لوستر مناسب آشپزخانه

ویژگی های لوستر مناسب آشپزخانه چیست؟

لوستر مناسب آشپزخانه باید با شکل ظاهری آشپزخانه، میز نهارخوری و جزیره هماهنگ باشد ارتفاع لوسترها نیز باید متناسب با کابینت های آشپزخانه باشد.

لوستر مناسب آشپزخانه نقطه ی پایانی دکوراسیون داخلی آشپزخانه محسوب می شود. برخی از افراد برای طراحی کابینت ها، کاشی های دیوار، سرامیک های کف و … حساسیت بسیاری دارند. اما از سبک نورپردازی آشپزخانه غافل می شوند. تمام وسایل و ابزاری که برای آشپزخانه ی خود تهیه کرده اید. بدون نورپردازی اصولی و مناسب، دیده نخواهند شد. یک لوستر مناسب و هماهنگ برای دکوراسیون آشپزخانه، سبب زیباتر و جذاب تر شدن آشپزخانه مدرن می شود.

توجه به نکاتی برای انتخاب لوستر مناسب آشپزخانه

معمولا لوستر مناسب آشپزخانه در بالای جزیره یا میز کار آشپزخانه مدرن قرار می گیرد. در واقع لوستر باید در مرکز سقف آشپزخانه قرار گیرد تا روشنایی لوستر در تمام بخش های دکوراسیون منزل پراکنده شود. برای انتخاب و نصب لوستر در آشپزخانه باید به نکاتی توجه کرد که عبارتند از:

 1. ارتفاع: لوستر آشپزخانه باید در ارتفاع مناسبی از سقف قرار گیرد و با کابینت آشپزخانه و سایر وسایل داخل آشپزخانه هماهنگی داشته باشد به عنوان مثال: زمانی که ارتفاع کابینت ها تا سقف ادامه پیدا کرده است باید از لوستر هایی با ارتفاع بیشتر نسبت به کف استفاده کرد.
 2. ساختمان آشپزخانه: چنانچه طراحی آشپزخانه ی شما با طراحی و دکوراسیون داخلی پذیرایی هماهنگی داشته باشد. باید لوستری مشابه لوستر پذیرایی نهایتا با تعداد شعله های کمتر خریداری کنید. اما اگر آشپزخانه شما کاملا به صورت بخشی جداگانه از پذیرایی طراحی شده باشد خرید دو لوستر مشابه هم کاملا اشتباه است.
لوستر سیاه رنگ
لوستر سیاه رنگ

ایده ی استفاده از لوستر مناسب آشپزخانه (لوستر متالیک، سیاه رنگ و رزگلد)

 • لوستر متالیک: لوستر مناسب آشپزخانه را می توان از انواع طرح های متالیک انتخاب کرد. ویژگی اصلی لوسترهای متالیک رنگ های خنثی و طرح های ساده ای است که در تولید آن به کار می رود. این سبک از لوستر ها برای آشپزخانه هایی که از کابینت ممبران ساخته شده اند. و دارای سبک کلاسیک هستند بسیار مناسب است. یکی از ویژگی های لوسترهای متالیک این است که فضای آشپزخانه را لوکس وتجملاتی می کند.
 • لوستر سیاه رنگ: شاید رنگ سیاه برای بسیاری از افراد خوشایند نباشد. اما انتخاب لوستری با رنگ سیاه در صورتی که سایر اجزای آشپزخانه سفید یا خاکستری هستند فضای آشپزخانه را مدرن می کند.
 • لوستر رزگلد: یکی از رنگ ها زیبا و جذاب می باشد که دکوراسیون آشپزخانه شما را پویا می کند. لزومی ندارد تمام وسایل آشپزخانه به رنگ رزگلد باشند کافی است. از جزئیاتی به رنگ رزگلد در کنار کابینت های سفید و خاکستری خود استفاده کنید تا زیبایی آشپزخانه دو چندان شود.
لوستر ساده
لوستر ساده

لوستر مناسب آشپزخانه ( لوستر ساده و کریستال)

لوسترهای ساده و کریستال از انواع لوستر مناسب آشپزخانه محسوب می شوند که سبب زیباتر شدن دکوراسیون داخلی آشپزخانه می شوند.

 • لوستر کریستال: شاید تصور کنید لوسترهای کریستال بسیار تجملاتی هستند. و برای فضایی مانند آشپزخانه مناسب نیستند. علاوه بر این هماهنگی هم با سبک های مدرن دکوراسیون داخلی ندارند. اما این عقیده کاملا اشتباه است یک لوستر کریستال کوچک، زیبایی آشپزخانه ی شما را بیشتر خواهد کرد. لوسترهای کریستال، با هر رنگ کابینتی ست خواهند شد این لوسترها برای آشپزخانه هایی با رنگ تیره بسیار مناسب هستند. زیرا انعکاس نور در کریستال های لوستر  بیشتر دیده می شود.
 • لوستر ساده: چنانچه آشپزخانه ای با تنوع رنگ و المان های بسیار دارید. قرار دادن یک لوستر بزرگ با جزئیات فراوان سبب سردرگمی و بهم ریختگی در فضای آشپزخانه می شود. از این رو بهترین کار انتخاب یک لوستر ساده در این محیط می باشد.
لوسترهای یک رنگ
لوسترهای یک رنگ

انتخاب لوستر مناسب آشپزخانه با ترکیب طرح ها و رنگ های متنوع

برای انتخاب لوستر مناسب آشپزخانه حتما نباید به سراغ مدل ها و طرح های خاصی بروید. به عنوان مثال می توانید دو لوستر ساده و یک شکل را برای آشپزخانه ی خود انتخاب کنید. به این ترتیب که لوستر ها دارای رنگ متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند اما از نظر ظاهری کاملا مشابه هم هستند. مثلا یکی سیاه و دیگری سفید باشد. گاهی می توانید از دو لوستر با طرح های متفاوت در داخل آشپزخانه استفاده کنید البته این انتخاب بسیار جسورانه می باشد. و شاید با دکوراسیون آشپزخانه ی شما به سختی هماهنگ شود اما سعی کنید  لوسترهای انتخابی شما ساده با جزئیات کم باشند. دو لوستر کاملا متفاوت کار شما را برای هماهنگی با سایر قسمت های آشپزخانه سخت خواهد کرد.

لوستر مناسب آشپزخانه مدل مینیمال
لوستر مناسب آشپزخانه مدل مینیمال

کاربرد طرح های مختلف برای انتخاب لوستر مناسب برای آشپزخانه

استفاده از یک لوستر مناسب آشپزخانه تاثیر فراوانی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خواهد داشت. میتوانید با توجه به وسعت آشپزخانه ی خود از یک لوستر بزرگ به سبک مینیمال استفاده کنید. این نوع از لوستر ها در بالای میز آشپزخانه که در وسط فضا قرار گرفته است. سبب بزرگتر دیده شدن آشپزخانه می شوند. استفاده از حالت قرینه یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد تعادل در فضای آشپزخانه می باشد. که از گذشته در طرح های معماری و دکوراسیون داخلی بیشتر فضاها دیده می شد. اما گاهی با انتخاب دو لوستر کوچک هم شکل و هم مدل آشپزخانه ی شما جذاب تر و زیباتر می شود.

استفاده از لوسترهایی با رنگ ها و طرح های مختلف

لوسترهایی با رنگ های یک شکل نیز، به نوعی لوستر مناسب آشپزخانه محسوب می شوند. می توانید دو یا سه لوستر ساده با رنگ ها یکسان یا متفاوت انتخاب کنید. به عنوان مثال دو لوستر به رنگ آبی و دو لوستر به رنگ سفید هماهنگ با رنگ کابینت های آشپزخانه بدین ترتیب یک ایده خلاقانه و نوآورانه را اجرا کرده اید. که سبک طراحی آشپزخانه را از حالت رسمی و تجملاتی خارج می کند. و سبب القای حس پویایی در فضای آشپزخانه می شود.

لوسترهایی که به سبک صنعتی ساخته شده اند نیز برای آشپزخانه هایی که از دو یا سه سبک به طور همزمان برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرده اند هم مناسب می باشند. ویژگی لوستر ها ایجاد یک نقطه ی کانونی در میانه سقف می باشد. در انتخاب لوستر جسور باشید می توانید لوستری با روکش برنج، نیکل و فلز نیز انتخاب کنید. و بدین ترتیب فضای آشپزخانه ی خود را متفاوت و کلاسیک کنید.

لوستر مناسب آشپزخانه مدل فانوسی
لوستر مناسب آشپزخانه مدل فانوسی

استفاده از انواع لوسترهای دیگر

 • لوستر فانوسی: یکی دیگر از انواع لوسترهای مورد استفاده در آشپزخانه، لوسترهای فانوسی هستند. فانوس همیشه یکی از نمادهای نور و روشنایی می باشد. و در ترکیب با سبک های مینیمال جذابیت زیادی را در فضا ایجاد می کند.
 • لوسترهایی مانند دیسک: این لوسترها با توجه به ابعاد و اندازه های کوچک می توانند به تعداد دو یا سه عدد بالای جزیره آشپزخانه قرار گیرند.
 • لوسترهای مدرن: آشپزخانه های جدید همه با ابزار و وسایل مدرن مبله می شوند از این رو لوسترهای مدرن نیز با سبک دکوراسیون آشپزخانه هماهنگی دارند.
 • لوسترهای سه شاخه: یکی از عواملی که سبب لوکس نشان دادن آشپزخانه می شود. به ویژه مدل های جدید لوستر سه شاخه که به صورت ردیفی کنار هم قرار می گیرند.

شکل هندسی آشپزخانه و انتخاب لوستر مناسب

 • آشپزخانه و میز غذاخوری چهارگوش: بسیاری از آشپزخانه ها به شکل چهارگوش (مربع یا مستطیل) ساخته شده اند لوسترها نیز می توانند از ساختار آشپزخانه الهام بگیرند.
 • آشپزخانه و میز غذاخوری گرد: لوسترهای چند شعله ساختار دایره شکل دارند که با آشپزخانه های دایره شکل سازگاری بیشتری دارند.

با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با رنگ ها و نورها انجام گرفته است. رنگ ها تاثیر زیادی بر میزان اشتها دارند. در ادامه به بررسی رنگ نورها در آشپزخانه می پردازیم.

 • آبی: این رنگ سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد و از آن برای کاهش اشتها استفاده می شود. پس اگر قصد دارید رژیم بگیرید می توانید برای لوستر خود لامپ های آبی نصب کنید.
 • قرمز: استفاده از نورهای قرمز در آشپزخانه های خانگی چندان مرسوم نیست. و از لامپ های قرمز برای رستوران ها استفاده می شود.
 • زرد: اکثر لوسترها لامپ هایی با رنگ زرد دارند زیرا موجب افزایش تمرکز می شوند. و اشتها را افزایش می دهند.

مقالات مرتبط

لوستر مناسب آشپزخانه

ویژگی های لوستر مناسب آشپزخانه چیست؟

لوستر مناسب آشپزخانه باید با شکل ظاهری آشپزخانه، میز نهارخوری و جزیره هماهنگ باشد ارتفاع لوسترها نیز باید متناسب با کابینت های آشپزخانه باشد. لوستر

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب