سبک مینیمال در خانه

با طراحی سبک مینیمال در خانه، آرامش را مهمان محفل خود کنید

سبک مینیمال در خانه یکی از سبک های پر طرفدار است که ظاهری خلوت، آرامش بخش و صد البته پر معنا و مفهوم دارد.

مقدمه

گذشت دورانی که خانه ها همچون بازار شام بود! به خانه افراد که وارد می شدید هجوم اشیا و عناصر دکوراتیو بود که به سمت نگاه شما حمله ور می شد. این روزها طراحان دکوراسیون داخلی سراغ طرح های مفهومی و مدرن رفته اند. سبک مینیمال در خانه یکی از سبک های پر طرفدار است که ظاهری خلوت، آرامش بخش و صد البته پر معنا و مفهوم دارد. اجرای سبک مینیمال در دکوراسیون منزل تنها به این نیست که تعداد عناصر دکوراتیو را کاهش دهید و خانه ای با چیدمان خلوت بسازید. بلکه مفهوم و معنا در سبک مینیمال حرف اول را می زند.

در پس هر عنصر در دکوراسیون مینیمال مفهومی عمیق خوابیده. وجود این مفهوم توانسته آرامش را در خانه های مدرن پدید آورد. سبک مینیمال در خانه یک سبک هدفمند و هنری ست که نیاز به تفکر و معماری دقیق دارد. برای آشنایی با این سبک جذاب و مدهوش کننده با ما همراه شوید.

پایه و اساس اجرای سبک مینیمال در خانه چیست؟

اجرای سبک مینیمال در خانه به معنای کم کردن حواشی تا جای ممکن است. شما باید سعی کنید از حاشیه پردازی در دکوراسیون داخلی منزل دوری کنید. کم کردن لوازم اضافی و به حداقل رساندن آن ها اولین پایه برای اجرای سبک مینیمال در خانه است. هدف از سبک مینیمال، زندگی به بنیادی ترین شیوه ممکن می باشد. سادگی، آرامش، رسیدن به معنای واقعی زندگی و دوری از تجملات پایه و اساس اجرای این سبک است. هدفی که سبک مینیمال دنبال می کند ایجاد فضایی آرامش بخش برای ذهن و روح می باشد. استفاده از رنگهای ساده، حجم های مفهومی ساده، نورپردازی حرفه ای و نظم را میتوان در سبک مینیمال دید.

سبک مینیمال در خانه القا کننده حس آرامش است
سبک مینیمال در خانه القا کننده حس آرامش است

استفاده از رنگ های خنثی در سبک مینیمال در خانه

یکی از مهمترین مولفه ها در چیدمان مینیمال استفاده از رنگ های خنثی می باشد. رنگ هایی مانند سفید، مشکی، خاکستری، صورتی، نقره ای، طلایی، کاراملی و شیری از جمله این رنگ ها هستند. شما می توانید از رنگ های آبی، سبز و قرمز نیز در چیدمان مینیمال استفاده کنید. اما باید دقت داشته باشید که این رنگ ها، رنگ غالب نباشند. استفاده از رنگ های عمیق و شارپ در سبک مینیمال بهتر است به صورت محدود در مناطقی چون شاه نشین خانه صورت پذیرد.

استفاده از تابلوهای متعدد روی دیوار ممنوع!

برای اجرای سبک مینیمال در خانه هیچ گاه اقدام به نصب تابلوهای متعدد روی دیوار نکنید. شما با این کار به شلوغ شدن فضا دامن خواهید زد. بنابراین به جای تعبیه چندین تابلوی کوچک و بزرگ کنار هم سراغ یک یا دو تابلوی هنری اما مفهومی و پر معنا بروید. هنرهای انتزاعی جایگاه بالایی در سبک مینیمال دارند. بنابراین سراغ تابلوهای نقاشی به سبک کوبیسم و سبک های سورئال بروید. استفاده از یک قاب بزرگ و ساده روی دیوار بهتر است تعبیه چندین قاب کوچک است. این قاب ساده می تواند حتی یک آینه باشد.

در چیدمان مینیمال نباید از تابلوهای متعدد روی دیوار استفاده شود
در چیدمان مینیمال نباید از تابلوهای متعدد روی دیوار استفاده شود

پیاده سازی سبک مینیمال در خانه با انتخاب مبلمان ساده

در پیاده سازی سبک مینیمال در خانه باید تا جای امکان سراغ مبلمان ساده بروید. مبلمانی که دارای قاب و کلاف معرق کاری شده یا نقش برجسته می باشد برای خانه مینیمال مناسب نیست. مبل ها بهتر است تک رنگ و ساده باشد. انتخاب مبل هایی با ساختار انتزاعی و هنری میتواند انتخاب خوبی برای اجرای سبک مینیمال در خانه باشد. با این حال دقت داشته باشید پارچه مبل ها را ساده انتخاب کنید.

استفاده از گیاهان در سبک مینیمال

عناصر طبیعی جایگاه ویژه ای در سبک مینیمال دارند. زندگی انسان از اساس به عناصر طبیعت گره خورده است. رسالت سبک مینیمال در خانه کمک به آدمی برای یافتن معنای حقیقی زندگی و نزدیک شدن به اصالت خویش است. بنابراین عناصر طبیعی را وارد سبک مینیمال در خانه کنید. استفاده از گیاهان در نقاط مختلف خانه می تواند جلوه درخشانی به چیدمان بدهد. دقت داشته باشید که در انتخاب تعداد گیاهان زیاده روی نکنید.

گیاهان در چیدمان مینیمال نقش اساسی دارند
گیاهان در چیدمان مینیمال نقش اساسی دارند

اجرای سبک مینیمال در خانه و نورپردازی

اگر می خواهید سبک مینیمال در خانه شما جلوه بیشتری داشته باشد حتما از عنصر نور طبیعی در خانه بهره بگیرید. اگر نور طبیعی را به میزان حساب شده و به اندازه وارد خانه کنید بی شک فضای خانه دلباز تر خواهد شد. روشنایی یکی از مهمترین مولفه ها در دکوراسیون مینیمال می باشد. فراموش نکنید که میزان نور ورودی به خانه را بیش از حد زیاد تنظیم نکنید چرا که موجب اضطراب خواهد شد. برای نورپردازی شب نیز می توانید ایده های مینیمالیستی به کار ببرید. تعبیه نور مخفی، کناف، نورپردازی در کف، نورپردازی با قابلیت تنظیم زاویه در سقف و نور هالوژن بهترین انتخاب خواهد بود.

کاربردی و منظم بودن سبک مینیمال در خانه

بالاتر نیز گفته شد که اجرای سبک مینیمال در خانه تنها به کم کردن تجهیزات نیست. شما باید تعداد و نوع لوازم را به اندازه و مهندسی شده انتخاب کنید. بسیار مهم است تجهیزاتی که در دکوراسیون مینیمال واقع شده اند همگی کاربردی باشند. استفاده از تجهیزات چند منظوره می تواند ایده ای درخشان در سبک مینیمال باشد. بدین شکل هم فضای بیشتری در محیط خالی خواهد شد و هم نظم برقرار می گردد.

انتخاب پوشش ساده برای دیوارها

در اجرای سبک مینیمال در خانه باید طرح دیوارها ساده باشد. انتخاب کاغذدیواری های طرح دار برای سبک مینیمال اصلا مناسب نیست. همچنین نباید سراغ کاغذ دیواری های براق بروید. انتخاب رنگ مات و ساده برای دیوارها بهترین و هوشمندانه ترین انتخاب خواهد بود.

انتخاب رنگ ساده و مات برای دیوار
رنگ ساده و مات برای دیوار

ایجاد نقطه ثقل در چیدمان خانه

یکی از نکته های مهم در اجرای سبک مینیمال در خانه تاکید روی نقطه ثقل خانه است. شما می توانید مبلمان را در میانه خانه قرار دهید. بنابراین توصیه می کنیم که برای خرید مبلمان سلیقه زیادی به خرج دهید چرا که بیش از هر چیز دیگری در مرکز توجه خواهد بود. حتی اگر نیاز است هزینه بالایی پرداخت کنید این کار را انجام دهید. چرا که پاشنه زیبایی خانه تان روی مبلمان خانه که در مرکز ثقل قرار گرفته می چرخد.

از لوازم دکوراتیو و هنری غافل نشوید

ممکن است در مورد سبک مینیمال در خانه تصور اشتباهی شکل گرفته باشد و آن هم عدم استفاده از تجهیزات دکوراتیو باشد. المان های دکوراتیو و هنری می توانند ناقص بودن فضا را به خوبی پوشش دهند. بنابراین خلا موجود در سبک مینیمال بدین شکل پر خواهد شد. استفاده از شمع، شاخه گل های طبیعی درون گلدان، میز قهوه، آباژور، یک کتابخانه کوچک، مجسمه، تابلو نقاشی و سایر المان های هنری می تواند فضای خانه را زیباتر کند.

استفاده از المان های هنری بسیار مهم است
استفاده از المان های هنری بسیار مهم است

نتیجه گیری

سبک مینیمال در خانه می تواند آرامش را با خود به خانه تان بیاورد. استفاده از بافت های طبیعی می تواند حس و حالی گرم و صمیمانه به فضا بدهد. بنابراین اگر می خواهید در عین حال که آن پیاده سازی می کنید فضایی دوستانه رقم بزنید از بافت های طبیعی مثل پشم، چوب، حصیر و سنگ و سفال در دیزاین خانه استفاده کنید. استفاده از الگوهای هندسی ساده، فضای پر نور، پالت رنگی محدود و القای حس آرامش از مهمترین مشخصه های سبک مینیمال در خانه است.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب