پرده کرکره ای متناسب با سن کودک

آشنایی با مدل کرکره اتاق خواب کودک

انواع مدل کرکره اتاق خواب کودک شامل پرده کرکره ای عمودی ساده، طرح دار، الگودار و پرده کرکره ای افقی می باشد.

مدل کرکره اتاق خواب کودک یکی از انواع پرده های مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب کودک می باشد. این پرده ها معمولا  طرح های رنگی و جذابی بر روی کرکره های خود دارند از این رو در زمان باز و بسته شدن برای کودکان بسیار جذاب هستند. پرده های کرکره ای با استفاده از یک طناب که معمولا در کنار پرده قرار می گیرد باز و بسته می شوند. از این لحاظ کودکان می توانند به آسانی با گرفتن طناب و کشیدن آن به سمت پایین کرکره را جمع کنند و فضای بیرون از اتاق را ببینند.

حفظ امنیت کودک با مدل کرکره اتاق خواب کودک

مدل کرکره اتاق خواب کودک برای مادرانی که به دنبال تهیه ی سیسمونی نوزاد خود هستند گزینه ی مناسبی می باشد. کودکان در 7 سال اول زندگی بسیار بازیگوش هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. از این رو باید به وسایل و لوازمی که برای دیزاین اتاق خواب و مبلمان اتاق خریداری می کنید توجه ویژه ای داشته باشید. کودکان نوپایی که به تدریج آماده ی راه رفتن می شوند برای بلند شدن و ایستادن به هر وسیله ای تکیه می دهند تا بتوانند بایستند. پرده های بلند و پارچه ای اتاق ها برای کودکان بسیار خطرناک هستند. زیرا کودک نوپا این پرده را به آسانی می گیرد و سعی می کند به کمک آن بایستد.

بدین ترتیب هر آن امکان دارد چوب پرده از جای خود کنده شود و به سر کودک بیفتند. از این رو پرده های کرکره ای انتخاب درستی برای اتاق کودکان می باشد زیرا هم کوتاه هستند و هم به آسانی جمع می شوند به نحوی که دست کودک به پرده نخواهد رسید.

پرده کرکره ای فلزی
پرده کرکره ای فلزی

مدل کرکره اتاق خواب کودک و انواع کرکره

مدل کرکره اتاق خواب کودک بسته به جنس مصالحی که برای ساخت کرکره به کار میرود انواع مختلفی اعم از ، فلزی، چوبی و وینیلی دارد.

 • پرده کرکره ای فلزی: جنسی که برای پرده های فلزی کرکره ای استفاده می شود از آلومینیم می باشد. این کرکره ها از لحاظ ضخامت دارای ابعاد متفاوتی هستند. کرکره های این نوع از پرده ها به صورت منظم و افقی بر روی هم قرار دارند. می توان رنگ ها و طرح های مختلفی را بر روی کرکره های فلزی ایجاد کرد که مناسب کودکان باشد. برای باز و بسته کردن این پرده از طناب کنار پرده استفاده می شود.
 • پرده کرکره ای چوبی: پرده هایی از جنس چوب بسیار گران قیمت و لوکس محسوب می شوند. برای ساخت آن از چوب مرغوب با روکش لمینت استفاده می شود. ضخامت کرکره های چوبی در دو نوع  می باشد. طرح ها و رنگ های بسیاری نمی توان بر روی کرکره های چوبی اجرا کرد.
مزایا و معایب کرکره فلزی اتاق خواب کودک
مزایا و معایب کرکره فلزی اتاق خواب کودک

مزایا و معایب مدل کرکره اتاق خواب کودک از جنس فلز

مدل کرکره اتاق خواب کودک از نوع فلزی دارای مزایا و معایب بی شماری می باشد برخی از مزایای پرده کرکره ای آلومینیومی عبارتند از:

 • آلومینیومی که برای ساخت کرکره استفاده می شود در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارد.
 • با یک دستمال خیس یا نمناک به آسانی می توانید گرد و خاک کرکره را برطرف کنید
 • کرکره های آلومینیومی در کمترین زمان ممکن نصب خواهند شد.
 • می توانید انواع طرح ها و رنگ های کودکانه را بر روی کرکره های آلومینیومی اجرا کنید.
 • برای تنظیم نور طبیعی می توانید از ولومی و باتومی استفاده کنید.

برخی از معایب پرده کرکره آلومینیومی عبارتند از:

 • عمیر کرکره های آلومینیومی هزینه ی بالایی دارد.
مزایا و معایب کرکره چوبی
مزایا و معایب کرکره چوبی

مزایا و معایب مدل کرکره اتاق خواب کودک از جنس چوب

مدل کرکره اتاق خواب کودک از جنس چوب مانند سایر پرده های کرکره ای مزایا و معایبی دارد که برخی از مزایای آن عبارتند از:

 • شکل و فرم چوب کاملا طبیعی می باشد.
 • بسیار لوکس هستند و قیمت بالایی دارند.
 • به آسانی و به کمک یک دستمال خیس می توانید کرکره های پرده را تمیز کنید.
 • به راحتی و در کمترین زمان ممکن می توان کرکره های چوبی را نصب کرد.
 • تنظیم میزان نور توسط پرده های کرکره ای بسیار آسان است.

معایب پرده های کرکره ای چوبی عبارتند از:

 • اسلت ها یا همان کرکره ها دارای وزن سنگینی هستند از این رو کودک به هنگام باز و بسته کردن دچار مشکل می شود.
 • پرده های کرکره ای چوبی در دسته ی پرده های گرانقیمت و لوکس قرار دارند.
 • هزینه های مربوط به تعمیرات  پرده های کرکره ای بسیار زیاد می باشد.
 • در فضاهایی که نور خورشید زیاد است و رطوبت بالا می باشد مناسب نیستند.
پرده کرکره رنگی اتاق کودک
پرده کرکره رنگی اتاق کودک

مدل پرده کرکره ای سفید و رنگی

مدل کرکره اتاق خواب کودک را می توان از انواع رنگی و سفید انتخاب کرد. پرده های کرکره ای سفید بسیار ساده هستند و هیچ گونه طرح و نقشی ندارند. رنگ سفید سبب آرامش محیط می باشد و با انواع دکوراسیون داخلی اتاق هماهنگ می شود. یکی دیگر از مزایای پرده های کرکره ای این است که موجب روشن تر شدن محیط می شوند. پرده های کرکره ای رنگی نیز برای اتاق کودک مناسب می باشند. به ویژه زمانی که از رنگ های شاد در ساخت اسلت های آن استفاده می شود.

پرده کرکره ای ترکیبی نیز نوع دیگری از انواع پرده های کرکره ای اتاق خواب کودک محسوب می شود. برای تولید آن از ترکیب پارچه و تور استفاده می شود. پرده های کرکره ای هوشمند نیز برای استفاده در اتاق کودک مناسب می باشند. برای باز و بسته کردن این پرده ها می توان از ریموت کنترل استفاده کرد.

انواع پرده های کرکره ای عمودی

 • پرده کرکره ای عمودی ساده: مدل کرکره اتاق خواب کودک به صورت عمودی نوعی دیگر از انواع پرده های کرکره ای رایج می باشد. این نوع از پرده ها نیز در رنگ های مختلف و کودکانه برای اتاق خواب کودک طراحی می شوند. نکته ای که در مورد پرده های کرکره ای عمودی وجود دارد این است که به علت حالت عمودی اسلت ها، می توان ارتفاع این پرده های کرکره ای را تا زمین ادامه داد.
 • پرده کرکره ای عمودی طرح دار: می توان بر روی پرده های کرکره ای عمودی طرح های مختلف، رنگارنگ و زیبایی را اجرا کرد به نحوی که با دکوراسیون اتاق کودک هماهنگی داشته باشد.
 • پرده کرکره ای عمودی الگو دار: این نوع از پرده ها بر مبنای یک الگو تولید می شوند. به عنوان مثال می توانید از یک شخصیت کارتونی برای الگوی اتاق کودک خود استفاده کنید.
پرده کرکره ای متناسب با سن کودک
مدل کرکره اتاق خواب کودک

انتخاب پرده ی کرکره ای مناسب سن و جنسیت کودک

یکی از نکات مهم در انتخاب مدل کرکره اتاق خواب کودک این است که به سن و جنسیت کودک توجه کنید. گاهی اوقات والدین برای کودک دو ساله ی خود تصویر یک شخصیت کارتونی را خریداری می کنند. اما امکان دارد فرزند شما سال بعد یک شخصیت کارتونی دیگری را دوست داشته باشد. آیا تغییر پرده به صورت سالانه از لحاظ اقتصادی برای شما امکان پذیر است؟ از سوی دیگر پرده های کرکره ای عمر طولانی دارند.

شما می توانید از آن برای چندین سال متمادی استفاده کنید. پس بهتر است سراغ پرده هایی با طرح های ساده تر و رنگ های شاد بروید. تا هم کودک را دلزده نکند و هم با افزایش سن کودک، پرده بچگانه به نظر نرسد. یکی از اشتباهات رایجی که در انتخاب پرده ی کرکره ای اتاق وجود دارد این است که کل پنجره ی اتاق کودک را با یک رنگ می پوشانند. تک رنگ بودن پرده بعد از مدتی موجب یکنواختی در اتاق می شود و برای کودک کسل کننده است.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب