سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی

در این مقاله به بررسی سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی می پردازیم تا به این ترتیب شما قادر باشید تا سبک مناسب دکوراسیون داخلی خانه خود را برگزینید.

سبک نئوکلاسیک

اگر به دنبال برنامه ریزی یا تغییر ظاهر دکوراسیون منزل خود هستید، سبکی از طراحی داخلی را اجرا کنید که هم کلاسیک و هم ساده باشد. یک انتخاب جالب، سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی است که در قرن هجده و نوزده به یک استاندارد معماری در کشور های اروپایی تبدیل شد. اما، آیا این گرایش طراحی خاص برای دکوراسیون داخلی خانه شما مناسب است؟ سیبارون، در این مقاله، یک نمای کلی سریع ارائه می دهد.

طراحی نئوکلاسیک

می توان گفت که سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی، در واقع بر مبنای سبک های کلاسیک رم و یونان است. این نوع طراحی، به صورت کلی بر سادگی در عین پیچیدگی متمرکز می باشد. در این روزها، طراحی نئوکلاسیک به دلیل زیبایی و جذابیت، مورد توجه بسیاری از خانه داران قرار گرفته است و بسیاری از خانه ها در سر تا سر جهان از معماری و طراحی نئوکلاسیک بهره برده اند.

عناصر کلیدی طراحی داخلی نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی، جایگزینی ایده آل و کلاسیک برای طراحی های معمولی خانه های مدرنیستی است. حال بیایید بررسی کنیم تا ببینیم که چه چیزی این انتخاب را از همتایان خود متمایز می کند.

رنگ ها

پالت رنگ سبک نئوکلاسیک معمولاً ملایم بوده و به سمت سفید، کرم و طوسی میل می کند. رنگ ‌های غنی ‌تر مانند سیاه، قرمز و نقره ‌ای معمولاً به عنوان لحن در این سبک استفاده می ‌شوند.

مبلمان

مبلمانی که در سبک نئوکلاسیک از آن استفاده می شود، ظاهر پیچیده ای نداشته و ساده می باشد. همچنین در طراحی آن ها نیز، عنصر تقارن به کار رفته است. پارچه‌ های به کار رفته در ساخت مبلمان نئوکلاسیک از کیفیت بالایی برخوردار بوده و بسیار چشم نواز می باشند. به عنوان مثال می توان از پارچه ابریشمی، کتان و مخمل استفاده کرد.

تزیین

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی از عناصر تزئینی مجلل و چشمگیر استفاده می‌ کند. آینه های قدی بزرگ، انواع گل های طبیعی و مصنوعی، آثار هنری و قالب های تزئینی را روی دیوار ها و سقف ها مشاهده خواهید کرد. کف‌ ها معمولاً از جنس سنگ یا مرمر هستند و با فرش ‌های ایرانی پوشانده می ‌شوند.

ادغام طراحی نئوکلاسیک در خانه شما

ممکن است بخواهید با یک شرکت قابل اعتماد بازسازی و دیزاین منزل مانند سیبارون کار کنید تا به درستی، این روند طراحی را در فضای داخلی خانه خود بگنجانید. در ادامه مقاله به تعدادی راهکار برای شروع طراحی دکوراسیون داخلی اشاره شده است.

سبک نئوکلاسیک
سبک نئوکلاسیک

در سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی از رنگ های خنثی (سفید، کرم، خاکستری) استفاده می شود. شما قادر خواهید بود تا آن ها را با رنگ مشکی، قرمز یا زرد ترکیب کنید. برای مدرن تر کردن ظاهر، همچنین می توانید عناصر رنگی صورتی یا سرمه ای را نیز به پالت اضافه کنید. هیچ چیز مانند یک لوستر پر زرق و برق، نشان دهنده سبک نئوکلاسیک نمی باشد. از وسایل و ظروف طلایی استفاده کرده و آن ها را روی میز ناهارخوری، کنار راه پله یا در دکوراسیون آشپزخانه قرار دهید. وقتی صحبت از مبلمان می شود، وسایلی را در یک گروه انتخاب کنید، مثلاً صندلی ها و میزهایی با طرح و پالت رنگی مشابه. اگر فرشی را برای اتاق نشیمن انتخاب می‌ کنید، به سراغ طرح ملایم گل ‌دار یا طرح های شرقی بروید. اگر می خواهید احساس مدرنیته را به فضای خود اضافه کنید، یک الگوی هندسی انتخاب کنید.

مبلمان سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی

مبلمان سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی کاملاً مشابه مبلمان سبک مدرن است. هیچ نشانه ای از حکاکی روی بدنه وجود ندارد. بلکه فقط اشکال هندسی و متقارن یافت می شوند. سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی از سبک روکوکو وام گرفته است، بنابراین هنگام طراحی خانه به راحتی می توان هر دو را با هم ادغام کرد. با این حال، بزرگ ترین وجه تمایز در مبلمان، پایه ها هستند. پایه ‌های مبلمان سبک روکوکو اغلب حکاکی شده اند، در حالی که مبلمان نئوکلاسیک دارای پایه‌ های ساده می باشند.

طراحی کلی مبلمان فاقد تزئینات و پیچیدگی های بیش از حد است. بلکه همان طور که گفته شد، ساده و در عین حال متقارن است. خطوط و اشکال هندسی به خوبی برای مبلمان نئوکلاسیک کار می کنند. مبلمان چوبی تیره نیز با طراحی نئوکلاسیک هماهنگی دارند. همچنین، کف سنگی مرمر و فرش های ایرانی اغلب در خانه های نئوکلاسیک یافت می شود.

طراحی داخلی
طراحی داخلی

ویژگی های طراحی نئوکلاسیک

وقتی به سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی می اندیشید، به ساختمان های بزرگ، خطوط تمیز و ظریف فکر کنید. برای طراحی نما، ستون های محکم در نظر گرفته شده است. تکرار برخی عناصر به ویژه ستون ها در نمای بیرونی ساختمان از ویژگی های طراحی نئوکلاسیک است. در صورتی که سادگی و ظرافت را دوست دارید، دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. اولین قدم برای ایجاد یک طراحی داخلی نئوکلاسیک جذاب، دانستن ویژگی های آن است. این سبک، همچنین معماری جاودانه و طراحی مجلل و مدرن را ارائه می کند.

پارچه و اثاثیه یا لوازم داخلی

پارچه هایی مانند مخمل، کتان و ابریشم، با این طرح سازگاری بالایی دارند. به سراغ رنگ ‌های کم کنتراست مانند صورتی غبارآلود، سبز خزه ‌ای و آبی مایل به خاکستری بروید. به یاد داشته باشید، تکرار الگو ها مهم ترین ویژگی این سبک است.

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک
دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

عناصر معماری سبک نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی برای خانه هایی که حداقل 3 یا 4 اتاق خواب دارند و دارای دو طبقه هستند، مناسب است. این خانه ها اغلب دارای سقف های شیروانی و ستون های بلند در جلوی نما هستند. وجود یک راه پله بزرگ در ورودی، یکی دیگر از ویژگی های مهم طراحی نئوکلاسیک است. تقارن در همه جا یافت می شود.

طراحی های داخلی مدرن و نئوکلاسیک، عناصر مشابهی دارند. اما تفاوت اصلی آن ها در استفاده از مبلمان و رویکرد کمی مینیمالیستی است. با این وجود، در این جا به عناصر اصلی و مشترک طراحی داخلی نئوکلاسیک اشاره کرده ایم که عبارتند از استفاده از آثار هنری، چیدمان متقارن وسایل و استفاده از عناصر هندسی، بکارگیری جزئیاتی از معماری کلاسیک، مانند ستون ‌های یونانی و سقف ‌های بلند و استفاده از پنجره ها و آینه های بزرگ که اجازه می دهد نور زیادی به دکوراسیون اتاق خواب ها وارد شود. در سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی بر خطوط افقی و عمودی تاکید می شود.

با مطالعه این مقاله، تا حدودی با سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی آشنا شدید. کدام سبک را می خواهید در خانه خود امتحان کنید؟ تمامی سبک ها و ایده ها را به دقت بررسی کنید تا بتوانید در نهایت طرحی را که پاسخ گوی همه نیاز های شما باشد، انتخاب کنید. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی در زمینه بازسازی و دیزاین منزل، طراحی دکوراسیون داخلی و مواردی از این دست، می توانید با تیم متخصص و حرفه ای سیبارون مشورت کنید و از نظرات کارشناسی ما بهره مند شوید. تیم اجرایی مجرب سیبارون، آماده اجرای ایده های شما می باشند.

مقالات مرتبط

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی

سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی

در این مقاله به بررسی سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی می پردازیم تا به این ترتیب شما قادر باشید تا سبک مناسب دکوراسیون داخلی خانه

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب