دکوراسیون اتاق کودک

خلق دنیایی زیبا برای کودکان با دکوراسیون اتاق کودک

روحیات لطیف و پر شور کودکان ایجاب می کند تا دکوراسیون اتاق کودک را مطابق با این روحیات چیدمان کنیم.

اهمیت دکوراسیون اتاق کودک

وارد دنیای کودکان شدن همچون ورود به دنیایی رنگارنگ مانند جعبه های مداد رنگی ست. آنچه که در ذهن و خیال کودکان جاری ست به پاکی آسمان و به زلالی چشمه هاست. محیط اطراف کودکان باید انعکاسی از دنیای درون آن ها باشد. دنیای کوچکی که در چهار دیواری اتاق شان خلاصه می شود می تواند تاثیر مستقیم روی روحیات، هوش، خلق و خوی و رشد و شکوفا شدن استعدادهای آن ها داشته باشد. بنابراین در دکوراسیون اتاق کودک باید به نکات مهمی توجه داشت. روحیات لطیف و پر شور کودکان ایجاب می کند تا دکوراسیون داخلی اتاق کودک را مطابق با این روحیات چیدمان کنیم. هر چند که در کنار آن باید نکات دیگری را نیز در نظر داشته باشیم. اگر می خواهید با اصول چیدمان اتاق کودک آشنا شوید و آن را بهتر بشناسید تا انتها با ما همراه شوید. پیشاپیش از همراهی شما سپاسگزاریم.

دکوراسیون اتاق کودک باید مطابق با روحیات او باشد
دکوراسیون اتاق کودک باید مطابق با روحیات او باشد

استفاده از الیاف ضد حساسیت در دکوراسیون اتاق کودک

پیش از اینکه سراغ طرح های خوش نقش و نگار برای دکوراسیون اتاق خواب کودک خود بروید به سلامتی او فکر کنید. برای انتخاب پرده، روتختی، پتو، روبالشتی، فرش و موکت سراغ خرید متریال های بی ضرر برای سلامت او بروید. بهترین متریال، متریالی است که در آن از الیاف ضد حساسیت استفاده شده باشد. کتان و پنبه می توانند گزینه های خوبی در این راستا باشند. فراموش نکنید که سلامت کودک دلبند شما بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد.

انتخاب چراغ خواب های زیبا در دکوراسیون اتاق کودک

اگر کودک دلبند شما در دسته خردسالان قرار دارد و یا نوپاست به هیچ عنوان به هنگام خواب اتاق او را کاملا تاریک نکنید. شما می توانید در دیزاین اتاق خواب کودک تان از چراغ خواب های فانتزی و زیبا با نور ملایم استفاده کنید. به این چراغ ها اصطلاحا شب خواب گفته می شود. ایجاد نورپردازی شبانه در اتاق کودک می تواند آرامش خاصی را به او القا کند بنابراین این نکته را فراموش نکنید.

انتخاب کفپوش مناسب برای اتاق کودک

یکی از دلخراش ترین صحنه هایی که والدین با آن روبرو می شوند دیدن زانوان زخمی کودک به علت زمین خوردن روی سطوح است. چنانچه کفپوش اتاق کودک تان را مناسب انتخاب نکنید ممکن است با این صحنه زیاد مواجه شوید. بسیار مهم است که در دکوراسیون اتاق کودک از کفپوش های نرم و منعطف استفاده کنید. استفاده از فرش هایی با الیاف طبیعی و تشک های پرز دار می تواند انتخاب خوبی باشد.

کفپوش اتاق کودک باید نرم و منعطف باشد
کفپوش اتاق باید نرم و منعطف باشد

ایجاد فضای خلاقانه در دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک باید با اتاق بزرگسالان تفاوت داشته باشد. یکی از مهمترین این تفاوت ها وجود فضاهای خلاقانه در دکوراسیون اتاق است. اگر می خواهید ذهن کودک تان با خلاقیت مانوس شود از همین حالا نوآوری و خلاقیت را در چشم او تجلی ببخشید. چیدمانی خلاقانه در اتاق او پیاده سازی کنید و به او این امکان را دهید تا در دنیای جذاب و کوچک اتاقش غوطه ور شود.

اتاق کودک را با اسباب بازی شلوغ نکنید

برخی والدین تا می توانند اتاق کودک را با اسباب بازی شلوغ می کنند. این شیوه از چیدمان اصلا مورد تایید نیست. اسباب بازی ها باید تنها بخش کوچکی از اتاق کودک را اشغال کنند. بنابراین اتاق او را معدن اسباب بازی های جورواجور نکنید و در چیدمان آنها سلیقه به خرج بدهید.

برای دکوراسیون اتاق کودک سراغ تم های مینیمال بروید

به هنگام دکوراسیون اتاق کودک به این موضوع دقت داشته باشید که کودک شما با سرعت زیادی در حال رشد است. بنابراین چند سال دیگر ممکن است چیدمان کودکانه و شلوغی که برای او ترتیب داده بودید دیگر مناسب سن او نباشد. پس در خرید تجهیزات دکوراسیون اتاق کودک سراغ مواردی بروید که برای سنین بالاتر او نیز مناسب است. اگر بخواهید تمام اثاثیه اتاق کودک همچون فرش، تخت خواب، کمد، پرده و سایر تجهیزات را با تم کودکانه خریداری کنید مطمئنا در چند سال آینده باید هزینه بالایی برای تعویض آنها پرداخت کنید. بنابراین بهترین کار این است که سراغ تم مینیمال و مدرن بروید. دکوراسیون مینیمال هیچ گاه از مد نمی افتد. بنابراین با خرید تجهیزات مدرن یک سرمایه گذاری بلند مدت در اتاق کودک تان خواهید کرد.

اجرای تم مدرن و مینیمال
اجرای تم مدرن و مینیمال

انتخاب رنگ های پاستیلی برای دیوارها

رنگ های پاستیلی از جمله رنگ های آرامش بخشی هستند که هر فرد در هر سنی با دیدن آن آرامش خواهد گرفت. رنگ هایی چون آبی روشن، لیمویی، سبز نعنایی، سوسنی، ارغوانی و رنگ شیری و کاراملی از جمله رنگ هایی هستند که می توان برای اتاق کودک انتخاب کرد. این رنگ ها هم برای کودکان جاذبه بصری دارند و هم برای بزرگسالان. بنابراین نیاز به تغییر رنگ دیوارها بعد از چند سال نخواهید داشت. شما می توانید ترکیبی از کاغذ دیواری و رنگ های ساده را برای دیوار اتاق کودک انتخاب کنید. بدین سان ترکیبی جذاب در اتاق او خلق خواهد شد.

رنگ های پاستیلی رنگ هایی آرامش بخش برای اتاق کودک هستند
رنگ های پاستیلی رنگ هایی آرامش بخش برای اتاق کودک هستند

دختر یا پسر بودن فرزندتان را در دکوراسیون اتاق او منظور کنید

دقت داشته باشید که دکوراسیون اتاق کودک باید مطابق با روحیات او باشد. دختران تم های صورتی و عروسکی را دوست دارند. اما پسران ممکن است رنگهای سرد چون آبی و طوسی را بیشتر بپسندند و تم مورد علاقه آن ها شخصیت های کارتونی خاص باشد. بنابراین در چیدمان اتاق کودک به این نکته دقت داشته باشید. این موضوع باید در خرید سایر تجهیزات اتاق کودک همچون سرویس خواب و رنگ دیوارها نیز لحاظ شود.

دکوراسیون اتاق کودک بر اساس روانشناسی کودک

کودک شما آرام است یا شلوغ؟ گوشه گیر است یا اجتماعی؟ شما می توانید دکوراسیون اتاق کودک را بر اساس شخصیت او تنظیم کنید. اگر کودکتان آرام است و می خواهید جنب و جوش بیشتری داشته باشد میتوانید رنگهای اتاق او را رنگ هایی گرم انتخاب کنید. بدین سان سطح فعالیت و انرژی او بالا خواهد رفت. رنگ هایی مثل قرمز، نارنجی و بنفش برای این منظور مناسب است. اما اگر می خواهید کمی از شیطنت و فعالیت او کاسته شود و آرامش بیشتری داشته باشد می توانید سراغ رنگ های سرد بروید. رنگ هایی مثل آبی، سفید و لیمویی در این شرایط انتخاب هایی ایده آل هستند.

از کودک تان نظرسنجی کنید

برای دکوراسیون اتاق کودک از کودک خود نظرسنجی کنید. اگر به سنی رسیده است که می تواند در این باره نظر دهد بهتر است نظر او را جویا شوید. کودک شما ممکن است سلیقه خاصی داشته باشد. چیدمان اتاق کودک بر اساس سلیقه شخصی او مطمئنا حضور در اتاق را برای او دلپذیر تر خواهد ساخت.

تعبیه میز تحریر و کتابخانه

کودک خود را از سنین پایین به نشستن صحیح برای مطالعه، انجام تکالیف و انجام فعالیت های درسی ترغیب کنید. بنابراین برای اتاق او یک کتابخانه و میز تحریر خریداری کنید و آن را در نقطه ای مناسب قرار دهید. کودک باید فضایی مناسب برای انجام تکالیف، مطالعه و سرگرمی داشته باشد.

تعبیه قاب عکس روی دیوار

یکی از راه های دکوراسیون اتاق کودک و زیباتر کردن هر چه بیشتر آن تعبیه قاب عکس روی دیوارهای اتاق اوست. عکس های مورد علاقه کودک را روی دیوارها نصب کنید. این عکس ها می تواند عکس خود او باشد و یا عکس هایی که مورد علاقه اوست. شما حتی می توانید نقاشی های کودک تان را قاب بگیرید و آن ها را روی دیوار نصب کنید.

نتیجه گیری

اتاق کودک پناهگاه و مامن اوست و باید این مامن به بهترین نحو ممکن طراحی شود. در طراحی اتاق کودک تان علاوه بر جنبه های عمومی باید به نکات مهمی چون روحیات او توجه کنید. شخصیت شناسی کودک تان، شناخت علایق، شناخت روحیات و توجه به خواسته های او می تواند شما را در دکوراسیون اتاق کودک یاری کند.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب