سنگ آشپزخانه

سنگ آشپزخانه؛ انتخابی بادوام و شیک برای خانه های امروزی

انتخاب سنگ آشپزخانه را می توان از دید فنی و زیبایی شناسی بررسی کرد. سنگ انتخابی برای آشپزخانه باید دارای جلوه بصری هارمونیک با دکوراسیون آشپزخانه باشد.

مقدمه

همیشه به هنگام ورود به مکان های جدید در ابتدا چشم انسان به سمت برخی عناصر خاص و دکوراسیون آن جذب می شود. لوازم سنگی و هر آنچه که از سنگ درست شده باشد در این زمره قرار دارند. به همین دلیل است که در بسیاری از دکوراسیون منزل ها شاهد انواع تجهیزات و لوازم دکوری سنگی هستیم. این موضوع در مورد دکوراسیون آشپزخانه نیز صادق است. افراد ترجیح می دهند به منظور ایجاد فضایی با درخشش خاص از کانتر سنگی استفاده کنند. دلیل محبوبیت سنگ آشپزخانه را نیز می توان همین موضوع دانست. سنگ ها نور را به زیباترین و با شکوه ترین حالت ممکن منعکس می کنند. بنابراین فضایی با حس و حال تمیز، درخشان و دیدنی را خلق خواهند کرد. در این مطلب قصد داریم پیرامون سنگ آشپزخانه به بحث و گفتگو بپردازیم بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

طول عمر سنگ آشپزخانه

به جرات می توان گفت که طول عمر سنگ آشپزخانه شما می تواند برابر با طول عمر خانه تان باشد. معنی این حرف در واقع این است که انواع سنگ ها می توانند در برابر عوامل خارجی دوام بالایی داشته باشند. دوام و عمر مفید بالا در برابر لکه، غبار و آثار غذا می تواند از مشخصه های اصلی این سنگ ها باشد. البته این به شرطی است که دست به انتخاب مناسبی زده باشید.

مراقبت از آن ها نیز به رعایت اصول و نکات خاصی احتیاج دارد که باید حواس تان را در این باره جمع کنید. حتی اگر بدترین اتفاق برای آن ها رخ دهد باز هم می توان چاره ای برای آن ها اندیشید. لب پر شدن و شکستن این سنگ و یا به جا ماندن آثار ماهیتابه و لکه غذا قابل رفع شدن است. بنابراین می توان گفت که در بین انواع متریال های مختلف، سنگ آشپزخانه با اختلاف بهترین گزینه برای اپن و کانتر آشپزخانه مدرن است.

سنگ آشپزخانه را از جهت طول عمر بالای آن انتخاب می کنند
سنگ آشپزخانه را از جهت طول عمر بالای آن انتخاب می کنند

سنگ های آشپزخانه باید چه استانداردهایی داشته باشند؟

انتخاب سنگ را می توان از دید فنی و زیبایی شناسی بررسی کرد. سنگ انتخابی باید دارای جلوه بصری هارمونیک با دکوراسیون داخلی آشپزخانه باشد. انواع سنگ های آشپزخانه در رنگ های سفید، طوسی، مشکی و سایر رنگ ها چون سبز و آجری در بازار موجود است. این سنگ ها می توانند فاقد طرح باشند و یا به صورت طرح دار انتخاب شوند. شما حتی می توانید اقدام به کاشی کاری نمایید. بسیار مهم است که سنگ ها دارای لبه های گرد باشند و لبه های تیز نداشته باشند.

لبه های تیز می تواند ایمنی را در آشپزخانه زیر سوال ببرند. ضخامت این سنگ ها باید به نحوی باشد که به سادگی دچار شکستگی و ترک خوردن نشود. جلا دهی رویه سنگ ها نیز باید در لیست الزامات آورده شود. زمانی که سنگ ها جلا داده میشوند میتوانند جلوه زیباتری پیدا کنند. علاوه بر این نفوذناپذیر خواهند شد.

این سنگ ها باید جلوه بصری هارمونیک با فضا داشته باشند
این سنگ ها باید جلوه بصری هارمونیک با فضا داشته باشند

مزایای استفاده از سنگ آشپزخانه چیست؟

یکی از مزیت های مهم استفاده از سنگ آشپزخانه می تواند تنوع در طرح و نقش باشد. انواع مختلفی از طرح های سنگ آشپزخانه در بازار موجود است که می توانید با توجه به هارمونی آشپزخانه تان خریداری کنید. این طرح ها نامحدود هستند و تنوع بالایی دارند. جالب است بدانید که سنگ طبیعی آشپزخانه مانند چوب و لمینت و سنگ های مصنوعی تحت تاثیر دمای بالا خراب نمی شود. بنابراین می توانید دست به خرید سنگ طبیعی بزنید تا دوام آن بیشتر شود.

از طرفی این سنگ ها نیاز به نگهداری خاصی مانند چوب و سایر متریال های  دیگر ندارند. بنابراین لازم نیست کار خاصی برای نگهداری از آن انجام دهید. چنانچه سنگ دچار ترک خوردگی، لب پر شدن و پوسته شدن شود می توانید با استفاده از صیقل آن را تعمیر کنید. هزینه تعمیر آن ها اصلا زیاد نیست. انواع سنگ ها در برابر رطوبت و آب دوام بالایی دارند. بنابراین دچار پوسیدگی نخواهند شد.

معایب سنگ آشپزخانه چیست؟

برخی از نمونه های سنگ آشپزخانه دارای قیمت بالایی هستند بنابراین برای خرید آن ها باید هزینه بیشتری بپردازید. چنانچه مراقبت درستی از آن ها به عمل نیاورید ممکن است دچار شکستگی شوند. سنگ های مصنوعی و مهندسی شده نیز در برابر حرارت مقاومت بالایی ندارند. چنانچه قصد دارید در آشپزخانه از سنگ استفاده کنید باید برای تعبیه و نصب آن از افراد ماهر و حرفه ای کمک بگیرید. بنابراین خودتان قادر به نصب سنگ نخواهید بود. برخی از سنگ ها همچون تراورتن، آهک و مرمر ممکن است لک شوند بنابراین باید آن ها را جلادهی کنید. همانطور که در بالا گفته شد پولیش دادن و تعمیر آن ها کار سختی نیست. اما باید از آن در برابر مرکبات، سرکه و محلول هایی چون آمونیاک مراقبت کنید.

از سنگ های آشپزخانه در برابر خط و خش باید محافظت کنید
از سنگ های آشپزخانه در برابر خط و خش باید محافظت کنید

بهترین سنگ آشپزخانه مقاوم در برابر لکه و خش

اگر دنبال خرید سنگ مقاوم در برابر لکه و خش هستید باید اقدام به خرید سنگ های خاصی نمایید. این سنگ ها عبارتند از گرانیت، مرمر، کوارتز، سنگ آهک و تراورتن. البته درجه مقاومت این سنگ ها نسبت به لکه و خش با هم فرق دارد. به عنوان مثال درجه مقاومت مرمر نسبت به کوارتز در برابر لکه بیشتر است. در حالی که سنگ کوارتز نسبت به مرمر مقاومت بیشتری در برابر خش نشان می دهد.

انواع سنگ های آشپزخانه همراه با ویژگی ها

انواع مختلفی از سنگ را می توان برای این فضا انتخاب کرد. در این بخش پر طرفدار ترین نوع سنگ همراه با ویژگی های آنها مورد بررسی واقع شده است. بنابراین برای آشنایی با این سنگ ها و ویژگی آن ها همراه ما باشید.

سنگ بتن

مدل سنگ بتن بی نیاز از آب بندی و درزگیری بوده و مقاومت بالایی دارد. این سنگ در برابر خط و خش بسیار با دوام می باشد. محلول های اسیدی نیز نمی توانند به سنگ بتن نفوذ کنند.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دارای جلا و صیقل بسیار عالی می باشد. این سنگ باید هر چند وقت درزگیری و آب بندی شود. این سنگ در عین زیبایی چشم نواز در برابر محلول های اسیدی مقاوم نیست.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت در برابر محلول های اسیدی مقاومت عالی از خود نشان می دهد. این سنگ در برابر خط و خش نیز بسیار مقاوم است. بهره مندی از طیف رنگی متنوع از ویژگی های سنگ گرانیت است.

سنگ صابون

سنگ صابون به طول عمر بالا معروف است. این سنگ ها دارای هزینه بالایی هستند. مقاومت عالی در برابر انواع میکروب و باکتری از جمله ویژگی های سنگ صابون می باشد.

سنگ مرمر

سنگ مرمر دارای طول عمر بالایی می باشد و در عین حال هزینه خرید آن بالاست. این سنگ دارای مقاومت قابل قبولی در برابر ضربه می باشد اما در برابر خط و خش چندان مقاوم نیست. بنابراین باید جلادهی شود. این سنگ یکی از لاکچری ترین سنگ های آشپزخانه محسوب می شود.

نتیجه گیری

انواع مختلفی از سنگ های آشپزخانه با استانداردهای گوناگون وجود دارد. این سنگ ها می توانند در انواع طبیعی و مصنوعی انتخاب شوند. خرید این سنگ ها باید با توجه به دکوراسیون آشپزخانه صورت پذیرد. حتی خرید زیباترین سنگ ها نیز تا زمانی که هارمونی زیبایی بین آن ها و فضای آشپزخانه وجود نداشته باشد عاقلانه نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب