طراحی لابی مدرن

اصول کاربردی در طراحی لابی مدرن

طراحی لابی مدرن از این لحاظ اهمیت دارد که اولین تماس‌های بصری بین مراجعان و فضای داخل ساختمان را شکل می‌دهد.

اصول کاربردی در طراحی لابی مدرن

طراحی لابی مدرن از این لحاظ اهمیت دارد که اولین تماس‌های بصری بین مراجعان و دکوراسیون داخلی ساختمان را شکل می‌دهد. هنگامی‌که به ساختمان‌های تجاری اداری شیک و بزرگ وارد می‌شوید، قطعا فضای ورودی ساختمان که به نوعی برای انتظار یا استراحت طراحی ‌شده نظرتان را جلب می‌کند. این بخش از ساختمان که ممکن است در ظاهر یکی از فضاهای معمول به نظر برسد، اهمیت زیادی در میزبانی دارد.

اصول طراحی لابی مدرن
اصول طراحی لابی مدرن

به خصوص دکوراسیون یا طراحی لابی مدرن ساختمانهای تجاری اداری که ارتباطات کاری و بیزینسی فراوان است، در اختیار داشتن محیط دنجی برای برنامه ریزی قراردادها و مشارکتهای تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد. هنگامی‌که مشتریان یا همکاران شما به محیطی وارد می‌شوند که لابی باشکوهی دارد، مسلماً روی دیدگاهشان نسبت ‌به ارزش گذاری تجارت شما تاثیر می‌گذارد.

به ‌همین دلیل است که صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ، طراحی لابی‌ مدرن را در اولویت ساخت محیط‌های کاری قرار می‌دهند. ایجاد ارتباط مثبت اولیه بین طرفین تجاری مسلماً باید در یک فضای امن و فاخر شکل بگیرد. برقراری ارتباطات تجاری مؤثر یکی از ابعاد اصلی بیزینس‌های امروزی است، تا جایی‌که طراحان داخلی این روزها به اهمیت این‌موضوع به‌خوبی پی برده اند و در چیدمان عناصر و تک‌تک المان‌هایی که به این فضا می‌افزایند، دقت خاصی به خرج می‌دهند.

چرا طراحی لابی مدرن اهمیت دارد؟

در معماری امروزی شرایط کار و زندگی به طور رازآلودی در هم ‌پیچیده شده‌اند، به‌طوری‌که در طراحی و بخش بندی ساختمان تنها سلایق و امکانات رفاهی اهالی ساختمان مدنظر نیست، بلکه قضیه فراتر از این‌هاست. لابی به‌عنوان بخش ورودی ساختمان باید حس مثبتی در افراد ایجاد کند. لابی پرتردد ترین بخش ساختمان است که معمولا برای جلسات، گردهمایی‌ها، مکانی برای انتظار، مدیریت ساختمان و به نوعی فضای ارتباطی بین نگهبانی و طبقات مختلف ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

طراحی لابی محیط‌های تجاری

سبک دیگری از طراحی لابی مدرن مختص مراکز تجاری است. به‌خصوص در مورد هتل‌ها که فضای جذاب لابی کشش مراجعان را برای اقامت طولانی‌تر در هتل تقویت می‌کند.

متریال طراحی ورودی ساختمان

انتخاب متریال برای طراحی لابی مدرن مهم‌ترین مسئله برای رسیدن به سازه‌ای باشکوه و فاخر است. توصیه می‌شود از مصالحی با رنگ روشن و براق، مقاوم و قابل شستشو استفاده شود. سرامیک، سنگ، پارکت و چوب بهترین انتخاب‌ها هستند.

استفاده از سنگ روشن برای ورودی ساختمان
استفاده از سنگ روشن برای ورودی ساختمان

 نورپردازی لابی

حتی اگر برای ساخت لابی ساختمان از مصالح خیلی گران استفاده کنید و با همکاری مشهورترین مهندسان پروژه را به پایان برسانید، اما با زیر پا گذاری یک سری اصول پایه‌ای به نتیجه ایده‌آلی نخواهید رسید. نورپردازی یکی از این عناصر پایه‌ای برای طراحی لابی تجاری است. حتما مشاهده کرده‌اید که در فضای ورودی ساختمان علاوه ‌بر نور طبیعی از نورهای خطی، نقطه ‌ای یا لوسترهای بزرگ و مجلل در ارتفاع بالا استفاده می‌شود.

برای نورپردازی بخش نشیمن لابی می توانید از هالوژن های توکار، لوسترهای سقفی آویز با ارتفاع های مختلف و چراغ های دیوارکوب استفاده کنید. یک بخش مهم دیگر از نورپردازی، چراغ های آویز روی کانتر بخش پذیرش یا نگهبانی است که روشنایی این قسمت را برای دریافت اطلاعات افزایش می دهد.

نورپردازی علاوه ‌بر جلوه بخشیدن به فضا، برای مرزبندی محل نشیمن، انتظار و مسیرهای رفت‌وآمد و همچنین محل پذیرش بسیار عالی عمل می‌کند. المان‌های عمودی دکوراتیو و انواع پارتیشن‌بندی ها نیز در ایجاد مرزبندی فضاهایی مدرن نقش اساسی دارند.

 مبلمان تشریفاتی در طراحی لابی مدرن

یکی از ابزارهای بسیار تاثیر گذار در فضاسازی و طراحی ورودی ساختمان، انتخاب مبلمان تشریفاتی و چیدمان شکیل در بخش نشیمن و پذیرش لابی است. در لابی‌های بزرگ که فضای بیشتری در اختیار دارند، می‌توان از چند دست مبل با استایل‌های مختلف متناسب با دکور هر بخش از سالن بهره برد. کاربرد گل و گیاهان زینتی، آکواریوم، دیوار سبز و ایجاد فضای مطالعه در جذابیت بصری این فضای ورودی مؤثر است.

چیدمان لابی های امروزی

همانطور که اشاره کردیم طراحی ورودی ساختمان بیشترین نقش را در میزبانی مراجعان ساختمان دارد. بنابراین هنگامی که از عناصر خیره کننده مانند فرشهای قیمتی، گچبری جذاب سقف، تندیس های منحصربفرد، آینه، درختچه های زینتی و… استفاده می کنید این فضا با زبان بی زبانی به مهمانان خوشامدگویی می کند.

یک لابی معاصر را در نظر بگیرید که مجسمه شیشه ای هنری در آن به نمایش گذاشته شده و روی سنگهای گرانیتی سیاه خودنمایی می کند. در حالی که نورپردازی های کف، ابعاد مختلف مجسمه را به نمایش می گذارند. احتمالا می توانید باقی ماجرا را حدس بزنید! این مجسمه چنان فضای دراماتیکی خلق می کند که میهمانان ترغیب می شوند با آن عکس بگیرند.

اهمیت نورپردازی
اهمیت نورپردازی

نیمکت های دنج و زیبا برای طراحی لابی مدرن

درست است که در طراحی ورودی ساختمان فضایی با وسعت زیاد در نظر گرفته می شود، اما گاهی استفاده خلاقانه از بخش های پرت ساختمان می تواند جذابیت فوق العاده ای بیافریند. تصور کنید در گوشه ای از لابی که با کفپوش های سرامیکی مات به رنگ کاراملی پوشیده شده، با نیمکت انحناداری در فضای زیر راه پله میانی ساختمان روبرو شوید. طراحی نیمکت با دیزاین کفپوش به خوبی هماهنگ شده است.

قطعا مشتاق خواهید شد اندکی در این مکان تامل کنید و برنامه های روزانه تان را مرور کنید.

فضای کم نور یا نورانی؟

اینکه محیط لابی تا چه اندازه با نورپردازی های خلاقانه روشن شده باشد، یا اینکه نور ملایم و لطیفی بر فضا حاکم باشد، بستگی به نوع ساختمان و کاربری آن دارد. مسلما هنگامی که به هتل یا رستوران وراد می شوید نور فراوان محیط میهمانان را آزار می دهد. آنها تمایل دارند ساعاتی در آرامش و سکوت و نور کم استراحت کنند.

اما برای طراحی لابی مدرن در مراکز تجاری و خرید، پرنور بودن فضا بیش از هر عنصر دیگر جذابیت های ساختمان را به نمایش می گذارد. اجرای نورپردازی حرفه ای در این محیط ها روحیه شادابی افراد را برای پیگیری امور تجاری و خرید تقویت می کند. بنابراین یکی از جنبه های مهم در طراحی دکوراسیون لابی تجاری و مسکونی بعد روانشناسانه آن است.

 دیزاین خلاقانه فضای لابی

بهترین انتخاب برای پوشش دیوارها در دیزاین لابی کاربرد کاغذ دیواری با هارمونی هماهنگ با مبلمان است. برای تزئین دیوارها می توانید از آثار هنری و تابلوهای نقاشی استفاده کرده یا اینکه لوگوی سازمانی را در قالب المانی روی دیوار نصب کنید.

دیزاین خلاقانه لابی
دیزاین خلاقانه لابی

دکوراسیون لابی در مجتمع های مسکونی

طراحی ورودی ساختمان مسکونی معمولا با توجه به وسعت فضا انجام می شود. در این گونه ساختمانها لابی شامل دو بخش سالن انتظار و نگهبانی است که هر هر بخش از این فضا دکور مختص به خود دارد. در آپارتمانها و مجتمع های مسکونی با اینکه فضای لابی رفت و آمد کمتری دارد، اما محل ارتباط تعداد زیادی خانواده است و از این لحاظ باید نیازهای ساکنان را برآورده کند.

میز و صندلی و مبلمانی که برای طراحی ورودی ساختمان در سالن نشیمن این فضا در نظر گرفته می شود، معمولا بر اساس مصالح به کار رفته و حالت رسمی یا غیر رسمی بودن آن انتخاب می شود. اگر فضای لابی ساختمان محدود است می توان از مبلمان ال شکل یا یک کاناپه و دو مبل تک استفاده کرد. چیدمان فضا با گیاهان و درختچه های طبیعی در کنار نور طبیعی محیط و مجسمه ها و تابلوهای هنری مدرنیته فضا را بیشتر می کند.

مقالات مرتبط

طراحی لابی مدرن

اصول کاربردی در طراحی لابی مدرن

طراحی لابی مدرن از این لحاظ اهمیت دارد که اولین تماس‌های بصری بین مراجعان و فضای داخل ساختمان را شکل می‌دهد. اصول کاربردی در طراحی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب