سبک روستیک

آشنایی با سبک روستیک

سبک روستیک یک نوع دکوراسیون ساده ی روستایی می باشد که با عناصری اعم از چوب، سنگ و … محیط منزل به این سبک نزدیک تر می شود.

سبک روستیک یکی از سبک های رایج معماری می باشد , از لحاظ لغوی به معنای روستا و سادگی است. معماری روستیک دو تفسیر کلی دارد در تفسیر اول بیشتر به دوران رنسانس سنگ تراشی و مجسمه سازی معماران اروپا اشاره می کند. تفسیر دوم نوعی معماری که در آمریکا و کانادا مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور کل وقتی در مورد این سبک از معماری صحبت می شود منظور نوعی طراحی دکوراسیون داخلی بنا می باشد. مبنای این سبک سادگی روستایی است و به طبیعت و زیبایی های آن اشاره می کند.

سبک روستیک چیست؟

اگر کمی در مورد تاریخ اروپا و آن چه در فیلم ها و سریال های مربوط به گذشته دقت کنید. متوجه میشوید  که در سبک روستیک هیچ نشانه ای از طبیعت بکر و زیبا وجود ندارد.در روستاهای قدیم خانه ها به دور از نور، رطوبت زده و عاری از هرگونه پاکیزگی بودند. اما در این مقاله از معماری داخلی روستیک اشاره ای به قرون وسطای اروپا نمی شود. این سبک بیشتر مربوط به دوره ی رنسانس و کلاسیک اروپا، آسیای شرقی و … می باشد. امروزه یک سبک نوینی از معماری روستیک توسط طراحان ارائه می شود. این سبک از جانب افراد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد و با الهام از طبیعت، تنوع و سادگی موجب زیبایی دکوراسیون داخلی خانه می شود. برای داشتن خانه ای با معماری روستیک نیاز به چندین آیتم اصلی داریم که علاوه بر ایجاد سادگی موجب زرق و برق خانه شما می شود.

ست کردن عناصر منزل با سبک روستیک
ست کردن عناصر منزل با سبک روستیک

ایجاد سبک روستیک با ست کردن عناصر خانه های روستایی

برای این که بتوانید خانه ی خود را با سبک روستیک طراحی کنید. باید هر آنچه در طبیعت وجود دارد به منزل خود بیاورید. فرقی نمی کند که منزل شما در کوهستان باشد یا در کنار دریا و شمال کشور بیشترین عناصری که انسان را به یاد طبیعت می اندازند. عبارتند از: چوب، برگ درختان، سنگ و … زمانی که از پارکت های چوبی به رنگ قهوه ای در کف منزلتان استفاده می کنید. وقتی  بخشی از کابینت های خانه تان را با ام دی اف چوب به رنگ قهوه ای می سازید. به نوعی از عناصر طبیعت استفاده کرده اید

ایجاد سبک روستیک با استفاده از المان های خام  طبیعی و الوارهای چوب

برای این که تا حد امکان سبک دکوراسیون منزل را به سبک روستیک نزدیک کنید. بهتر است تا حد امکان از المان های طبیعی به صورت خام استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از یک تنه ی برش خورده ی چوب در کنار شومینه ی منزل سبک معماری داخلی خانه را به روستیک نزدیک تر می کند. هرچقدر عناصر طبیعی بیشتری را داخل منزل خود قرار دهید سبک دکوراسیون خانه به روستیک نزدیک تر می شود. یکی دیگر از عناصری که موجب جذابیت بیشتر خانه و نزدیک به سبک روستایی می شود. کاربرد الوارهای چوب می باشد. قرار دادن تعداد زیادی الوار قطعه شده کنار شومینه یا تزیین بخشی از دیوار اتاق با الوارهای چوب منزلتان را به حدی ساده، زیبا و روستایی نشان می دهد که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

شومینه در سبک روستایی
شومینه در سبک روستایی

کاربرد شومینه در سبک روستایی

شومینه های ساخته شده در سبک روستیک نوعی متفاوت از شومینه های امروزی می باشند. در طراحی های جدید سعی می شود با تلفیق سبک های معماری مدرن و مینیمال، شومینه های مدرن طراحی کنند. مکانیزم عملکرد شومینه ها نیز امکان دارد با گاز، برق و … باشد. اما برای ساخت یک شومینه روستایی باید فقط از عناصر  خام و دست نخورده در طبیعت استفاده کنید. شومینه هایی که از سنگ های تراش نخورده ساخته می شود و مکانیزم آن ها دقیقا متناسب با خانه های روستایی آن سال ها می باشد. این نوع از شومینه ها فقط باید با چوب فضا را گرم کنند.

پنل های چوبی
پنل های چوبی

پنل های چوبی

چوب عنصر اصلی در سبک روستیک می باشد. به همین جهت زمانی که از پنل های دیواری با همان ساختار و بافت در دیوارهای خانه استفاده می شود تداعی کننده ی خانه های روستایی می باشد. اما شاید فکر کنید گاهی از این پنل های چوبی در سبک های مدرن و تلفیقی هم استفاده می شود. ولی همچین حسی را القا نمی کند علت چیست؟ در سبک های مدرن معمول چوب ها را در کارخانه ها تراش داده و فرآوری می کند. به هنگام لمس چوب هیچ حالت خشن و زبری در چوب احساس نمی کنید. چوب حالت بکر و طبیعی خود را از دست می دهد از این رو به هیچ وجه یادآور سبک های ساده روستایی نیست.

ترکیب دیوارهای سفید و سقف چوبی
ترکیب دیوارهای سفید و سقف چوبی

نقش دیوارهای سفید و سقف های چوبی

  • دیوارهای سفید: یکی از المان های که بسیار به سبک روستیک نزدیک است دیوارهای سفید می باشد. البته در خانه های روستایی به علت هزینه های بالا ابزاری برای رنگ کردن دیوارها مانند گچ، رنگ سفید و … وجود نداشت. اما در سبک های نوین روستیک گاهی دیوارهای گچی سفید رنگ علاوه بر القای فرم و شکل روستایی منزل احساس لوکس بودن را نیز در فضا ایجاد می کند.
  • سقف های چوبی: حتما سقف خانه های روستایی را دیده اید در گذشته معمولا از چوب هایی به صورت موازی و ضربدری در سقف ها استفاده می شد. این انتخاب هوشمندانه ی چوب ها در سقف، خطرات احتمالی زلزله را نیز کمتر می کرد. امروزه سعی می شود از چوب ها به صورت قطعات کوچک در سقف منازل استفاده شود. بدین ترتیب داخل منزل با فضای طبیعی خارج نزدیکی بیشتری دارد.

استفاده از رنگ های طبیعی

  • رنگ های طبیعی: برای این که بتوانید از رنگ های طبیعی در خانه ای به سبک روستیک بهرمند شوید. همان چوب ها، الوارها و سنگ هایی که به صورت دست نخورده و تراش نخورده داخل منزل قرار میدهید نیز کافی می باشد. برای فرش کردن منزل فرش های دستی جلوه ی زیبایی به منزل شما می دهد می توانید از تابلوهایی در منزل استفاده کنید که تصاویر طبیعت را به نمایش می گذارد.
  • پوست حیوانات: شاید تصور کنید سر گوزن، دم روباه و … منزل شما را به سبک روستیک نزدیک خواهد کرد اما سخت در اشتباه هستید. این گونه تزینات بیشتر تمایل به تجمل گرایی دارد. شما می توانید با پشم گوسفند، چرم گاو و لوازمی از این دست منزل خود را به سبک ساده روستایی نزدیک کنید.

قطعات بزرگ و خشن

قطعات بزرگ: یکی از ابزارها و لوازم که محیط منزل را به سبک مد نظر صاحب خانه نزدیک می کند. استفاده از جزئیات و تزئینات داخل خانه می باشد. در خانه هایی که سبک مدرن یا مینیمال دارد بیشتر از جزئیات ریز برای تزیین خانه استفاده می شود. اما در خانه هایی با سبک روستایی سعی می شود اجزای تزیینی منزل اندازه ی بزرگی داشته باشند .به عنوان مثال از گلدان های بزرگ، میزهای چوبی بزرگ، تابلوهای بزرگ و … استفاده می شود. البته کاربرد زیاد این جزئیات در منزل موجب بزرگنمایی می شود و سبک منزل را حالت روستایی و ساده خارج می کند.

مقالات مرتبط

سبک روستیک

آشنایی با سبک روستیک

سبک روستیک یک نوع دکوراسیون ساده ی روستایی می باشد که با عناصری اعم از چوب، سنگ و … محیط منزل به این سبک نزدیک

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب