مدل کنسول و آینه

مدل کنسول و آینه؛ کاربردی و دکوراتیو در دکوراسیون داخلی

مدل کنسول و آینه در دکوراسیون های مختلف استفاده می شود که دو نقش کاربردی و دکوراتیو را می‎توان برای آن تعریف کرد.

کنسول و آینه

مدل کنسول و آینه در دکوراسیون های مختلف استفاده می شود که دو نقش کاربردی و دکوراتیو را می‎توان برای آن تعریف کرد. برخی از شما در خانه مادربزرگ، کمد یا گنجه ‌هایی را مشاهده کرده اید. مادربزرگ در آن مدارک و لوازم مهم را نگهداری می کرد. روی کمد یا گنجه، انواع لوازم دکوری مانند قاب عکس، آینه و شمعدان، گلدان و دکوری های دیگر را قرار می‎داد.

امروزه این سبک را با نام مدل کنسول و آینه می شناسند. در گذشته شاید بیشتر بر جنبه کاربردی میز کنسول و آینه تاکید می شد. یک میز کنسول شیک می تواند جذابیت خاصی را به فضای مورد نظر ببخشد. این مکان ها می تواند ورودی منزل، اتاق نشیمن یا پذیرایی و حتی اتاق خواب باشد. وقتی صحبت از چیدمان دکوراسیون داخلی می شود عموما از میز کنسول صرفا برای کاربرد های ابتدایی استفاده می کنند. به طور مثال برای نگهداری کتاب، کلید، مجله و… می توان اشاره کرد. می توانید چیدمان داخلی دکوراسیون منزل خود را با انتخابی مناسب و چشم نواز، شیک و جذاب جلوه دهید.

تاریخچه دقیق استفاده از میز کنسول مشخص نیست. برخی عقیده دارند که به کشور ایتالیا و فرانسه در اوایل قرن 17 میلادی مربوط می شود. دوره ای از تاریخ که سبک دکوراسیون کلاسیک و لوازم اشرافی در کاخ و قصر اشراف زاده ها محبوب بوده است.

میز کنسول چیست؟

مدل کنسول و آینه در واقع ترکیبی از میز و آینه است. کنسول شبیه به یک میز است که به شکل مستطیل می باشد. در اکثر مدل ها دو ضلع آن طول نسبتا بیشتری دارد. یک ضلع آن کاملاً کنار دیوار قرار می ‌گیرد. در مدل های جدید کنسول، آینه جزء جدایی ناپذیر میز کنسول می باشد. زیبایی این دو گزینه در کنار یکدیگر، بیشتر معنا پیدا می کنند.

در گذشته تنها متریال برای ساخت مدل کنسول و آینه، چوب طبیعی بود. اما در حال حاضر از متریال های نوین و مصنوعی نیز برای ساخت میز کنسول و آینه استفاده می کنند. در سبک های مختلف، طرح های بی نظیر و منحصر به فردی را می توان طراحی کرد. کاربرد آن، به نوع طراحی و مکان مورد استفاده مربوط می شود. سعی کنید نهایت دقت را در زمان انتخاب لحاظ کنید تا از انتخاب خود راضی باشید. در ادامه انواع متریال های مورد استفاده برای ساخت مدل کنسول و آینه و کاربرد آن را توضیح می دهیم.

مدل کنسول و آینه یک بخش مهم، از دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل است.
مدل کنسول و آینه یک بخش مهم، از دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل است.

معیار های انتخاب کنسول و آینه

مدل کنسول و آینه یک بخش مهم، از دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل است. چند معیار برای انتخاب وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

اولین معیار برای انتخاب، هماهنگی دکوراسیون داخلی با مدل کنسول و آینه می باشد. دکوراسیون کلاسیک با مبلمان استیل و کلاسیک منبت کاری شده، به کنسول و آینه چوبی منبت کاری نیاز دارد. در سبک مدرن، کنسول با طراحی ساده و بدون نقش و نگار، بسیار ایده آل است. در سبک مدرن از اشکال فانتزی و هندسی برای طراحی میز کنسول و آینه استفاده می کنند. محدودیتی در طراحی ها وجود ندارد.

دومین گام برای خرید، کاربردی است که برای مدل کنسول و آینه در نظر دارید. برای پذیرایی یا ورودی خانه طرح های متفاوتی وجود دارد. استفاده از میز کنسول به عنوان میز آرایش برای دیزاین اتاق خواب، با طرح های دیگر متفاوت است.

میز کنسول و آینه با توجه به نوع جنس، دارای قیمت ‌های مختلفی است. بنابراین قبل از خرید، جنس یا سقف هزینه را مشخص کنید. ارتفاع میز کنسول خیلی بلند نباشد که غیر عادی جلوه کند. همچنین ارتفاع کوتاهی نداشته باشد که جلوه و زیبایی خود را از دست بدهد.

جنس انواع کنسول

مدل کنسول و آینه از مواد اولیه بسیار متفاوتی ساخته می شود. قدیمی ترین مواد اولیه برای ساخت انواع لوازم خانه از جمله کنسول، چوب طبیعی است. با ابداع مواد اولیه مصنوعی مانند pvc، mdf، شیشه، فلز و… و همچنین بالا رفتن قیمت چوب طبیعی، استفاده از متریال‎های جدید رایج شده است. سبک دکوراسیون داخلی تاثیر مستقیمی بر انتخاب نوع جنس دارد. در سبک کلاسیک استفاده از چوب طبیعی برای طرح های ساده و پیچیده منبت کاری انتخاب ایده آلی است. در سبک مدرن، معاصر و مینیمال از متریال های فلزی (طلایی، نقره ای، استیل آبکاری شده) pvc و mdf استفاده می کنند.

مدل کنسول و آینه در طرح های ترکیبی نیز ساخته شده اند. کنسول با ترکیب فلز و pvc، فلز و چوب با بدنه یا رویه متفاوت در بازار موجود می باشد. ناگفته نماند فلز استفاده شده، استیل ضد زنگ و آبکاری شده است. در رنگ های متنوعی مانند طلایی، نقره ای، مشکی، سبز، آبی نفتی و… طراحی می‎شود.

مدل کنسول و آینه در طرح های ترکیبی نیز ساخته می شوند
مدل کنسول و آینه در طرح های ترکیبی نیز ساخته می شوند

انواع مدل کنسول و آینه

کنسول و آینه در مدل های متنوع و منحصر به فردی در سبک های مختلف طراحی می شود. افراد دوست دارند در مکان های مختلف منزل و حتی محیط کار از آن استفاده کنند. انواع میز کنسول در زیر معرفی می شوند.

کنسول آینه دار

یک آینه به همراه میز کنسول طراحی می‌شود. آینه به شکل متصل طراحی می شود یا جداگانه است که بر روی دیوار نصب می شود. برخی از میزهای کنسول نیز بدون آینه طراحی می شوند.

میز کنسول پایه دار

در این نوع طراحی میز کنسول به صورت پایه دار طراحی می شود. در سبک کلاسیک به صورت چهارپایه و در سبک های مدرن و مینیمال به صورت سه پایه و… طراحی می‌شود. بعضی از کنسول ها بدون پایه و کمد طراحی می شوند که در انواع سبک ها وجود دارند.

کنسول کمددار، کنسول کشودار

برخی کنسول ها به صورت کمددار طراحی شده ‎اند. بعضی دیگر از کنسول ها نیز کشودار هستند. این مدل کنسول ها پایه های بلندی دارند که در زیر میز آن، چند کشو قرار دارد.

مدل کنسول و آینه ساده

این مدل بدون کمد و کشو طراحی می شود. دارای یک میز است که به شکل دو، سه یا چهار پایه طراحی و تولید می شود.

تمام مدل های ذکر شده در جنس ها و سبک های مختلف، قابلیت طراحی و ساخت دارند.

مدل کشودار
مدل کشودار

کاربرد مدل کنسول و آینه

کنسول و آینه با توجه به مکان قرارگیری، استفاده های مختلفی دارد. کاربرد میز کنسول و آینه  عبارت است از:

کنسول و آینه پذیرایی

اولین و پرکاربردترین گزینه برای منزل است. انتخاب مدل کنسول، به سبک دکوراسیون پذیرایی بستگی دارد. می‌توانید آن را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کرده و روی آن را با اکسسوری های زیبا تزیین کنید. استفاده از آینه تکی یا پازلی (چندتکه)، درخشش کنسول را چند برابر می‎کند.

میز کنسول و اتاق نشیمن

این مدل علاوه بر جنبه تزئینی، جنبه کاربردی نیز دارد. برخی افراد اعتقاد دارند میز کنسول نشیمن باید بزرگ و جادار باشد. می‎توانید لوازم کوچک و بزرگ را درون کمد کنسول قرار دهید.

کنسول و آینه اتاق خواب

معمولاً به عنوان جایگزین میز آرایش در دکوراسیون اتاق خواب استفاده می شود. اکثر خانم ها کنسول کشودار (کشوهای پهن و عریض) را انتخاب می‌کنند. رویه میز، برای قرارگیری انواع لوازم آرایش و کشوها برای لباس مناسب می باشند.

میز کنسول و محیط کار

میز کنسول و آینه مختص دکوراسیون منزل نیست. بلکه در سالن های زیبایی، مزون های لباس عروس و… نیز استفاده می شود. افراد متناسب با کار و حرفه ای که دارند میزهایی با کاربرد های متنوع را انتخاب می کنند. مدلی را انتخاب کنید که با نوع شغل و دکوراسیون داخلی همخوانی داشته باشد.

میز کنسول راهرو (ورودی)

در یک مکان مهم دیگر به نام ورودی خانه، نیز می توان از میز کنسول استفاده کرد که معمولاً به همراه آینه است. این مدل به صورت کشودار یا کمددار ساخته می شود. در نتیجه می توانید برای قرار دادن، کفش، عطر، واکس و… از آن استفاده کنید. وجود یک پاف یا صندلی تک نفره کنار آن، محیط را ایده آل تر می‎کند.

 

مدل کنسول و آینه سنتی
مدل کنسول و آینه سنتی

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب