دیزاین اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب

بعد از گذراندن یک روز در محل کار یا مدرسه و دانشگاه، استراحت کردن در یک اتاق خواب پر از آرامش بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به خودتان بدهید. دیزاین اتاق خواب مهم‌ترین عامل در آرامش بخش بودن اتاق خواب است. البته خوابیدن تنها فعالیتی نیست که در اتاق خواب انجام می‌شود و کارهایی مثل مطالعه و کار و… نیز تحت تاثیر مستقیم چیدمان اتاق خواب هستند. با طراحی اتاق خواب به صورت اصولی می‌توانید کیفیت خواب، کار، مطالعه و یا سایر فعالیت‌هایی که در اتاق خواب انجام می‌دهید را افزایش دهید و فضایی دوست داشتنی برای خود بسازید.

با توجه به زمان زیادی که در اتاق خواب گذرانده می‌شود، طراحی اتاق خواب اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. نوع دکوراسیون اتاق خواب می‌تواند بر روحیه و خلق و خوی انسان نیز تاثیر زیادی داشته باشد و به همین خاطر نسبت به طراحی دکوراسیون سایر بخش‌های خانه از اهمیت بیشتری برخوردار است. در دیزاین اتاق خواب باید به نکات زیادی از جمله رنگ، نور پردازی، نوع چیدمان وسایل و… توجه کرد و با انتخاب درست هر کدام از این موارد اتاق خوابی زیبا و آرامش بخش را طراحی کرد.

1

رنگ‌، مهم ترین عامل در دیزاین اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب، بیشتر از هر عاملی تحت تاثیر رنگ است. از نظر روانشناسی، رنگ محیط بر روح و روان انسان تاثیر مستقیم دارد. هنگامی که بعد از خواب، چشم باز می‌کنید اولین چیزی که …

2

نور را در دیزاین اتاق خواب به کار بگیرید

نور از عوامل مهم در دکوراسیون اتاق خواب است. تاثیر نور علاوه بر زیبایی دیزاین اتاق خواب، بر رفتار و سلامت انسان نیز قابل مشاهده است. اتاق خواب به نور ملایم و متوازن نیاز دارد. در طول …

3

مبلمان، نقطه عطف طراحی اتاق خواب

بدون شک مبلمان اتاق خواب مهم‌ترین بخش طراحی اتاق خواب است. انتخاب تخت خواب، کمد، میز تحریر، میز آرایش و… باید با توجه به نیاز شما و ابعاد اتاق خواب صورت بگیرد. همان طور که گفته شد اتاق خواب محلد…

نیاز به مشاوره دارید؟

همین الان با مشاورین سیبارون تماس بگیرید:

0935-1303834 مشاوره رایگان واتس اپ

رنگ، مهم‌ترین عامل در دیزاین اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب، بیشتر از هر عاملی تحت تاثیر رنگ است. از نظر روانشناسی، رنگ محیط بر روح و روان انسان تاثیر مستقیم دارد. هنگامی که بعد از خواب، چشم باز می‌کنید اولین چیزی که به چشم شما می‌خورد، رنگ اتاق خواب است. هر کدام از رنگ‌ها تاثیر متفاوتی بر روحیه انسان و چیدمان اتاق خواب دارند. برای بررسی اثر رنگ‌ در دیزاین اتاق خواب، رنگ‌ها را در دوسته تیره روشن و سرد، گرم و خنثی دسته بندی می‌کنیم.

رنگ‌های تیره

امروزه استفاده از رنگ‌های تیره در دکوراسیون داخلی بسیار بیشتر از گذشته است و به همین دلیل اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق خواب شما مدرن باشد از رنگ‌های تیره استفاده کنید. رنگ‌های تیره احساس آرامش و راحتی را به افراد منتقل می‌کند و به ارتباط بهتر و بیشتر با محیط یا اصطلاحا خو گرفتن با محیط کمک می‌کنند. البته باید توجه داشت راحتی بسیار در اتاق خواب با دکوراسیون تیره رنگ، انسان را به محیط اتاق خواب وابسته می‌کند.

دیزاین اتاق خواب با رنگ تیره
دیزاین اتاق خواب با رنگ تیره

رنگ‌های روشن

رنگ‌های روشن حس خوشایندی به انسان می‌دهند و از این رو انتخاب بیشتر افراد برای دیزاین اتاق خواب به کارگیری رنگ روشن است. رنگ روشن، سرزندگی، نشاط و امید را در انسان زنده می‌کند. رنگ‌های روشن محیط را بزرگتر نشان می‌دهند و نور را بهتر منعکس می‌کنند. استفاده از رنگ‌های روشن در دیزاین اتاق خواب رایج‌تر است. با توجه به تاثیرات مثبت رنگ‌های روشن توصیه می‌شود این رنگ‌ها را در دیزاین اتاق خواب کودکان و نوجوانان به کار گرفته شود.

رنگ‌های سرد

در علم رنگ شناسی به رنگ‌های خانواده آبی رنگ‌های سرد گفته می‌شود؛ رنگ‌هایی مثل یاسی، فیروزه‌ای، نقره‌ای. پایه این رنگ‌ها، رنگ آبی است. ذات رنگ ابی آرامش بخش است. از نظر روانشناسی بهتر است رنگ‌های سرد را برای دیزاین اتاق خواب انتخاب کنید. این رنگ‌ها امنیت و آسایش اتاق خواب را افزایش می‌دهند.

رنگ‌های گرم

رنگ‌هایی مثل نارنجی، زرشکی، طلایی که پایه قرمز دارند در دسته رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند. ذات رنگ‌های گرم مثل رنگ قرمز محرک است و نشاط و انرژی انسان را افزایش می‌دهند. با توجه به این موضوع رنگ‌های گرم برای دیزاین اتاق خواب انتخاب چندان مناسبی نیستند.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی از ترکیب سایر رنگ‌ها به وجود می‌آیند و در طیف رنگی قرار نمی‌گیرند. در میان رنگ‌ها، رنگ‌هایی مثل طوسی، خاکستری و… هم وجود دارد که به هیچ کدام از این دسته‌ها تعلق ندارند و میانه هستند. به این رنگ‌ها، خنثی گفته می‌شود. رنگ‌های خنثی به تنهایی برای استفاده در دکوراسیون منزل مناسب نیستند و باید در کنار رنگ‌های سرد یا گرم استفاده شوند.

نور را در دیزاین اتاق خواب به کار بگیرد

نور از عوامل مهم در دکوراسیون اتاق خواب است. تاثیر نور علاوه بر زیبایی دیزاین اتاق خواب، بر رفتار و سلامت انسان نیز قابل مشاهده است. اتاق خواب به نور ملایم و متوازن نیاز دارد. در طول روز بهتر است تا حد امکان از نور خورشید استفاده کرد. روشنایی طبیعی نور خورشید برای سلامت جسمی و روان انسان مفید است. بهترین نور خورشید برای اتاق خواب نور شمالی است که درجه روشنایی متوسطی دارد. اگر اتاق شما نور جنوبی، شرقی و یا غربی دریافت می‌کند باید یک پرده مناسب، برای کنترل نور ورودی به اتاق در نظر گرفت زیرا نور جنوبی در ظهر، نور شرقی در ابتدای روز و نور غربی در هنگام غروب آزار دهنده هستند. اگر اتاق خواب شما نور خورشید را دریافت نمی‌کند از لامپ‌های توکار برای ایجاد روشنایی یکنواخت در روز کمک بگیرید.

به کار گیری نور خورشید در دکوراسیون اتاق خواب
به کار گیری نور خورشید در دکوراسیون اتاق خواب

نورپردازی در شب در دکوراسیون اتاق خواب

این کار به جلوه نمایی بهتر و بیشتر دیزاین اتاق خواب کمک می‌کند. برای نورپردازی اتاق در شب، باید از لامپ‌هایی با شدت و رنگ ملایم استفاده کرد. در صورت امکان بهتر است دو نوع نورپردازی برای شب فراهم شود. نورپردازی متمرکز و نقطه‌ای برای کار و مطالعه و نورپردازی پراکنده و گسترده و البته یکنواخت برای سایر فعالیت‌ها. از چراغ‌های رومیزی می‌توان برای ایجاد نور متمرکز برای مطالعه یا کار استفاده کرد. چراغ‌های سقفی منبع روشنایی مناسبی برای پخش نور پراکنده هستند. چراغ آویزها گزینه مناسبی برای نورپردازی اتاق خواب هستند زیرا علاوه بر تامین نور لازم در اتاق خواب، می‎توانند به عنوان عنصر تزئینی در دیزاین اتاق خواب کمک کننده باشند.

نور را می‌توان به عنوان عنصر تزئینی نیز به کار گرفت و با استفاده از لامپ‌های مخصوص نورپردازی دکوراتیو را وارد طراحی اتاق خواب کرد. نورپردازی دکوراتیو یا تاکیدی در محل قاب‌ها، مجسمه‌ها و… استفاده می‌شود. در نورپردازی دکوراتیو، استفاده از چند منبع روشنایی با ولتاژ پایین بهتر از یک منبع پر نور است. هالوژن‌های سقفی، چراغ‌های ریسه‌ای، آباژورها و چراغ‌های دیوار کوب از جمله انواع منابع نور دکوراتیو هستند.

مبلمان، نقطه عطف طراحی اتاق خواب

بدون شک مبلمان اتاق خواب مهم‌ترین بخش طراحی اتاق خواب است. انتخاب تخت خواب، کمد، میز تحریر، میز آرایش و… باید با توجه به نیاز شما و ابعاد اتاق خواب صورت بگیرد. همان طور که گفته شد اتاق خواب محل آرامش است و دیزاین اتاق خواب باید در عین زیبایی، ساده و به دور از تجملات باشد. استفاده از وسایل بزرگ و حجیم برای اتاق خواب‌های کوچک کار کاملا اشتباهی است و موجب سردرگمی و کلافگی می‌شود.

مبلمان اتاق خواب باید با توجه به نیاز شما انتخاب شوند و باید از انتخاب وسایل اضافی پرهیز کنید. بعد از تعیین وسایل ضروری، طبق سلیقه خود یک سبک را برای چیدمان اتاق خواب انتخاب کنید و مبلمان اتاق خواب را با توجه به آن سبک انتخاب کنید. توجه داشته باشید که وسایل اتاق خواب با هم تناسب داشته باشند و در کنار هم هماهنگ شوند.

حتما هنگام انتخاب وسایل اتاق خواب، استفاده از آن‌ها را در دراز مدت تصور کنید و سعی کنید وسایل ساده‌تری را انتخاب کنید. برای مثال شاید یک تخت با تاج بزرگ و تجملاتی در نگاه اول زیبا به نظر برسد ولی احتمالا در دراز مدت برای شما خسته کننده خواهد بود. مبلمان پر زرق و برق برای اتاق خواب‌های کوچک اصلا مناسب نیستند و فضا را کوچک و شلوغ نشان می‌دهند.

انتخاب محل قرارگیری وسایل نیز باید اصولی انجام شود. برای شروع باید  یک نقطه به عنوان نقطه کانونی انتخاب شود. نقطه کانونی، محل تاکید دکوراسیون اتاق خواب است. یعنی نقطه‌ای که در دید اول توجه بیننده را جلب می‌کند و قرارگیری وسایل با توجه به آن انتخاب می‌شود. مثلا تخت خواب یا میز می‌توانند نقطه کانونی اتاق خواب باشند. نقطه کانونی فقط از میان مبلمان انتخاب نمی‌شود و می‌تواند یک دیوار با رنگ و بافت متفاوت و یا یک پنجره نیز باشد.

در دیزاین اتاق خواب به جزئیات توجه کنید

با توجه به اهمیت اتاق خواب، در طراحی اتاق خواب حساسیت‌های لازم را داشته باشید. از کنار جزئیات به راحتی عبور نکنید. جزئیات می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در چیدمان اتاق خواب داشته باشند.

  • در دکوراسیون اتاق خواب کوچک تخت‌خواب را با فاصله یک متری از عناصر اصلی مثل دیوارها و کمدها قرار بگیرد.
  • در دکوراسیون اتاق خواب کوچک، تخت خواب باید در گوشه قرار بگیرد، به گونه‌ای که بیشترین فضا برای رفت و آمد باقی بماند.
  • میز تحریر یا کار باید در محلی قرار بگیرد که نور را از سمت چپ دریافت کند.
  • بهتر است از قالیچه یا گلیم کوچک در فضای باقی مانده میان تخت خواب، کمد و… استفاده شود.
  • تخت خواب، کمد یا دراورها مستقیما روبه‌روی در اتاق قرار داده نشوند.
  • قاب عکس‌های خانوادگی یا دوستانه را با اندازه کوچک و متوسط در اتاق خواب قرار دهید
  • با استفاده از چند تابلو نقاشی با طرح‌های ساده و متناسب با دکوراسیون اتاق خواب، هنر را وارد فضای اتاق خود کنید.
  • در استفاده از گلدان‌، تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و سایر عناصر تزئینی به ابعاد اتاق توجه شود.
  • اگر اتاق بزرگی دارید از یک صندلی راحتی دو یا سه نفره در دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید.

راحتی و آرامش شما در اتاق خواب مهم‌ترین اصل است پس سعی کنید با در نظر گرفتن این موضوع بهترین دکوراسیون را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *