قوانین چیدمان منزل

ایجاد اتمسفر آرامش بخش در خانه با رعایت قوانین چیدمان منزل

کوچک یا بزرگ بودن خانه اهمیتی ندارد. آرامش خیال و امنیت خاطر چیزی ست که به دنبال رعایت قوانین چیدمان منزل به دست می آید.

قوانین چیدمان منزل

هیچ گاه نشنیده ایم که فردی دلیل آرامش خاطرش در منزل را بزرگی ابعاد و متراژ وسیع آن بداند. همچنین هیچ گاه از زبان کسی این جمله به گوشمان نخورده است که چون لوازم و تجهیزات گران قیمت و لوکس در دکوراسیون منزل چیده ام احساس آرامش میکنم! آرامش خیال و امنیت خاطر چیزی ست که به دنبال رعایت قوانین دکوراسیون داخلی منزل به دست می آید. فرقی ندارد خانه تان بزرگ است یا کوچک، لوازم لوازم تان لوکس است یا خودمانی و نقلی. آنچه که اهمیت دارد رعایت تناسبات و پیروی از قوانینی است که میتواند چیدمان منزل شما را به حالت استاندارد نزدیک تر کند.

قوانین چیدمان منزل قرار است همچون نقشه دستیابی به یک گنج، مسیر و راه درست برای رسیدن به یک چیدمان ایده آل و رویایی را برای شما ترسیم نماید. رسیدن به این گنج بستگی به میزان هنر، خلاقیت و سلیقه شما دارد. بنابراین اگر می خواهید چیدمانی زیبا و چشم نواز در خانه داشته باشید با ما در این مسیر همراه شوید.

ست کردن مبلمان با پرده یا فرش؛ یکی از زیرکانه ترین قوانین چیدمان منزل

اگر می خواهید چیدمان منزل تان حرفه ای به نظر برسد باید سعی در ست کردن مبلمان با فرش، دیوار، پرده یا رنگ دیوارها نمایید. سعی کنید از رنگ های هم خانواده و مکمل استفاده کنید. ست کردن به معنای انتخاب دو رنگ یکسان نیست. با انتخاب رنگ های هم خانواده می توانید فضایی یکپارچه و زیبا خلق کنید که بی شک در نگاه مخاطب جذاب می باشد.

ست کردن رنگ مبلمان و دیوار
ست کردن رنگ مبلمان و دیوار

 

اصول چینش تابلوهای هنری در قوانین چیدمان منزل

یکی از مهمترین قوانین چیدمان منزل توجه به اصول چینش تابلوهای هنری روی دیوار ها می باشد. انتخاب تابلوهایی شامل طرح و نقش های هارمونیک با چیدمان منزل می تواند فضای خانه را یکپارچه تر سازد. در انتخاب تابلوهای هنری به نوع دکوراسیون خانه توجه کنید. آیا خانه تان دارای چیدمان مدرن می باشد یا کلاسیک؟ در چیدمان منزل تان از چه پالت رنگی استفاده می کنید؟ این نکات میتواند شما را در انتخاب تابلوهای هنری کمک کند.

توجه داشته باشید که تابلوها را باید در ارتفاع مناسبی روی دیوار نصب کنید. همچنین از کنار هم قرار دادن چند تابلو با طرح و نقش های مختلف در کنار هم اجتناب کنید. تابلوهای نقاشی را به صورت پراکنده روی دیوارهای مختلف قرار دهید و در انتخاب تابلو به پس زمینه دیوار آن توجه کنید. اگر دیوار مورد نظر توسط کاغذ دیواری هایی با طرح شلوغ پوشش داده شده بهتر است از نصب تابلو روی آن منصرف شوید.

از قرار دادن تابلوهای هنری روی دیوارهایی با طرح کاغذ دیواری خودداری کنید
از قرار دادن تابلوهای هنری روی دیوارهایی با طرح کاغذ دیواری خودداری کنید

ایجاد نورپردازی حرفه ای برای اثربخشی بیشتر قوانین چیدمان منزل

اگر می خواهید قوانین چیدمان منزل اثربخشی بیشتری داشته باشند یک نورپردازی حرفه ای ایجاد کنید. نورپردازی می تواند فضای خانه تان را از این روی به آن روی کند. با نورپردازی می توان فضایی بی حال و بی رمق را به محیطی پر شور و پر انرژی تبدیل کرد. نورپردازی سقف، نورپردازی دیوارها، نورپردازی از کف و تعبیه آباژورهای کوچک در زوایای خانه می تواند فضایی دلنشین را رقم بزند.

نورپردازی در منزل می تواند حال و هوای خانه را تغییر دهد
نورپردازی در منزل می تواند حال و هوای خانه را تغییر دهد

قوانین چیدمان منزل لزوما مطابق سلیقه شما نیست

اگر می خواهید طبق قوانین چیدمان منزل خانه تان را دکوراسیون کنید باید کمی از سلیقه شخصی تان فاصله بگیرید. هر چند که می توان ترکیبی از قوانین چیدمان منزل و سلیقه شخصی را در چیدمان خانه پیاده سازی کرد. اما گاهی اوقات نیز این دو ممکن است در تضاد باشند. به عنوان مثال ممکن است شما عاشق رنگ هایی چون قرمز، قهوه ای و مشکی باشید اما متراژ خانه تان کوچک باشد. بنابراین برای اینکه خانه بزرگ به نظر برسد باید از رنگ های روشن استفاده نمایید. بنابراین بهتر است به جای دنبال کردن احساسات و سلیقه شخصی به قوانین چیدمان منزل گوش دهید.

در نظر گرفتن فضای خالی در چیدمان منزل

لازم نیست تمام بخش های خانه را با لوازم و تجهیزات مختلفی پر کنید. برخی از بخش ها می توانند خالی بمانند تا فرصتی برای استراحت چشم ایجاد شود. با این کار بخش هایی که دیزاین شدند جلوه بیشتری پیدا می کنند.

فضای خالی باید در چیدمان منزل به چشم بخورد
فضای خالی باید در چیدمان منزل به چشم بخورد

قوانین چیدمان منزل برای سقف هایی با ارتفاع کوتاه

اگر خانه تان دارای سقف کوتاهی است باید نحوی ارتفاع کاذب ایجاد کنید. بدین معنا که باید با استفاده از برخی ترفندها ارتفاع را بیشتر نشان دهید. راهکارهای مختلفی برای این موضوع وجود دارد. استفاده از کاغذ دیواری با طرح عمودی می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از پرده هایی با ارتفاع بلند، استفاده از قفسه های عمودی و تعبیه آباژورهای پایه بلند نیز می تواند منجر به جبران این ارتفاع کوتاه شود.

تناسب بین ابعاد فرش و فضای نشیمن

یکی از مهمترین قوانین چیدمان منزل ایجاد تناسب بین ابعاد است. شما باید بین ابعاد فرش و فضای اتاق نشیمن تناسب ایجاد کنید. قرار گرفتن پایه های مبل روی لبه های فرش یکی از مهم ترین قوانین چیدمان منزل می باشد. هیچ گاه نباید مبلمان را بسیار دورتر از حاشیه های فرش قرار دهید. قرار دادن مبلمان به صورت کامل روی فرش نیز کاملا خطاست. بنابراین ابعاد و محل قرار گیری فرش باید به نحوی باشد که حاشیه آن با پایه های مبل تلاقی کند.

به خاطرات دل نبندید!

هیچ گاه لوازم و وسایل بی ربطی که صرفا برایتان خاطر انگیز است را در چیدمان خانه قرار ندهید. گاهی اوقات این لوازم می توانند زیبایی چیدمان را افزون کنند. اما گاهی اوقات نیز ممکن است فضای خانه به دلیل وجود عناصر بی ربط و قدیمی نا زیبا شود.

پارتیشن بندی خانه هایی با ابعاد وسیع

ایجاد نقطه کانونی شاید در خانه هایی با متراژ وسیع چندان ایده خوبی نباشد. در چنین خانه هایی بهتر است فضای موجود را پارتیشن بندی کنید. جدا کردن اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی و اتاق غذاخوری یکی از مهمترین قوانین چیدمان منزل در متراژهای بالا می باشد. شما باید سعی کنید این بخش ها را با دکوراسیون متفاوت از هم جداسازی کنید. لزوما نیاز به دیوار کشیدن بین این فضاها نیست. بلکه می توانید با خرید چند دست مبلمان هر بخش را جداگانه دیزاین کنید تا حصار آن ها مشخص شود.

پارتیشن بندی فضاهای داخلی می تواند منجر به ساماندهی دکوراسیون شود
پارتیشن بندی فضاهای داخلی می تواند منجر به ساماندهی دکوراسیون شود

استفاده از آینه و سطوح صیقلی در خانه های کوچک

یکی از قوانین چیدمان منزل برای خانه های کوچک استفاده از سطوح براق و صیقلی می باشد. آینه کاری دیوارها و یا استفاده از تجهیزاتی که قابلیت انعکاس نور را دارند می تواند بسیار اثر بخش باشد. انعکاس نور در خانه های کوچک میتواند معجزه آسا باشد. شما می توانید از آینه هایی با طرح هندسی زیبا و به صورت پازلی روی دیوارها استفاده کنید.

استفاده از اکسسوری های هارمونیک

بسیار مهم است که اکسسوری های مورد استفاده در منزل دارای هارمونی باشند. گلدان، رومیزی، جاشمعی، آباژور، لوستر، مجسمه ها و تابلوها در چیدمان خانه بهتر است دارای یک تم واحد باشند.

 نتیجه گیری

قوانین چیدمان منزل برعکس چیزی که برخی افراد تصور می کنند اصلا پیچیده نیست. کافیست به اصول چیدمان و رعایت تناسبات اشراف داشته باشید. داشتن درک درست از سبک های چیدمان مختلف می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب