپزخانه، جزیره U شکل می باشد. این مدل جزیره دارای تعداد زیادی کابینت است و کاربردهای بسیار زیادی دارد. برای خانواده های پرجمعیت و خانه هایی با آشپزخانه بزرگ انتخاب این مدل آشپزخانه توصیه می شود.

جزیره آشپزخانه T شکل

به طور معمول در آشپزخانه های بزرگ این مدل جزیره کاربرد دارد زیرا فضای زیادی را در آشپزخانه شما اشغال می کند. فضای این مدل جزیره زیاد است و برای کاربردهای مختلف قابل استفاده است.

جزیره L شکل

یکی از پرطرفدارترین انواع جزیره آشپزخانه این مدل جزیره می باشد. قبل از این که استفاده از آن ما را یاد حرکت اسب در مهره های شطرنج بیاندازد ذهن ما را به سمت مبلمان L شکل می برد. فضای داخلی و خارجی این مدل جزیره در مقایسه با جزیره های T,U شکل کمتر است اما به عنوان یکی از جزیره های چندمنظوره شناخته می شود. انتخاب این مدل جزیره برای آشپزخانه های بزرگ و متوسط مناسب است.

یک مدل جزیره
یک مدل جزیره

جزیره آشپزخانه به صورت میز

میزهای ثابت با ظاهری شبیه به جزیره در آشپزخانه های کوچک قابل استفاده هستند. گاهی اوقات این مدل میزهای جزیره ای با میز ناهارخوری اشتباه گرفته می شوند در حالی که بهتر است در کنار آن ها از میز ناهارخوری نیز استفاده نمایید. ارتفاع این میزها به طور معمول از میز ناهارخوری اندکی بیشتر است و فضای ذخیره سازی وسایل برای آن ها در نظر گرفته شده است.

جزیره نیم دایره یا منحنی شکل

در صورتی که دکوراسیون آشپزخانه شما طراحی مدرن و پویا دارد توصیه می کنیم این مدل جزیره آشپزخانه را انتخاب نمایید. جزیره آشپزخانه نیم دایره Help Desk هتل ها و مجتمع های مسکونی را در ذهن افراد تداعی می سازد. فضا و کاربرد این مدل جزیره آشپزخانه بر اساس اندازه آن متغیر می باشد.

البته امروزه انواع جزیره آشپزخانه مستطیل، مربع و دایره شکل نیز وجود دارند که می توانید با توجه به سلیقه خود یکی از آن ها را انتخاب نمایید.

کاربرد انواع جزیره آشپزخانه در طرح های مختلف

در صورتی که دوست دارید از جزیره آشپزخانه استفاده نمایید قبل از هر چیز باید ابعاد آشپزخانه خود را در نظر بگیرید. این نکته را در نظر بگیرید که آیا اگر در مرکز آشپزخانه خود یک کانتر جداگانه قرار دهید به فضای کافی دسترسی دارید. به طور کلی استفاده از انواع جزیره آشپزخانه برای آشپزخانه های کوچک توصیه نمی شود. استفاده از جزیره آشپزخانه در فضاهای کوچک مانع از انجام کارهای شما به راحتی خواهد شد. اگر آشپزخانه منزل شما بزرگ است نیز باید برای مشخص نمودن ابعاد جزیره، اندازه آشپزخانه خود را در نظر بگیرید تا تمامی کارها به راحتی انجام گیرند. با استفاده از جزیره آشپزخانه به حفظ زیبایی ظاهر این بخش از منزل می توانید کمک کنید.

انواع جزیره آشپزخانه اغلب در مرکز آشپزخانه قرار می گیرند. در صورت کوچک بودن آشپزخانه می توان جزیره را بین اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار داد. در هنگام استفاده از جزیره به فاصله مناسب آن از دیوارها، کابینت ها و دیگر وسایل آشپزخانه توجه نمایید تا رفت و آمد به راحتی انجام گیرد.

به طور معمول ارتفاع استاندارد جزیره 90 سانتی متر می باشد اما در صورت تمایل به استفاده از جزیره به عنوان سطح کار، بهتر است ارتفاع 70 تا 75 سانتی متر را انتخاب نمایید. در صورت تمایل به استفاده از جزیره به عنوان میز غذا نیز باید فاصله استاندارد نشیمن صندلی با سطح جزیره 30 سانت باشد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که سطح فاصله استاندارد بین صندلی و پیشخوان جزیره بر اساس ارتفاع آن مشخص می گردد.

جزیره آشپزخانه کوچک
جزیره آشپزخانه کوچک

انواع جزیره آشپزخانه مخصوص کار

در نگاه نخست ممکن است این گونه به نظر برسد که جزیره به منظور ایجاد فضای زیبا در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گرفته است. به نوعی با استفاده از جزیره می توان به آشپزخانه جلوه زیبایی داد اما هدف از استفاده از آن به این مورد محدود نخواهد شد. اغلب هدف از استفاده از جزیره ایجاد فضای مناسب به منظور مرتب نمودن مجموعه وسایل ضروری آشپزخانه می باشد. در اکثر مواقع از جزیره به عنوان میز کار می توان استفاده کرد.

سبک طراحی برخی از انواع جزیره آشپزخانه از سبک روستایی الهام گرفته شده است. این مدل از جزیره ها دارای قفسه های باز و بدون درب هستند و برای انواع آشپزخانه ها گزینه مناسبی است. تنها عیب این جزیره ها سخت بودن مرتب نگه داشتن آن هاست. از این رو تمیزی و مرتب بودن آن باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

جزیره آشپزخانه برای انبار کردن وسایل مختلف

می توان گفت جزیره مخصوص انبار کردن وسایل مختلف می باشد و شباهت بسیار زیادی به کمد در وسط آشپزخانه دارد. این جزیره ها سینک ظرفشویی و گاز ندارند و به عنوان کابینت استفاده می شوند.

جزیره  به عنوان میز ناهارخوری

با قرار دادن صندلی در اطراف انواع جزیره آشپزخانه می توان از آن ها به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرد. این کار باعث جذاب و شیک به نظر رسیدن آشپزخانه شما خواهد شد. نحوه قرارگیری صندلی ها در اطراف جزیره باید به نحوی باشد تا تمام افراد هنگام سرو غذا راحت باشند. برای قرارگیری زانوها نیز باید فضای کافی وجود داشته باشد. از این رو لبه های جزیره آشپزخانه در سمت صندلی باید حدود 60 سانت از جزیره بیرون باشد.

جزیره مخصوص آشپزی، سرو غذا و ظرفشویی

به طور همزمان می توان از جزیره آشپزخانه برای سرو وعده های روزانه، پخت و پز و ظرفشویی استفاده کرد. در یک طرف آن می توان اجاق گاز قرار داد و از سمت دیگر آن برای انجام امور آشپزی و سرو غذا استفاده کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب