مکمل رنگ گرم در دکوراسیون

استفاده از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون، راهکاری طلایی برای ایجاد هارمونی

استفاده از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون باعث ایجاد توازن و تعادل در دیزاین داخلی می شود. رنگ سفید یک مکمل پایه و همیشگی برای رنگ های گرم است.

مقدمه

آیا تا به حال اصطلاح خانه خوشحال به گوشتان خورده؟ جالب به نظر می رسد اینطور نیست؟ خانه خوشحال خانه ای ست که در آن جشنی از رنگ های هارمونیک برپاست. رنگ های سرد یا رنگ های گرم به تنهایی حرفی برای گفتن ندارند. شما برای آنکه دکوراسیون خانه ای زیبا با چشم اندازی روح نواز داشته باشید باید از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. استفاده از رنگ های سرد به فضای دکوراسیون منزل شما وسعت می دهند.

در حالی که رنگ های گرم می توانند یک مولفه را در چیدمان خانه برجسته کنند. بنابراین این دو دسته از رنگ ها در کنار هم جاذبه پیدا خواهند کرد. آیا در انتخاب مکمل رنگ گرم در دکوراسیون دچار سردرگمی شده اید؟ رنگ های سرد و گرم را به خوبی نمی شناسید؟ نگران این هستید که خانه تان ظاهری گیرا و جذاب نداشته باشد؟ نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا شما را راهنمایی کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

زمانی چیدمان خانه زیبا خواهد شد که از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون استفاده شود
زمانی چیدمان خانه زیبا خواهد شد که از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون استفاده شود

دلیل استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون داخلی

پیش از اینکه در مورد مکمل رنگ گرم در دکوراسیون صحبت کنیم باید رنگ های گرم را به خوبی بشناسیم. رنگ های گرم آن دسته از رنگ هایی هستند که به محض دیدن شان گرمایی ناب وجودمان را فرا می گیرد. نارنجی، قرمز، سبز مغز پسته ای، پرتقالی، آجری، قهوه ای، کرمی، کاراملی، زرد، شنی، بنفش جگری و خاکی از جمله این رنگ ها هستند. احتمالا دست تان آمده که کدام رنگ ها جزو رنگ های گرم محسوب می شود. رنگ های گرم معمولا در کنار رنگ های سرد به تکامل می رسند.

با این حال ممکن است در کنار رنگ های گرم با درجه گرمای کمتر هم زیبا به نظر برسند. رنگ های گرم موجب کوچکتر به نظر رسیدن فضای خانه می شوند اما طرفداران خاص خود را در دیزاین داخلی دارند. افرادی زیادی با دیدن رنگ های گرم حس و حال مثبتی می گیرند. رنگ های گرم الهام بخش هستند، شور و حرارت را منتقل می کنند و حس زنده بودن به آدمی می دهند.

مکمل رنگ گرم در دکوراسیون داخلی کدام رنگ ها هستند؟

مکمل رنگ گرم در دکوراسیون لزوما رنگی متضاد آن نیست. شما حتی نیاز به انتخاب رنگ های سرد ندارید. اگر چنان عاشق رنگ های گرم هستید که هیچ رنگی جز آنها را نمی پسندید می توانید برای مکمل رنگ گرم از رنگ های گرم دیگر استفاده کنید. با این تفاوت که درجه گرمای دو رنگ باید با هم متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر عمده دکوراسیون خانه را با رنگ کرمی یا نخودی دیزاین کرده اید می توانید مبلمان را قرمز انتخاب کنید. ممکن است شما از رنگ زرد برای کاغذ دیواری ها استفاده کرده باشید؛ در این حالت انتخاب فرش یا مبلمان و حتی پرده ها به رنگ سبز مغز پسته ای عالی خواهد بود.

از جمله بهترین رنگ ها به عنوان مکمل رنگ گرم رنگ های پاستیلی هستند. این رنگ ها به خوبی همنشین رنگ های گرم می شوند. رنگ سفید هم یک مکمل پایه و همیشگی برای رنگ های گرم است. محال است رنگ گرمی را پیدا کنید که در کنار رنگ شکوهمند سفید جلوه اش دوچندان نشود.

رنگ سفید انتخابی ایده آل به عنوان مکمل رنگ گرم در دکوراسیون است
رنگ سفید انتخابی ایده آل به عنوان مکمل رنگ گرم در دکوراسیون است

چرا باید از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون استفاده کرد؟

استفاده از آن باعث ایجاد توازن و تعادل در دیزاین داخلی می شود. رنگ های گرم حسی از شادی، انرژی و حرارت را منتقل می کنند. بنابراین رنگ های مکمل شان باید در کنار آن ها قرار گیرند تا تعادل در فضا برقرار شود. رنگ های مکمل رنگ گرم در دکوراسیون عمدتا رنگ هایی آرامش بخش هستند. به عنوان مثال رنگ بنفش در کنار رنگ طوسی یا نقره ای حسی از آرامش دلچسب و ناب را به آدمی منتقل می کند. حضور فیروزه ای در کنار زرد، حضور کرمی در کنار قرمز و حضور رنگ های پاستیلی در کنار رنگ های گرم همچون نارنجی و قرمز می تواند جذابیت بصری فوق العاده ای در فضا ایجاد کند.

در انتخاب مکمل رنگ گرم در دکوراسیون به نورپردازی خانه دقت کنید

نور طبیعی می تواند جلوه ای خاص و منحصر به فرد از دکوراسیون اتاق خواب را نمایان کند. نور طبیعی این توانایی را دارد که رنگ های اتاق را جور دیگری جلوه دهد. در اتاق هایی که نور شمالی در آن ها می تابد از رنگ های گرم مثل قرمز، زرد و پرتقالی و کاراملی استفاده کنید. سعی کنید مکمل رنگ گرم این اتاق ها را رنگ هایی با درجه سردی بالا انتخاب نکنید. به عنوان مثال استفاده از رنگ های Nude در کنار رنگ هایی مثل قرمز یا آجری و قهوه ای می تواند انتخاب جذابی باشد.

به شمالی یا جنوبی بودن اتاق و نورپردازی دقت کنید
به شمالی یا جنوبی بودن اتاق و نورپردازی دقت کنید

اما اگر اتاق تان نور جنوبی دریافت می کند می توانید برای مکمل رنگ گرم در دکوراسیون از رنگ هایی سرد با درجه سردی بیشتری استفاده کنید. چرا که در این اتاق ها نور با شدت و گرمای بیشتری می تابد. بنابراین استفاده از رنگ های سرد می تواند تعادل دلچسبی ایجاد کند. استفاده از رنگ های پاستیلی مثل سبز نعنایی، آبی روشن، سفید، یاسی، صورتی و لیمویی روشن می تواند مناسب باشد. شما میتوانید این رنگها را در کنار رنگهایی مثل قهوه ای، قرمز، بنفش، سبز زمردی، سبز مغز پسته ای یا نارنجی استفاده کنید.

چه تعداد مکمل رنگ گرم در دکوراسیون باید انتخاب کنیم؟

اگر میخواهید فضای خانه تان را با رنگ های گرم دیزاین کنید و به دنبال مکمل رنگ گرم در دکوراسیون هستید زیاده روی نکنید. فضای خانه را شلوغ و در هم ریخته جلوه ندهید. در ابتدا مشخص کنید که رنگ گرم در خانه شما غالب است یا مغلوب؟ بنابراین بر اساس آن تصمیم گیری کنید. توصیه ما این است که رنگ های گرم را به عنوان رنگ غالب استفاده نکنید. چرا که این رنگ ها ممکن است در زمان کوتاهی شما را دلزده کنند. بنابراین از رنگ های گرم برای چاشنی دیزاین استفاده کنید. اجازه دهید خانه تان با رنگ های خنک وسعت بگیرد و بعد از رنگ های گرم برای جلا استفاده کنید. سایه های خنک در خانه می تواند به خانه روح تازه ای بدهد. استفاده از رنگ های گرم در پارچه مبلی، کوسن ها، فرش، پرده و یا لوازم دکوری می تواند جذاب باشد.

از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید

آشپزخانه به عنوان مکانی که دائما در تیررس نگاه ها قرار دارد باید به خوبی دیزاین شود. استفاده از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون آشپزخانه می تواند ایده ای درخشان باشد. آشپزخانه را نباید با رنگ های بی روح دیزاین کرد. ایجاد فراز و فرود در دیزاین آشپزخانه مدرن می تواند حس و حال زندگی به آن ببخشد. بنابراین در چیدمان آشپزخانه از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون استفاده کنید.

استفاده از رنگ های مکمل در آشپزخانه زیبایی آن را دو چندان میکند
استفاده از رنگ های مکمل در آشپزخانه زیبایی آن را دو چندان میکند

نتیجه گیری

رنگ ها به زندگی آدمی روح و جلا می دهند. رنگ ها راهی برای بیان احساسات و درک حالات مختلفی روحی هستند. بنابراین آدمی نمی تواند در خانه ای که تنها با یک رنگ مزین شده زندگی کند. زندگی در چنین مکانی کم کم شما را افسرده خواهد کرد. برای اینکه روحیه شادابی داشته باشید باید از رنگ های گرم در دکوراسیون استفاده کنید. اما رنگ های گرم به تنهایی نمی توانند حس و حالی از زندگی و ماجراجویی را در شما بیدار کنند. شما باید در کنار این رنگ ها از مکمل رنگ گرم در دکوراسیون استفاده کنید. استفاده از رنگ های مکمل در کنار هم می تواند روح زندگی را در خانه شما بیدار کند.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب