ایده هایی برای راهرو

تزئینات و ایده هایی برای راهروهای خانه

استفاده از فرش و قالیچه به عنوان ایده هایی برای راهرو در منزل می باشد که احساس تنوع و پویایی را به بیننده انتقال می دهد.

تزیینات و ایده هایی برای راهرو می تواند تحولی عظیم در منازل مسکونی ایجاد کند. راهروها معمولا در ابتدای ورودی خانه یا مسیری به منظور دسترسی اتاق های خواب می باشند. متاسفانه به این قسمت از منزل در طراحی دکوراسیون داخلی توجه خاصی نمی شود. اما باید بدانید که دکوراسیون و تزیینات راهروی ورودی به دلیل نقطه شروع منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. راهروهای داخلی منزل بسته به مساحت آن ها و نقشی که به منظور دسترسی به سایر فضاها دارند می توانند جلوه ی خاصی به منزل شما بدهند.

راهرو چیست؟

به منظور ارائه ی تزئینات و ایده هایی برای راهرو، خوب است در ابتدا به تعریف معنای راهرو بپردازیم. حتی اگر خانه های به سبک قدیمی را تا به حال از نزدیک ندیده باشید. در فیلم ها و سریال های تلویزیونی تاریخی این منازل را دیده اید. قدمت راهرو در منازل مسکونی بسیار زیاد است و مفاهیم ویژه و خاصی در آن نهفته است. راهروها در معماری قدیمی به منظور جدا کردن فضاهای خصوصی و عمومی در منازل به کار می رفتند. در خانه هایی که متعلق به افراد مرفه جامعه بود یکی از مسیرهای راهروها به حیاط خصوصی و اتاق های اطراف آن می رسید. یکی دیگر از مسیرها به سمت حیاطی بزرگتر و اتاق های ارسی به منظور پذیرایی از مهمان ها می رسید. در خانه های سایر اقشار جامعه نیز این سبک از معماری متناسب با مساحت زمین اجرا می شد .

نکاتی در رابطه با معماری راهروها

به منظور تزئینات و ایده هایی برای راهروها  خوب است به نکاتی توجه کنید. یکی از مهمترین نکاتی که در معماری راهروهای قدیمی وجود داشت این بود که تزئینات و ایده هایی برای راهرو وجود نداشت.راهروها اغلب تاریک و به دور از تزئینات خاصی بودند. البته در برخی از منازل طبقه ی مرفه جامعه در میان راهروها و هشتی ها نورگیرهایی قرار داده می شد تا از تاریکی این مکان جلوگیری شود.

در واقع در معماری قدیمی ایرانی نیز توجه خاصی به این بخش از منزل نمی شد. بعدها نیز که منازل سبک آپارتمانی پیدا کردن نهایتا از راهروها به عنوان فضایی برای تعویض لباس و درآوردن کفش ها استفاده می شد و باز هم تزئینات ویژه ای نداشتند. اما با رشد جوامع بشری کوچکتر شدن منازل، راهروی خانه ها نیز مورد توجه قرار گرفته اند. زیرا راهروها تاثیر زیادی در زیبایی منازل با توجه به سبک های مختلف معماری دارند.

استفاده از فرش ها
استفاده از فرش ها

استفاده از پارتیشن به عنوان ایده هایی برای راهروهای ورودی

یکی از ایده هایی برای راهرو این است که شما بتوانید این بخش از منزل را کاملا کاربردی کنید. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از یک پارتیشن خانگی زیبا فضایی برای نشستن و پوشیدن کفش ایجاد کنید کمدی هم برای قرار گیری کفش ها در کنار پارتیشن قرار دهید. پارتیشن ها فضای راهرو را از سایر فضاها جدا می کنند. پارتیشن ها بهتر است به طور ثابت در مسیر ورودی قرار گیرند همچنین می توانید فضایی برای درآوردن لباس ها و قرارگیری لوازم ضروری در ابتدای راهروی منزل قرار دهید. البته این سبک از طراحی راهروها بیشتر مناسب منازلی است که راهروی ورودی منزل توسط دیوارها مجزا نشده اند.

استفاده از اکسسوری و تزئینات به عنوان ایده هایی برای راهروها

چنان چه فضای راهروی شما بزرگ باشد می توانید از اکسسوری ها به عنوان ایده هایی برای راهرو استفاده کنید. چنان چه راهروی شما به اتاق های خواب منتهی می شود می توانید از یک سمت دیوار که بازشوهای کمتری دارد برای قرار گیری کتابخانه استفاده کنید. لزومی ندارد این کتابخانه تمام فضای دیوار راهروی شما را در بر بگیرد. کافی است فقط در قسمت پایین دیوار دو یا سه ردیف قفسه قرار دهید. می توانید از رنگ های مختلف برای کتابخانه ی خود استفاده کنید به طوری که با رنگ دیوارها و سایر اکسسوری راهرو هماهنگی داشته باشند.

قرار دادن گلدان های آپارتمانی که برای رشد به نور کمتری احتیاج دارند نیز یکی دیگر از ایده های تزئیناتی راهروها می باشند. البته بهتر  است گلدان ها در مسیر راهروی ورودی قرار گیرند به نحوی  که با هر بار باز شدن در ورودی بتوانند از نور و هوای بیرون نیز بهره مند شوند.

استفاده از فرش ها به عنوان ایده هایی برای راهروی خانه

در فرهنگ ایرانی فرش و قالی به عنوان عضو جدا نشدنی منازل محسوب می شوند. حال کاربرد فرش ها به عنوان ایده هایی برای راهرو در منازل بسیار مناسب هستند. فرشی که برای راهروی ورودی منزل انتخاب می شود باید از ضخامت و قدرت بالایی برخوردار باشد. زیرا بیشتر از سایر فرش ها پاخور دارد. چنان چه برای دیوارهای راهروها از رنگ های خنثی مانند سفید، کرم یا خاکستری استفاده می کنید. یک فرش یا قالیچه ی رنگارنگ با نقش و نگار ایرانی فضای راهرو را زیباتر خواهد کرد. چنان چه راهروی اتاق های خواب شما فرمی دایره شکل داشته باشند. می توانید از یک قالیچه ی گرد در وسط راهرو استفاده کنید. بدین ترتیب قالیچه مانند یک نقطه ی کانونی در وسط راهرو عمل می کند.

کاغذ دیواری راهروها
کاغذ دیواری راهروها

نقاشی یا کاغذ دیواری مناسب راهروها

چنان چه راهروهای بزرگ و پهنی در منزل دارید می توانید از رنگهای متفاوت و کاغذ دیواری های خلاقانه به عنوان ایده هایی برای راهرو استفاده کنید. حتی می توانید کاغذ دیواری و نقاشی دیواری را با هم ترکیب کنید. بدین ترتیب یکی از دیوارها را به چسباندن کاغذ دیواری و دیوار رو به روی آن را توسط رنگ نقاشی کنید. کاربرد کاغذ دیواری و رنگ به طور همزمان در راهروها می تواند سبب به وجود آمدن ایده های خلاقانه ای شود.

به عنوان مثال یک رنگ خنثی در کنار کاغذ دیواری با طرح های انتزاعی با رنگ های متنوع فضای راهرو را از حالت خنثی خارج می کند و سبب جذابیت و پویایی در راهروها می شود. می توانید از قاب عکس های متنوع متناسب با دکوراسیون منزل خود برای راهروی ورودی استفاده کنید. در راهروهای داخلی که به اتاق های خواب منتهی می شوند می توانید برخی از عکس های جذاب خانوادگی خود را قرار دهید.

نورپردازی مناسب راهروها
نورپردازی مناسب راهروها

نورپردازی مناسب در راهروهای خانه

کاربرد پنجره ها و لوستر های متنوع به عنوان ایده هایی برای راهرو می باشند. نورپردازی راهروها مانند سایر قسمت های منزل دارای اهمیت هستند. از آنجایی که معمولا عرض راهروها بسیار باریک هستند باید به نورپردازی راهروها توجه ویژه ای شود زیرا راهروهای باریک معمولا تاریک هستند چنانچه دیوار راهرو با خارج از منزل یکی است سعی کنید پنجره ای در راهرو قرار دهید تا بتوانید از نور روز برای روشنایی راهرو استفاده کنید. چنان چه در طبقه ی آخر یک آپارتمان سکونت دارید می توانید از نورگیرهای سقفی در راهروها استفاده کنید. کاربرد آینه در راهروها یک ایده ی هوشمندانه برای انعکاس نور در فضا می باشد. بهتر است در راهروهای باریک و طولانی از دو یا چند لوستر کوچک متناسب با طول راهرو استفاده کنید. چراغ های دیواری نیز تا حدی موجب پرنور شدن راهروها می شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب