مبل و فرش ست

بهترین انتخاب برای مبل و فرش ست چیست؟

انتخاب مبل و فرش ست یکی از چالش برانگیزترین بخش های طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. تکنیک های زیادی برای انتخاب کردن مبل و فرش ست وجود دارد.

مبل و فرش ست را چگونه انتخاب نماییم؟

انتخاب مبل و فرش ست یکی از چالش برانگیزترین بخش های طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. تکنیک های زیادی برای انتخاب کردن مبل و فرش ست وجود دارد. به دلیل تنوع زیاد در رنگ فرش و مبل، ست کردن این دو فاکتور بسیار مهم می باشد.

اگر اصول هماهنگ نمودن لوازم خانه یا دکوراسیون منزل را بدانید به راحتی می توانید آنها را با هم هماهنگ نمایید. انتخاب مبل و فرش مناسب باعث می شود نمای زیبایی در منزل ایجاد شود. مهمترین  وسیله ای که باید با رنگ فرش هماهنگی داشته باشد مبل می باشد.

چند نکته برای انتخاب مبل و فرش ست

اگر به سبک مینیمال در دکوراسیون علاقه مندید می توانید مبل و فرش ست را به یک رنگ انتخاب نمایید. مثلا برای ست کردن یک فرش طوسی بهتر است رنگ مبل را هم طوسی انتخاب کنید اما کمی اختلاف رنگ و یا تیره و روشن بودن را در نظر داشته باشید. در کنار مبل و فرش طوسی می‌توانید از وسایل تزیینی مانند آباژور به رنگ های متضاد استفاده کنید تا زیبایی بیشتری به وجود آید.

مبل ساده در کنار فرش ایرانی
مبل ساده در کنار فرش ایرانی

انتخاب مبل برای فرش هایی با رنگ تیره

انتخاب فرش تیره برای مکان های کوچک و همچنین در مکان هایی که نور کافی ندارد توصیه نمیشود. در فضاهای کوچک باید از فرش های روشن استفاده کرد. فرش های تیره مانند لاکی و سرمه‌ای میتوانند با مبلمان روشن هماهنگ شوند. بهترین انتخاب مبل برای فرش سرمه ای رنگ سفید، کرم و آبی روشن میباشد.

در فرش هایی که چند رنگ در آنها استفاده شده است می توانید از یکی از رنگ ها به عنوان رنگ مبل استفاده نمایید. رنگ فرش و مبل باید با هم همخوانی داشته باشد. بعضی از رنگها با در کنار هم قرار گرفتن جلوه زیبایی را به وجود می آورند.

برای انتخاب مبل و فرش ست می توانید رنگ کوسن ها را با رنگ فرش هماهنگ نمایید. در کنار ست کردن رنگ مبل و فرش می توان با استفاده از طرح مبل و فرش این هماهنگی را انجام داد و کوسن ها را با طرح فرش هماهنگ نمود.

بهتر است برای منزل خود از یک فرش ایرانی استفاده نمایید. فرش های ایرانی تنوع رنگ بسیار زیادی دارند و به راحتی می توان آنها را با مبل و پرده هماهنگ نمود. اگر فرش شما نقش و نگار زیادی دارد می توانید از یک مبل ساده و تک رنگ استفاده نمایید و ترجیحا رنگهای خنثی را انتخاب کنید. اگر مبلمان شما دارای طرح های گلدار میباشد بهتر است از یک فرش ساده در کنار آن استفاده نمایید.

استفاده از رنگ های گرم در فضای خانه

برای از بین بردن یکنواختی در منزل می توان از رنگ هایی مانند زرد یا نارنجی در کنار رنگ های خنثی استفاده نمود. اگر می خواهید فضای شما صمیمانه به نظر برسد بهتر است از فرش ها یا پرده های طرح دار استفاده نمایید.

به طور کلی توصیه می شود که در انتخاب مبل و فرش ست ابتدا مبل مورد نظر را انتخاب کرده و سپس با توجه به رنگ‌ آن، فرش را انتخاب نمایید. اما برخی از افراد اعتقاد دارند چون  پارچه های زیادی با رنگهای متنوع برای مبلمان وجود دارد باید ابتدا فرش را انتخاب نموده و با توجه به رنگ هایی که در آن وجود دارد مبل را انتخاب نمایید و با رنگ مورد نظر سفارش دهید.

استفاده از رنگ زرد
استفاده از رنگ زرد

تاثیر نوع مبل در انتخاب مبل و فرش ست

یکی دیگر از مواردی که برای انتخاب مبل و فرش ست باید به آن توجه نمایید نوع مبلمان می باشد. مبل ها از نظر نوع به کلاسیک و راحتی تقسیم می شوند. کسانی که می خواهند دکوراسیون سنتی را در منزل خود به وجود بیاورند بهتر است فرشی مناسب برای آن مبلمان انتخاب نمایند. از مبل های استیل و سلطنتی در کنار فرش های سنتی ایرانی استفاده می شود. همچنین فرش های ایرانی در دکوراسیون مدرن نیز می توانند زیبایی چشمگیری را به وجود آورند. برای انتخاب مبل و فرش ست باید به طرح ها و رنگ ها توجه ویژه نماییم.

انتخاب اندازه مناسب برای فرش

برای خرید مبل و فرش ست ابتدا باید فضای خانه خود را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید فرش نمایید. بسیار مهم است که شما می خواهید مبلمان را روی فرش قرار دهید یا فقط پایه های آن بر روی فرش قرار گیرد. نوع دیگری از چیدمان نیز وجود دارد که در آن می توانید فقط میز را بر روی فرش قرار داده و مبلمان را دورتادور بر روی زمین قرار دهید.

انتخاب رنگ مبل مناسب با توجه به کفپوش

اگر کفپوش منزل شما به رنگ تیره می باشد برای خرید مبل و فرش ست باید از رنگ های روشن استفاده نمایید. همچنین می توانید مبل هایی تیره که پایه هایی به رنگ روشن یا از جنس استیل دارند را انتخاب نمایید و با این روش هارمونی زیبایی را در منزل به وجود آورید. انتخاب فرش هایی به رنگ روشن نیز می تواند جلوه ای خاص به فضای شما بدهد.

انتخاب مبل و فرش ست در دکوراسیون سنتی

هنگامی که از مبلمان سلطنتی استفاده می کنیم برای انتخاب مبل و فرش ست باید دقت بیشتری انجام دهیم. مبلمان سلطنتی ظاهری یکنواخت به منزل می دهد اما با انتخاب مناسب می توانیم از این موضوع جلوگیری نماییم. اصولا در کنار مبل سلطنتی از فرش هایی با طرح سنتی استفاده می شود. بهتر است از فرش هایی استفاده کنیم که ظاهری ساده تر داشته و از رنگ های کمتری در آن استفاده شده است. همچنین رنگ ملایم فرش می تواند تاثیر زیادی در زیبایی و آرامش فضا داشته باشد.

ست کردن رنگ سفید

رنگ سفید یک رنگ خنثی می باشد که می توانید آن را با رنگ های زیادی هماهنگ نمایید. مبلمان سفید در کنار یک فرش با زمینه طوسی فضای دلنشینی را به وجود می آورد. همچنین می توانید با استفاده از یک مبل طوسی و فرشی با زمینه سفید هارمونی زیبایی در منزل ایجاد نمایید.

هماهنگی فرش و مبل
هماهنگی فرش و مبل

ست کردن مبل هایی که رنگ کرم دارند

برای ست کردن این نوع مبل می توانید از رنگ های گرم مانند نارنجی استفاده نمایید. طراحی کوسن ها به رنگ نارنجی نیز می تواند نمایی زیبا به وجود آورد. همچنین می توانید فرشی را انتخاب نمایید که در آن از رنگ نارنجی استفاده شده باشد.

ست کردن فرش با مبل طلایی

در کنار مبلمان طلایی می توان از فرش های ایرانی پر نقش و نگار استفاده نمود. اگر ظاهر مدرن را برای خانه می پسندید بهتر است از فرش هایی که رنگ خنثی دارند در کنار این نوع مبل استفاده نمایید. فرش هایی با رنگ های خاکستری و فیلی می تواند جلوه زیبایی به منزل شما بدهد.

ست کردن فرش قرمز

اگر دوست دارید از یک فرش با زمینه ی لاکی یا قرمز در منزل خود استفاده نمایید بهتر است از مبل های ساده استفاده کنید. بهتر است در کنار این نوع فرش از مبل هایی که پارچه گلدار دارند یا طرح های شلوغ در آن ها به کار رفته است استفاده نشود. برای انتخاب پرده نیز باید از طرح های ساده و رنگ های روشن استفاده نمود. این سبک می تواند یک نوع دکوراسیون تلفیقی به حساب بیاید که در آن از المان های سنتی و مدرن در کنار هم استفاده می شود.

فرش قرمز در کنار مبلمان ساده
فرش قرمز در کنار مبلمان ساده

 

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب