مستر اتاق خواب

ویژگی های مستر اتاق خواب چیست؟

مستر اتاق خواب بزرگترین اتاق منزل می باشد که در آن کلوزت، سرویس بهداشتی، حمام، تراس و … با توجه به نیازها و علایق فردی تعبیه می شود.

مستر اتاق خواب یعنی اتاق خواب اصلی. اینگونه اتاق ها معمولا در منزلی با مساحت بزرگ قرار دارند. البته بسته به بزرگی منزل شاید یک خانه چندین اتاق مستر داشته باشد. که هر کدام ویژگی های خاصی دارند. اتاق مستر اصولا متعلق به والدین می باشد. تا بتوانند به آسانی به امور شخصی خود در این اتاق رسیدگی کنند بدون اینکه نیاز باشد از اتاق خود خارج شوند. در این صورت مزاحمتی برای سایر اعضای منزل ایجاد نمی شود.

اجزای تشکیل دهنده ی مستر اتاق خواب

 مستر اتاق خواب در هر منزلی می تواند بخش اعظمی از نیازهای هر خانواده را تامین کند. در خانه هایی که متراژ پایینی دارند اتاق خوابی که کمی از سایر اتاق های خواب دیگر بزرگتر است. و دارای حمام می باشد را به عنوان اتاق مستر در نظر میگیرند. در برخی از این مواقع بیشترین تعداد کمد دیواری نیز در این اتاق قرار می گیرد اما دکوراسیون اتاق خواب مستر از اجزای بسیاری تشکیل شده است. در واقع اتاق مستر یک سوئیت کوچک فاقد آشپزخانه می باشد. همچنین در این اتاق معمولا فضایی برای نشستن، قرارگیری کتابخانه، کلوزت، سرویس کامل بهداشتی، یک تراس بزرگ با ویوی دل انگیز و …. وجود دارد.

نشیمن اتاق مستر
نشیمن اتاق مستر

مستر اتاق خواب و بخش نشیمن

یکی از فضاهایی که در دکوراسیون مستر اتاق خواب قرار می گیرد فضای نشیمن می باشد. این فضا معمولا در مقابل تخت خواب قرار می گیرد. در این قسمت بسته به بزرگی مساحت اتاق مستر از یک ست کاناپه، یک یا دو عدد مبل تکی و یا از یک عدد نیمکت استفاده می شود. معمولا در کنار تخت خواب ها دو عدد پاتختی بزرگ قرار داده می شود. و روبروی آن یک نیمکت از جنس تخت خواب اما اگر فضا بزرگتر باشد اجزای بیشتری در بخش نشیمن اتاق خواب قرار می گیرد.

کلوزت
کلوزت

مستر اتاق خواب و بخش کلوزت

یکی دیگر از فضاهایی که در دکوراسیون داخلی مستر اتاق خواب قرار می گیرد کلوزت می باشد. این اتاق نیز بسته به مساحت اتاق خواب اجزا و ویژگی های متفاوتی دارد. اصولا این اتاق توسط یک دیواره ی نازک یا پارتیشن از قسمت های دیگر اتاق خواب جدا می شود. در این قسمت قفسه های گوناگونی برای قرار گیری لباس ها وجود دارد. گاهی اوقات برای قرار گیری هر لباسی قفسه ی مخصوص به خود تعبیه می شود. به عنوان مثال کشورهایی که در آن جایگاه قرارگیری کروات، ساعت مچی و … تعبیه شده اند.

بخش دیگری از کلوزت یک آینه ی بلند قرار می گیرد. در اتاق مستر والدین کلوزت به دو بخش مردانه و زنانه تقسیم می شود و هر بخش متناسب با نوع لباس ها مردانه و زنانه طراحی می شود. یک یا دو نیمکت در اتاق کلوزت قرار داده می شود تا برای تعویض لباس و پوشیدن کفش از آن استفاده شود.

تراس اتاق مستر
تراس اتاق مستر

اتاق خواب مستر و تراس یا بهار خواب

چنان چه منزل شما در منطقه ی مناسبی قرار داشته باشد. می توانید ویوی مناسبی برای مستر اتاق خواب خود فراهم کنید. در این صورت قرار گیری یک تراس بزرگ که به فضای باغ دسترسی داشته باشد. بسیار لذت بخش می باشد معمولا ویلاهایی که در شمال کشور به ویژه در میان جنگل طراحی می شوند. می توانند تراس های بزرگ و زیبایی رو به منطقه ی جنگلی شمال داشته باشند. حتی می توانید میز و صندلی نیز در تراس قرار دهید برخی از افراد نیز با جزئیات مختلف تراس خود را مبله می کنند. برای این که از داخل اتاق بتوانید منظره ی خارج را ببینید می توانید. درب تراس را از نوع شیشه ی دوجداره انتخاب کنید تا هم دید خوبی به تراس داشته باشید و از نور طبیعی بهره مند شوید و هم مانع خروج انرژی و صوت از داخل اتاق مستر خود شوید.

حمام اتاق مستر
حمام اتاق مستر

سرویس بهداشتی و حمام

قرارگیری یک سرویس بهداشتی و حمام داخل مستر اتاق خواب بسیار ضروری می باشد. این بخش از اتاق نیز متناسب با مساحت آن طراحی و ساخته می شود. اصولا فضای بزرگی را به سرویس بهداشتی اختصاص می دهند به طوری که دارای دو روشویی جداگانه باشد. تا دو نفر به طور همزمان بتوانند از آن استفاده کنند. گاهی اتاقکی شیشه ای در سرویس بهداشتی تعبیه می شود و دوش حمام نیز در همین اتاقک قرار می گیرد. چنان چه فضای حمام بزرگ باشد بخشی به عنوان رختکن و تعویض لباس نیز در نظر می گیرند. معمولا یک توالت فرنگی نیز داخل حمام قرار می دهند. البته در دکوراسیون منزل خانه های ایرانی بخش جداگانه ای را به توالت اختصاص می دهند و در این بخش توالت ایرانی را نیز قرار می دهند. سعی می کنند این دو بخش را در ارتباط با هم طراحی کنند.

تجهیزات صوتی و تصویری

یکی از تجهیزاتی که برخی از افراد تمایل دارند در مستر اتاق خواب قرار داشته باشد تجهیزات صوتی و تصویری می باشد. البته بسیاری از افراد عقیده دارند که در یک اتاق مستر باید لوازم و جزئیاتی برای آرامش فرد قرار داشته باشد و با قرارگیری تلویزیون در اتاق خواب مخالف هستند. اما برخی از افراد که در شهرهای شلوغ زندگی می کنند و نمی توانند از امکانات بهار خواب و ویوی زیبای آن بهره مند شوند. می توانند تلویزیون در اتاق مستر خود قرار دهند. گاهی این تلویزیون را در روبه روی تخت خواب قرار می دهند. گاهی اوقات نیز چنانچه در اتاق فضایی برای نشیمن در نظر گرفته شود. تلویزیون را در این بخش از اتاق قرار می دهند جایگاه قرار گیری تلویزیون کاملا سلیقه ای و متناسب با عادات فردی انتخاب می شود.

ویژگی های  انواع اتاق مستر

همان طور که گفته شد اتاق مستر بیشتر اتاقی مخصوص والدین می باشد. اما در خانه های بزرگ می توان چندین اتاق مستر برای سایر اعضای خانواده تعبیه کرد. و با توجه به نیازهای اعضای خانواده این اتاق را تجهیز کرد. به عنوان مثال: اتاق مستر برای فرزندان متناسب با سن آن ها علاوه بر سرویس بهداشتی، حمام، کلوزت و … می تواند فضایی برای انجام تکالیف در آن تعبیه شود. در این فضا میز بزرگ و کتابخانه قرار داده می شود و حتی در بخش کوچکی می توان فرش پهن کرد تا کودک کارهایی که نیاز به نشستن بر روی زمین را دارد به آسانی انجام دهد. همچنین می توان بخشی از اتاق را با پارتیشن جدا کرد و این بخش را به عنوان فضای بازی کودک قرار داد و تمام اسباب بازی های کودک را در این بخش از اتاق مستر جای داد.

نورپردازی در اتاق مستر

مستر اتاق خواب دارای مساحت زیادی می باشد. از این رو نورپردازی در این اتاق بسیار مهم است. معمولا سعی می کنند پنجره های زیادی در این اتاق قرار دهند تا نور خورشید در هنگام روز به آسانی وارد اتاق شود. در شب هنگام نیز  معمولا سعی می شود. از هالوژن های مخفی در سقف با نور ملایم استفاده شود. زیرا همان طور که از نام اتاق مشخص است کاربرد اولیه ی این اتاق برای خواب و استراحت می باشد. مگر در مواقعی که فرد از اتاق مستر به منظور کار و درس خواندن استفاده کند. آن گاه در بخش هایی که مخصوص این فعالیت ها در نظر گرفته شده است می توان از لوستر یا لامپ های قوی تر استفاده کرد.

مقالات مرتبط

مستر اتاق خواب

ویژگی های مستر اتاق خواب چیست؟

مستر اتاق خواب بزرگترین اتاق منزل می باشد که در آن کلوزت، سرویس بهداشتی، حمام، تراس و … با توجه به نیازها و علایق فردی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب