شومینه دکوری

انواع شومینه دکوری و نقش آن در جذابیت بیشتر دکوراسیون داخلی

شومینه دکوری شاید گرما نداشته باشد و یا گرمای آن بسیار اندک باشد اما می تواند نقش مهمی در دکوراسیون داخلی ایفا کند.

مقدمه

بسیاری از اوقات زمانی که سرما وجودمان را فرا گرفته بود با نگاه کردن به شعله های آتش گرم شدیم. شومینه یک عنصر زیبایی بخش در دکوراسیون داخلی و البته عنصری گرما بخش است. اما بیش از آنکه رسالت گرمابخشی داشته باشد با هدف زیبایی بخشی طراحی می شود. شومینه دکوری نمونه عیان یک عنصر دکوری جذاب در دکوراسیون منزل و ویلا می باشد. شومینه شاید گرما نداشته باشد و یا گرمای آن بسیار اندک باشد اما می تواند نقش مهمی در دکوراسیون داخلی ایفا کند. کافی ست چند دقیقه به شعله های نمادین آن چشم بدوزید تا گرما وجودتان را فرا بگیرد.

در برخی از شومینه های دکوری حتی شعله ای هم در کار نیست. بلکه هدف از طراحی آن ایجاد جلوه ای زیبا بوده. الحق که شومینه های دکوری می توانند سطح و کلاس یک خانه را چندین پله ارتقا دهند. اگر شما هم عاشق عناصر گرمابخش همچون شومینه هستید در ادامه با ما همراه شوید. چرا که قصد داریم پیرامون شومینه های دکوری به گپ و گفت بپردازیم.

تزیین شومینه دکوری با کنده های چوب واقعی

اگر می خواهید حس و حال واقعی گرما را در خانه زنده کنید، شومینه را با کنده های چوب واقعی تزئین نمایید. کنده های چوب مصنوعی در بازار فراوان است. اما هیچ چیز نمی تواند انرژی و حس خوب چوب های واقعی را به مخاطب منتقل کند. بنابراین کنده های چوب طبیعی را درون شومینه دکوری قرار دهید. به ویژه اگر شومینه شما صرفا جنبه دکوری دارد و قرار نیست آن را روشن کنید. بی شک عناصری که از قلب طبیعت به خانه می آیند حس متفاوتی را در آدمی بر می انگیزند. حتی اگر قرار باشد جنبه دکوری داشته باشند. این موضوع در مورد کنده های چوب و ظاهر نامتقارن و تراش نخورده آن ها به شدت صادق است.

تزیین شومینه دکوری با کنده های واقعی چوب
تزیین شومینه دکوری با کنده های واقعی چوب

ایجاد حس صمیمیت در خانه با شومینه دکوری

در گذشته های دور نماد صمیمیت و صفا در خانه ها کرسی بود. این روزها از کرسی خبری نیست اما می توان هنوز هم این حس ناب را در خانه ها ایجاد کرد. شومینه یکی از عناصری است که می تواند نقش کرسی های قدیمی را در خانه ها بازی کند. شومینه در واقع می تواند مکانی برای جمع شدن اهل خانه را فراهم آورد. فرقی ندارد شومینه شما از نوع برقی است که شعله های آتش را به طور نمادین آشکار می کند یا از نوع الکلی و گازی. شومینه می تواند در روزهای سرد سال اعضای خانه را گرد هم آورد و صمیمیت را در فضا ایجاد کند.

از شومینه دکوری به عنوان شلف استفاده کنید

نکته جالبی که در مورد شومینه وجود دارد طاقچه ای ست که روی آن خودنمایی می کند. شما می توانید انواع لوازم تزئینی دلخواه تان را روی این بخش از شومینه دکوری قرار دهید. اگر تمایل داشته باشید می توانید بخش فوقانی شومینه را به یک شلف نقلی تبدیل کنید. چیدن شمع، شاخه های گل خشک شده درون گلدان، کتاب، عود، مجسمه و قاب عکس روی شومینه می تواند جلوه زیبا و فوق العاده ای به خانه تان بدهد. این عناصر به خودی خود عناصر گرمابخشی هستند. بنابراین ترکیب آن ها با منظره شومینه می تواند گرمای محیط را دو چندان کند. منظور ما از گرما صرفا حرارت نیست بلکه صمیمیت و حس و حالی ست که به آدمی منتقل می شود.

شومینه های دکوری می توانند نقش شلف را در خانه ایفا کنند
شومینه های دکوری می توانند نقش شلف را در خانه ایفا کنند

شومینه دکوری شیشه ای در خانه های مدرن

ایده ای که بالاتر عنوان کردیم و در آن از کنده های چوب حرف زدیم مختص خانه های کلاسیک بود. در خانه های مدرن نمی توان چنین ایده ای را پیاده سازی کرد. شومینه به طور کلی عنصری کلاسیک می باشد بنابراین تعبیه آن در خانه های مدرن اصول خود را دارد. نمی توان هر نوع شومینه دکوری را در چیدمان مدرن وارد کرد.

بهترین نوع شومینه دکوری برای دکوراسیون مدرن شومینه شیشه ای می باشد. این شومینه ها برقی هستند و صحنه ای ساختگی از شعله های آتش را به تصویر می کشند. این شومینه ها می توانند ایجاد گرما کنند. با این حال آتش درون آن ها ساختگی ست و تنها یک تصویر است. شاید باور نکنید اما همین شعله های اتش می توانند گرمای عجیبی به خانه بدهند. طرح های مختلفی را می توان برای شومینه های شیشه ای در نظر گرفت. انتخاب طرح شومینه بستگی به فضای خانه شما دارد.

مدل شیشه ای در خانه مدرن زیبایی خاصی ایجاد می کنند
مدل شیشه ای در خانه مدرن زیبایی خاصی ایجاد می کنند

شومینه سنگی در خانه های روستیک

این روزها نوعی چیدمان به نام سبک روستیک بسیار معروف و محبوب شده است. در این چیدمان از عناصر دکوری که از قلب طبیعت آمده باشند استقبال خوبی می شود. اگر خانه شما به سبک روستیک دیزاین شده می توانید اقدام به تعبیه شومینه سنگی در آن نمایید. یکی از جذاب ترین شومینه های دکوری شومینه ای ست که با سنگ های تراش نخورده پایه ریزی شده باشد. این نوع شومینه ها حس و حالی از زندگی به سبک قدیمی را در خانه زنده می کنند. هیچ چیز به اندازه یک شومینه سنگی در کنج خانه نمی تواند فضای خانه تان را با طبیعت سرسخت آشتی دهد.

شومینه های سنگی جلوه ای طبیعی به فضای خانه می دهند
شومینه های سنگی جلوه ای طبیعی به فضای خانه می دهند

چیدمان اطراف شومینه دکوری

شومینه دکوری اگر قرار است که روشن نشود باید اطراف آن به زیبایی دکوراسیون گردد. آنچه که شومینه را زیبا می کند شعله های آتش در قلب آن است. اما ممکن است خبری از شعله های آتش نباشد. بنابراین باید فضای اطراف شومینه به زیبایی چیدمان گردد تا خلا شعله های آتش به چشم نیاید. شما می توانید تعدادی سبدهای حصیری در اطراف شومینه قرار دهید. یک زیرانداز پشمی در کنار آن پهن کنید. تعدادی تشکچه های کوچک و کوسن روی زیر انداز بگذارید و کنده های چوب را نزدیک شومینه بگذارید. استفاده از عناصر دکوری که از قلب طبیعت آمده اند می تواند فضا را جذاب تر نماید. قرار دادن تعدادی سنگ های تزئینی روی شومینه، مجسمه های سفالی و شاخه های خشک شده و طلایی رنگ گندم می تواند گرمای بی نظیری به فضا بدهد.

نتیجه گیری

اگر به دنبال ایده ای برای گرما بخشیدن به خانه تان هستید شومینه دکوری را در اولویت خود قرار دهید. شومینه دکوری چه برای شما گرما به ارمغان آورد و چه از نوع تزئینی باشد می تواند فضای صمیمی و دلچسبی در خانه تان ایجاد کند. برخی از شومینه های دکوری از نوع برقی هستند و می توانند شعله های آتش را در نمایشگر خود شبیه سازی کنند. این شومینه ها می توانند فضای خانه را نیز گرما بخشند. در حالی که برخی از شومینه های دکوری واقعا به یک شومینه تمام و کمال شباهت دارند با این حال به عنوان یک عنصر گرمابخش شناخته نمی شود. جنبه دکوری و تزئینی این شومینه ها جنبه پررنگ آن ها می باشد. انتخاب نوع شومینه باید با توجه به دکوراسیون خانه شما صورت پذیرد. بی شک در خانه های مدرن و کلاسیک باید دو نوع متفاوت از شومینه دکوری تعبیه شود.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب