تزیین سقف اتاق خواب

تزیین سقف اتاق خواب؛ شب های رویایی برای روزهای پرانرژی

تزیین سقف اتاق خواب و زیباسازی آن تأثیر شگرفی بر فضای اتاق خواب دارد. غافل شدن از تزیین سقف اتاق می تواند نتیجه دلخواه را به همراه نداشته باشد.

تزیین سقف اتاق خواب

تزیین سقف اتاق خواب و زیباسازی آن تأثیر شگرفی در دکوراسیون منزل مخصوصا برای دکوراسیون اتاق خواب دارد. غافل شدن از تزیین سقف اتاق می تواند نتیجه دلخواه را به همراه نداشته باشد. برای زیباسازی دکوراسیون اتاق، سقف را به عنوان دیوار پنجم در نظر بگیرید که باید، با یک روش مناسب زیبا شود. اگر تصمیم گرفته اید اتاق خود را تزیین کنید به یاد داشته باشید که این مکان جایی است که باید در آنجا احساس آرامش کنید. به این معنا که باید وسایل و لوازمی را انتخاب کنید که در کنار آن ها راحت هستید.

بسیاری از افراد در هنگام تزیین اتاق خواب، سقف را فراموش می کنند یا در نظر نمی گیرند. در نتیجه به شما می گوییم سقف را نادیده نگیرید!. به دلیل اینکه عملا مانند یک بوم خالی است که می توانید با آن معجزه کنید. می توانید سقف را رنگ کنید یا با کاغذ دیواری آن را زیبا کنید. به سادگی می توانید اِلمان هایی مانند لوستر یا لامپ های ریسه ای را اضافه کنید. شما آزاد هستید هر طرحی را که دوست دارید انتخاب کنید.

روش های تزیین سقف اتاق خواب

تزیین سقف اتاق خواب و انتخاب یک روش خاص به نظر و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. انواع متریال ها برای تزیین سقف اتاق خواب به دو دسته تقسیم می شوند. البته هر کدام از آن ها زیر مجموعه های متعددی را شامل می شود:

 • تزیین سقف ثابت: ماندگاری و عمر طولانی، مشخصه این نوع متریال است. برخی از آن ها قیمت بالایی دارند. متریال های مختلف برای تزیین سقف ثابت مانند:
 • دیزاین سقف اصلی با کمک گچبری، پتینه کاری و…
 • دیزاین سقف با کمک انواع سقف کاذب (اجرا بر روی سقف اصلی)

تنوع سقف کاذب بسیار گسترده است، اما معدودی از آن ها مناسب تزئین سقف اتاق خواب هستند.

استفاده از کاغذ دیواری برای تزئین سقف
استفاده از کاغذ دیواری برای تزئین سقف
 • تزیین سقف موقت: نسبت به روش‌ قبل قیمت مناسب تر و ارزان تری دارد. همچنین تغییر و جایگزین آن با متریال های دیگر بسیار آسان است، مانند رنگ آمیزی و… .

البته مبنای این دسته بندی به سختی و آسانی دیزاین و همچنین ماندگاری آن ها مربوط می شود. در ادامه تمام گزینه‌هایی که مناسب سقف اتاق خواب هستند توضیح داده می شود.

تزیین سقف با استفاده از گچبری، پتینه کاری و استنسیل

 • گچبری: تزیین سقف اتاق خواب با گچبری یک روش قدیمی اما بسیار محبوب و چشم نواز است. به کمک ابزار های مختلف بر روی گچ، اشکال متنوعی مانند گل و مرغ کنده کاری می شود. البته می توانید از پنل های گچبری آماده که در بازار موجود می باشند نیز استفاده کنید.
 • تزیین سقف اتاق خواب پتینه کاری: یک روش اصیل است که متعلق به سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی می باشد. پتینه کاری هنر ترکیب رنگ ها است. مواد اولیه آن برای هنر پتینه، رنگ مخصوص، خمیر بتونه و گچ می باشد. در بین دنیایی از طرح و رنگ، بدون محدودیت می توانید انتخاب شایسته ای داشته باشید.
 • تزیین سقف اتاق خواب با استنسیل: یک ایده هنری زیباست که اجرای آسان است. از آن برای رنگ آمیزی روی دیوار، سقف، کاغذ، پارچه و… استفاده می کنند. نکته مهم این است که باید سطح سقف کاملا صاف و یکدست باشد. همچنین باید زیر طرح مورد نظر یک رنگ دیگر کار شده باشد یا اینکه سفید باشد. به این دلیل که طرح مورد نظر، به خوبی خود را به نمایش بگذارد.

انواع سقف کاذب برای تزیین سقف اتاق خواب

 • سقف کاذب کناف: تزیین سقف اتاق خواب با کناف جزو روش های مدرن و پیش ساخته محسوب می شود. صفحات گچی هستند که با نوعی کاغذ ضخیم پوشانده شده اند. قابلیت رنگ پذیری و برش دارد. می توانید با انواع شیوه ها اشکال مختلف را نصب کنید، البته نیاز به زیرسازی دارد. همچنین با سایر روش ها می توانید ترکیب کنید.
 • سقف کاذب cnc: تزیین سقف اتاق خواب با کمک تایل هایی از جنس چوب، mdf و hdf انجام می شود. شبیه هنر معرق کاری با دست می باشد. این نوع سقف ترکیبی بوده و با کناف یا ورق های pvc ترکیب می شود. با نورپردازی های فانتزی و جذاب می توانید زیبایی فضا را چند برابر کنید.
گچبری یک روش قدیمی اما بسیار محبوب و چشم نواز است.
گچبری یک روش قدیمی اما بسیار محبوب و چشم نواز است.
 • سقف کاذب کشسان: تزیین سقف اتاق خواب با روش سقف کشسان یکی از زیباترین و خیره کننده ترین روش ها است. از پارچه هایی از جنس pvc، لاکر، گلس و… استفاده می کنند که ویژگی کشسانی آن ها بسیار بالا است. قابلیت چاپ انواع تصاویر و طرح‌های مختلف با رنگ های متنوع، بر روی این پارچه ها وجود دارد. به همراه نورپردازی و متریال های دیگری مانند پانل های pvc یا کناف بر روی سقف نصب می شود.
 • سقف کاذب آی گلس: تزیین سقف اتاق با آی گلس ایده ای شیک و خاص پسند است. جنس آن از شیشه، لمینت شفاف یا آکریلیک است. ضد آب و رطوبت می باشد و بسیار سبک است. قبل از نصب آی گلس، روی سقف نورپردازی انجام می شود. به صورت یک تکه و مشبک ساخته می شود. در ترکیب با سایر متریال ها نیز استفاده می کنند.

تزیین سقف اتاق خواب با رنگ و کاغذ دیواری

رنگ: تزیین سقف اتاق خواب با کمک رنگ، ارزان ترین و راحت ترین روش است. می توانید از یک یا چند رنگ ترکیبی برای زیباسازی استفاده کنید. طرح های منحصر به فردی را مناسب سلیقه خود می توانید انتخاب کنید. اگر فضای لوکس را ترجیح می‌دهید رنگ هایی با تم طلایی، نقره ای و طوسی را با یکدیگر ترکیب کنید. البته در ترکیب با رنگ های دیگر نیز بسیار خلاقانه و شیک است. از رنگ هایی با تناژ آبی، سبز، صورتی کم رنگ و رنگ های خنثی نیز می توانید استفاده کنید.

انواع رنگ شامل:

 • رنگ بلکا
 • رنگ روغن
 • رنگ اکریلیک
 • رنگ پلاستیک
 • رنگ مولتی کالر
 • کاغذ دیواری: تزیین سقف اتاق با کاغذ دیواری نیز ایده رایج و ارزانی است. نکته مهم این است که رنگ کاغذ سقف باید روشن تر از رنگ دیوار باشد. همچنین اگر تم طرح دار انتخاب می کنید طرح یا پس زمینه رنگ کاغذ سقف باید با کاغذ نصب شده بر روی دیوار همخوانی داشته باشد. البته می توانید دیوارها را تماماً سفید انتخاب کنید. انواع کاغذ دیواری پارچه ای، کاغذی و… در سبک‌های کلاسیک و مدرن طراحی می شود. دنیای بی نهایتی از طرح و رنگ برای تمام سلیقه ها تولید می شود.
بین تزیین سقف و عناصر دیگر اتاق هماهنگی وجود داشته باشد.
بین تزیین سقف و عناصر دیگر اتاق هماهنگی وجود داشته باشد.

تزیین سقف با اتاق خواب با استیکر های شب تاب و نورپردازی

 • استیکر های شب تاب: تزیین سقف اتاق با کمک استیکر های شب تاب یا شب نما که در شب نور را از خود ساطع می‌کنند بسیار جذاب است. انواع استیکر با طرح های بسیار شیک و زیبا در بازار وجود دارند. شما می توانید هر طرح را متناسب با سن، جنسیت و… انتخاب کنید و به سقف یا دیوار اتاق خواب خود بچسبانید. البته می‌توانید روی سقف رنگ شده نیز نصب کنید. استیکر ماه و ستاره محبوب ترین طرح برای دیزاین اتاق خواب است.
 • نورپردازی: تزیین سقف اتاق با کمک نورپردازی بسیار شیک و آرامش بخش است. نورپردازی را می توان به تنهایی یا به صورت ریسه ای در سقف آویزان کرد. البته می توانید در ترکیب با یکی از متریال های تزیین سقف، به صورت ترکیبی کار کنید. انواع نورپردازی با لامپ های led و smd نورهای رنگی بسیار زیبا هستند. ارزان هستند و طول عمر بالایی دارند. بهتر است نور زننده ای نداشته باشد و به صورت مخفی کار شود.

رعایت چند نکته مهم برای انتخاب تزیین سقف

برای تزیین سقف اتاق خواب باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 • نکته اول این است که بین تزیین سقف و عناصر دیگر اتاق هماهنگی وجود داشته باشد.
 • سقف هزینه خود را برای زیباسازی، قبل از اجرا مشخص کنید تا انتخاب راحت تری داشته باشید.
 • برای تزیین سقف اتاق کودک، دختر، پسر و والدین تم متناسب با سن و جنسیت را انتخاب کنید.
نورپردازی سقف اتاق خواب
نورپردازی سقف اتاق خواب

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب