ایده برای رنگ اتاق خواب

معرفی چند ایده برای رنگ اتاق خواب

بعد از طراحی نوبت به رنگ آمیزی اتاق خواب می رسد. بهتر است قبل از این کار با چند ایده برای رنگ اتاق خواب آشنا شوید.

رنگ اتاق خواب

قبل از طراحی باید به دنبال بهترین ایده برای رنگ اتاق خواب باشید. رنگ اتاق خواب تأثیر بسیار زیادی روی صاحب آن دارد. بر اساس علم روانشناسی رنگ ها می توانند احساسات گوناگونی را در شما ایجاد کنند. به طور مثال رنگ های آتشین می توانند انرژی و شور و هیجان شما را افزایش دهند. اما رنگ های ملایم می توانند منجر به ایجاد حس آرامش در شما شوند. در نتیجه انتخاب رنگ اتاق خواب از اهمیت بسیار ویژه ای در دکوراسیون منزل برخوردار است.

از آنجایی که اتاق خواب مکان مناسبی برای استراحت است، بهتر است به دنبال بهترین ایده برای رنگ دکوراسیون اتاق خواب خود باشید. اگر از اتاق خواب خود علاوه بر استراحت برای مطالعه، بازی و کار نیز استفاده می کنید، بهتر است در انتخاب رنگ دقیق تر باشید.

رنگ اتاق خواب
رنگ اتاق خواب

توجه به اجزای اتاق خواب

اگر به دنبال بهترین ایده برای رنگ اتاق خواب هستید در ابتدا بهتر است به رنگ و جنس اجزا و اکسسوری موجود در دکوراسیون داخلی اتاق خواب توجه کنید. رنگ انتخاب شده باید با رنگ درب ورودی، کمد دیواری، کفپوش و وسایلی همچون تخت، مبل و غیره هماهنگی داشته باشد. رعایت هارمونی رنگی بین دیوار ها و اجزای دکوراسیون اتاق نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتخاب رنگ مناسب برای درب اتاق خواب

بهترین رنگ اتاق خواب های کوچک، رنگ های روشن است. درب اتاق خواب نیز تأثیر بسیار زیادی در طراحی فضای آن دارد. به طور مثال انتخاب رنگ های تیره برای رنگ آمیزی درب اتاق های کوچک انتخاب بسیار اشتباهی است. این در حالیست که با انتخاب رنگ های روشن مانند رنگ سفید برای رنگ آمیزی درب اتاق خواب می توان فضا را باز تر و گسترده نشان داد.

همچنین بهتر است به مدل و سبک طراحی درب نیز توجه شود. در اتاق خواب هایی با سبک مدرن بهتر است از درب هایی با رنگ سفید و ساده استفاده شود (راهنمای دیزاین اتاق خواب مدرن). این در حالیست که در اتاق خواب های کلاسیک می توانید از درب های قاب دار استفاده کنید. بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی درب های اتاق خواب رنگ های خنثی از جمله کرم، طوسی، سفید و غیره است. درب تیره تمام توجه ها را به خود جلب کرده و به همین دلیل بهتر است به طور همزمان با اکسسوری طرح دار و شلوغ استفاده نشود.

انتخاب رنگ مناسب برای درب اتاق خواب
انتخاب رنگ مناسب برای درب اتاق خواب

چند ایده برای رنگ اتاق خواب

یک ایده برای رنگ اتاق خواب رنگ های پاستیلی است. این رنگ معمولاً در دیزاین اتاق خواب نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ ها به فضای اتاق خواب شور و نشاط می بخشند. در این موارد بهتر است از رنگ سفید به عنوان رنگ مکمل استفاده شود. رنگ چوب انتخاب مناسبی برای ترکیب با رنگ های پاستیلی نیست.

یک ایده برای رنگ اتاق خواب استفاده از رنگ های خنثی و کمرنگ است. به طور مثال استفاده از رنگ های کرم، خاکی و آبی بسیار کمرنگ می تواند توازنی در فضای گرم اتاق خواب های پر نور ایجاد کند. بنابراین اگر اتاق خواب شما از نور طبیعی بسیار خوبی برخوردار است از این رنگ ها غافل نشوید.

رنگ سبز که یادآور طبیعت است می تواند بهترین ایده برای رنگ اتاق خواب باشد. این رنگ انرژی بخش بوده و ایجاد حس مثبت می کند. رنگ سبز گستره بسیار وسیعی دارد. به طور مثال رنگ سبز نعنایی، لیمویی، سبز خاکستری، ارتشی، سبز زیتونی، سبز زمردی، سبز سدری و غیره از بهترین رنگ هایی هستند که در رنگ آمیزی دیوار های اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر به دنبال افزایش تمرکز و آرامش خود هستید رنگ آبی بهترین ایده برای رنگ اتاق خواب شما خواهد بود. هر چه آبی پر رنگ تر باشد بر میزان اعتماد به نفس شما می افزاید. این رنگ می تواند خوابی آرام را به همراه داشته باشد.

بهترین ایده برای رنگ اتاق خواب دخترانه

اگر به دنبال بهترین ایده برای رنگ اتاق خواب دخترانه هستید صورتی را به خاطر بسپارید. این رنگ حس شادی و عشق را به همراه دارد. همچنین افسردگی و گوشه نشینی را از بین می برد. اما معمولاً صورتی به عنوان رنگی دخترانه شناخته می شود و کمتر برای رنگ آمیزی و طراحی اتاق خواب پسرانه مورد استفاده قرار می گیرد. صورتی نیز طیف های مختلفی دارد و از ترکیب آن با کمی خاکستری می توان رنگ صورتی چرک را به دست آورد که طرفداران بسیار زیادی دارد. بهتر است در طراحی اتاق خوابتان از ترکیب این رنگ با رنگ های دیگر همچون نقره ای و فیروزه ای استفاده کنید. (دکوراسیون طوسی صورتی)

محبوب ترین رنگ های اتاق خواب در سال 2022

از محبوب ترین رنگ ها در سال 2022 برای رنگ آمیزی اتاق خواب می توان به رنگ های یاسی، هلویی، ارغوانی روشن، بژ، طوسی روشن و کرم اشاره کرد. با انتخاب این رنگ ها، دستتان برای انتخاب اکسسوری تزئینی و طراحی دیوار ها و پرده و غیره باز است. همچنین این رنگ ها مانع بازتاب شدید نور شده و فضایی گرم و خوابی آرام را برای شما به ارمغان می آورند.

استفاده از دو رنگ مکمل
استفاده از دو رنگ مکمل

استفاده از دو رنگ مکمل

یک ایده برای رنگ اتاق خواب، استفاده از ترکیب دو رنگ مکمل است. به طور مثال ترکیب دو رنگ سبز و طوسی می تواند انتخاب مناسبی برای رنگ آمیزی اتاق بزرگسالان باشد. تناژ رنگ سبز را می توانید از رنگ پاستیلی تا رنگ های تیره تر انتخاب کنید. این ترکیب رنگ یکی از جدیدترین رنگ هایی است که در سال 2022 برای رنگ آمیزی اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرد. (رنگ سبز در دکوراسیون)

اما ترکیب رنگ های زرد و طوسی، سبز و نارنجی، سبز و قهوه ای، بنفش و طوسی، آبی و طوسی، سورمه ای و قهوه ای، سبز و طلایی، زرد و مشکی، زرد و آبی، گلبهی و کرم و غیره نیز می توانند انتخاب مناسبی برای رنگ آمیزی اتاق خواب باشند.

بدترین ایده برای رنگ اتاق خواب

اگر به دنبال ایده برای رنگ اتاق خواب هستید، بهتر است بدانید که برخی از رنگ ها را هرگز نباید انتخاب کنید. رنگ های تیره مانند خاکستری، قرمز، قهوه ای و بنفش انتخاب مناسبی برای رنگ آمیزی اتاق خواب نیستند. این رنگ ها می توانند منجر به اختلال در خواب شوند. رنگ بنفش از جمله رنگ هایی است که کم خوابی را به همراه دارد. زیرا این رنگ می تواند منجر به کابوس های شبانه شده و قوه تخیل و خلاقیت را بهبود بخشد.

کم خوابی به دنبال بی قراری و افسردگی نیز از جمله پیامد های استفاده از رنگ های تیره از جمله قهوه ای و خاکستری است. همچنین بهتر است از رنگ های تند مانند زرد، قرمز و نارنجی نیز برای رنگ آمیزی اتاق خواب استفاده نکنید. این رنگ ها هیجان و نشاط را افزایش داده و آرامش فضا را از بین می برند. بهتر است این رنگ های انرژی بخش برای طراحی و رنگ آمیزی فضای نشیمن منزل مورد استفاده قرار گیرند.

به طور کلی توصیه می شود از رنگ های بسیار درخشان و روشن مانند زرد برای رنگ آمیزی فضای اتاق خواب استفاده نشود. زیرا این رنگ ها بازتاب بیشتری دارند و می توانند فضای اتاق خواب را بسیار روشن کنند. در نتیجه به روی فرآیند خوابیدن فرد تأثیر منفی می گذارند. همچنین این رنگ ها بهتر است در مناطق گرمسیری استفاده نشوند.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب