ایده کتابخانه خانگی

عملیاتی کردن ایده کتابخانه خانگی

ایده کتابخانه خانگی ممکن است فکری جذاب و کمی عجیب به نظر برسد. با این حال ایده کتابخانه خانگی یک فکر بسیار مناسب است.

آشنایی با ایده کتابخانه خانگی

ایده کتابخانه خانگی ممکن است فکری جذاب و کمی عجیب به نظر برسد. با این حال ایده کتابخانه خانگی یک فکر بسیار مناسب برای کسانی است که قصد دارند تا در محیط خانه خود نیز از کتاب های گوناگون استفاده نمایند. کتاب خواندن یکی از مهارت های بسیار خوبی است که می توانید آن را در خود ایجاد کرده و پس از گذشت مدت ها آن را تقویت کنید. برای اینکه بتوانید در خانه خود به کتاب‌های مورد علاقه و محبوب تان دسترسی راحت تر و آسان تری داشته باشید، می توانید از ایده کتابخانه خانگی بهره ببرید و از آن در فضای منزل خود استفاده کنید.

در این مقاله قصد داریم تا با نحوه ایجاد یک کتابخانه کوچک در فضای خانه آشنا شویم. یک کتابخانه کوچک و مناسب می تواند بهترین چیزی باشد که به دکوراسیون خانه خود اضافه نمایید.

بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی منازل پیشنهادهای زیادی در خصوص طراحی یک کتابخانه شخصی در محیط منزل را ارائه می نمایند. از این طرح ها تنها عده کمی استقبال می کنند. برای اینکه با مزیت های ایده کتابخانه خانگی بیشتر آشنا شوید و اطلاعات جامع تر و مفیدتر را در این خصوص به دست آورید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. استقبال کردن از ایده کتابخانه خانگی می تواند سبب افزایش روند مطالعه سطح زیادی از اعضای جامعه شود. ساعت کتاب خواندن آنها را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. خانه آرامش بخش ترین جایی است که افراد می‌توانند در آن به کتاب های مورد علاقه خود دسترسی داشته باشه و آن‌ها را مطالعه نمایند.

کتابخانه را می توان در قسمت نشیمن خانه قرار داد
کتابخانه را می توان در قسمت نشیمن خانه قرار داد

اهمیت داشتن کتابخانه در خانه ها

برای تهیه کتابخانه های خانگی می توانید از گزینه های مقرون به صرفه ای برای طراحی قفسه‌ها استفاده کنید. در هنگام طراحی دکوراسیون منزل خود یک مکان مناسب را برای این کار در نظر بگیرید. کتابخانه های کوچک معمولا ساختار جذابی را به محیط خانه ارائه میدهند. همانطور که آمارها نشان می دهد داشتن کتاب در خانه ها بسیار با اهمیت می باشد و سبب رشد و تعالی تمامی اعضای خانواده می‌شود. همچنین داشتن کتابخانه سبب مجلل تر شدن و شیک تر شدن فضا و دکوراسیون داخلی خانه می شود. شما می توانید در قفسه‌های کتابخانه، کتاب ها و مجلات محبوب و مورد علاقه خود را قرار دهید و آنها را دائماً مطالعه نمایید.

اهمیت کتابخانه برای فرزندان

طبق تحقیقات انجام شده داشتن کتابخانه در محیط خانه به طرز قابل توجهی برای کودکان مفید می باشد. یک مطالعه و تحقیق که در دو دهه طولانی انجام شد نشان داد که ایده کتابخانه خانگی در منزل باعث افزایش موفقیت تحصیلی، رشد دایره لغات و واژگان و دستیابی به شغل های مورد نظر کودکان میشود. نویسنده و محقق معروف، جوانا سیکورا عنوان می‌کند که قرار گرفتن نوجوانان در معرض کتاب سبب افزایش آگاهی آنها می شود. این امر موجب رشد شخصیت آنها شده و شایستگی های آنها را در بلندمدت تقویت می نماید.

مطالعه انجام شده در خصوص ایده کتابخانه خانگی نشان داده است که تفاوت بین بزرگ شدن و رشد کردن در خانه‌ای که کتاب در آن وجود ندارد در مقایسه با بزرگ شدن با خانه ای که در آن کتابخانه بزرگی با حدود ۵۰۰ کتاب وجود دارد. تقریباً تاثیر آن به اندازه داشتن والدینی است که به باسواد هستند. داشتن کتابخانه خانگی بر سطح تحصیلات کودکان حاضر در خانه تاثیر می گذارد. این مطالعات در سه سال انجام شد و نشان داد والدینی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند معمولاً فرزندان آنها علاقه بیشتری به کتاب خواندن پیدا می کنند.

ایده کتابخانه خانگی می تواند موجب شود تا فرزندان و حتی دیگر اعضای خانواده به مطالعه روی آورده و بخش قابل‌توجهی  از وقت خود را صرف خواندن کتب مختلف نمایند که بر میزان دانش و آگاهی آنها خواهد افزود. ایده کتابخانه خانگی یک فکر بسیار مناسب و عالی می باشد. طبق تحقیقات انجام شده نشان داده است که داشتن حدود ۲۰ کتاب در کتابخانه خانگی می تواند به طرز قابل توجهی بر روند تحصیلات آینده کودکان تاثیر مثبت بگذارد.

داشتن کتابخانه خانگی به طرز قابل توجهی برای کودکان مفید می باشد.
داشتن کتابخانه خانگی به طرز قابل توجهی برای کودکان مفید می باشد.

چگونه ایده کتابخانه خانگی را عملیاتی کنیم؟

در این قسمت قصد داریم تا نکاتی را در خصوص اجرا و پیاده سازی طرح کتابخانه خانگی خدمت شما ارائه نماییم. نخستین گام برای ایده کتابخانه خانگی داشتن فضایی مناسب می باشد. حتماً قبل از خرید قفسه های کتابخانه مکان مورد نظر را برای انجام این کار در نظر بگیرید. مردم به همان اندازه که به هر نوع سرگرمی دیگری اهمیت می دهند، به خواندن کتاب نیز بایستی اهمیت دهند. هر ساله صدها نویسنده مختلف با آثار هنری خود در کانون توجهات قرار می‌گیرند و سالانه کتاب‌های پرفروش بسیاری به بازار روانه می شوند. خواندن کتاب جذابیتی فراتر از هر چیز برای مخاطبین آن ارائه می‌کند.

داشتن یک کتابخانه خانگی می تواند رویای عده زیادی از افراد باشد. اگر به کتاب خواندن علاقه زیادی دارید و یکی از کارهای محبوبتان در اوقات فراغت خواندن کتاب های مختلف می باشد پس می توانید این طرح را در خانه خود اجرا کنید. قبل از اینکه شروع به خرید کتاب های گران قیمت برای قرار گرفتن در کتابخانه خود کنید بایستی دقت داشته باشید که یک مکان، فضا و موقعیت مناسب برای کتابخانه خود ایجاد کنید. برای اطمینان از خشکی دیوارهای اتاق باید آنها را دوباره رنگ آمیزی کنید.

هنگامی که این کار انجام شد باید قفسه های کتابخانه را در کنار یکدیگر نصب کنید. می توانید قفسه ها را به صورت آنلاین از فروشگاه های مختلف سفارش دهید و یا اینکه از یک نجار بخواهید تا قفسه های چوبی سفارشی سازی شده شما را در دکوراسیون اتاق خواب قرار دهد. اکنون که مکانی برای کتابخانه خانگی خود تهیه نمودید بایستی شروع به سفارش کتاب‌ها کنید و آنها را در قفسه های کتابخانه مرتب کنید.

داشتن فضایی مناسب برای طراحی کتابخانه خانگی
داشتن فضایی مناسب برای طراحی کتابخانه خانگی

چیدمان کتابخانه

خرید کتاب بستگی به سلیقه شما دارد و برای هر فرد با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است یک ژانر خاص را دوست داشته باشید و بخواهید تعداد بیشتری از همان ژانر را خریداری کنید و آن را در کتابخانه خانگی خود نگه دارید. می توانید بنا به سلیقه خود کتاب های مختلفی را در کتابخانه خانگی خود قرار دهید. شما می توانید کتاب ها بر اساس ژانر یا نویسنده آنها سازماندهی و مرتب کنید. همچنین می توانید کتاب ها را در  کتابخانه خود با توجه به رنگ جلدشان به منظور ایجاد تصاویر رنگی خلاقانه ای مرتب کنید. ایده کتابخانه خانگی یک فکر بی نظیر و ایده آل می باشد. خانه ای که در آن کتابخانه وجود داشته باشد، میزان عشق و علاقه صاحب خانه را به علم و دانش نشان می دهد.

بچه ها دوست دارند تا با خواندن کتاب سرگرم شوند و معمولا داشتن کتابخانه در خانه آنها را از همان سنین کودک جذب می کند. گذشته از آن، اگر در درون خانه خود از ایده کتابخانه خانگی بهره‌مند شوید، کودکان از همان سنین کم به گوشی‌های هوشمند معتاد نمی‌شوند و در عوض از کتاب‌های مختلف برای خواندن استفاده می کنند. داشتن یک کتابخانه در منزل برای شما آرامش را به وجود می‌آورد و مکانی ایده آل برای ذخیره هزاران سال دانش جمعی انسانها می باشد. دیگر نیازی نیست به سراغ کتابخانه‌های عمومی بروید، زیرا جزیره کوچکی از بهشت را در خانه خود جمع آوری کرده اید.  همچنین با داشتن کتابخانه در خانه خود می توانید از دوستان خود که به خواندن کتاب علاقه مند هستند دعوت کنید تا از کتابخانه خانگی شما دیدن کنند و از کتابهای شما بازدید نمایند.

هر قفسه را به قرارگیری ژانر خاصی از کتاب ها اختصاص دهید.
هر قفسه را به قرارگیری ژانر خاصی از کتاب ها اختصاص دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب