انواع اپن آشپزخانه

نکاتی در رابطه با انواع اپن آشپزخانه

برای این که با انواع اپن آشپزخانه بیشتر آشنا شوید، بایستی تا هدف اصلی طراحی اپن در آشپزخانه را بدانید.

 

آشنایی با انواع اپن آشپزخانه

برای این که با انواع اپن آشپزخانه بیشتر آشنا شوید، بایستی تا هدف اصلی طراحی اپن در دکوراسیون آشپزخانه را بدانید. اپن ها معمولا در جلوی آشپزخانه قرار می‌گیرند و به عنوان پیشخوان آشپزخانه به حساب می آیند. قسمتی که سالن پذیرایی و هال منزل را از آشپزخانه جدا می کند، اپن نامیده می شود. معمولاً اپن های آشپزخانه مدرن در طرح های گوناگونی طراحی می شوند. برای این که با انواع اپن آشپزخانه بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. اهمیت اپن در آشپزخانه بسیار بالا می باشد. طراحی اپن معمولاً یکی از سخت ترین کارهایی است که نیاز به مهارت خاصی دارد. استفاده نمودن از اپن در خانه‌های ایرانی  بسیار شایع و متداول می باشد.

یک مدل اپن
یک مدل اپن

اهمیت اپن در آشپزخانه

شکی نیست که اپن‌ بخش مهمی از طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه را تشکیل می دهد. معمولاً اپن ها در انواع گوناگونی ساخته می‌شوند. کارشناسان مجرب طراحی فضای داخلی خانه طرح های متفاوتی را برای اپن آشپزخانه پیشنهاد می‌دهند. آنها انتخاب یک اپن مناسب را برای آشپزخانه کاملاً ضروری می دانند. در هنگام ساخت و نصب انواع اپن آشپزخانه معمولا ریزه کاری های بسیار زیادی نیاز است. زیرا یک اپن نامناسب می‌تواند تمام ظاهر آشپزخانه را خراب کند. بنابراین بایستی با انواع اپن آشپزخانه آشنایی کامل داشته باشید و گزینه ای مناسب را انتخاب کنید.

اپن های آشپزخانه معمولا ارزان نیستند و بنابراین نیاز به صرف بودجه های تقریباً زیادی برای خریداری آنها دارید. از این رو باید مراقب اپن های آشپزخانه باشید. اپن های آشپزخانه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند. در این قسمت می خواهیم انواع اپن آشپزخانه را از دیدگاه زیبایی شناسی و جلوه ظاهری آنها مورد بررسی قرار دهیم.

اپن های زیبا همواره سبب جذاب شدن محیط آشپزخانه می شوند.
اپن های زیبا همواره سبب جذاب شدن محیط آشپزخانه می شوند.

 

اپن های موجود در دکوراسیون داخلی آشپزخانه از قرن ها پیش به عنوان مهمترین بخش آشپزخانه مورد توجه قرار گرفته اند. در واقع تاریخ ساخت اپن های آشپزخانه به دوران باستان برمی گردد. اگر چه در دنیای مدرن کنونی طیف گسترده ای از متریال و مواد برای طراحی اپن آشپزخانه وجود دارند اما از زمانی که انسان‌ها تقریبا با آشپزی آشنا شدند، انواع مختلف اپن ها در آشپزخانه‌ها وجود داشتند.

تاثیر اپن آشپزخانه بر روی ظاهر خانه

اکنون که در رابطه با انواع اپن آشپزخانه و بحث زیبایی شناسی آن صحبت می‌کنیم بایستی این نکته را نیز عنوان نماییم که اپن ها قابلیت این را دارند که ظاهر آشپزخانه شما را زیباتر کنند و یا بالعکس، تمام ظاهر آشپزخانه را به کلی خراب نمایند. از میان انواع اپن آشپزخانه می توانید گزینه‌ای مناسب را برای خریداری انتخاب نمایید. از آن جایی که بخش بزرگی از آشپزخانه توسط اپن ساخته می شود و با چشم غیر مسلح کاملاً قابل مشاهده است، لذا اگر به خوبی با سایر قسمتهای آشپزخانه مطابقت و هماهنگی نداشته باشد ممکن است ظاهر آشپزخانه بسیار زشت و بسیار فجیع به نظر برسد. لذا صاحبان منازل و خانه ها باید در هنگام انتخاب اپن مناسب برای آشپزخانه خود نهایت دقت را به انجام دهند و از محصولاتی که هماهنگی لازم با آشپزخانه آنها را ندارند به پرهیز و اجتناب کنند.

نبایستی از اپن های بزرگ برای استفاده در آشپزخانه هایی با مساحت کوچک استفاده شود و یا بالعکس از اپن های کوچک و ظریف برای قرارگیری در آشپزخانه های بزرگ استفاده نمایید. زیرا ظاهر آشپزخانه به هم می‌خورد و دیگر محیط داخلی آشپزخانه با اپن آن تناسب و هماهنگی  ندارد.برخی از اپن ها تنها به صورت پیش ساخته موجود هستند و می توانید از آنها به سرعت استفاده کنید.

اپن ها از مواد چوبی و سنگی ساخته می شوند که نوع سنگی آن در ایران رواج بیشتری دارد. جدا از موارد زیبایی شناسی، اپن های آشپزخانه کاربردهای دیگری نیز دارند. در واقع بیشتر لوازم آشپزخانه روی این اپن ها قرار می گیرند. جالب است بدانید که برخی از افراد حتی از اپن های آشپزخانه برای مقاصد مختلفی مانند غذا خوردن نیز استفاده می کنند.

مواد استفاده شده در تولید انواع اپن آشپزخانه بسیار گسترده می باشند.
مواد استفاده شده در تولید انواع اپن آشپزخانه بسیار گسترده می باشند.

 

در طراحی و تولید انواع اپن آشپزخانه از چه موادی استفاده می شود؟

وقتی که صحبت از اپن آشپزخانه می شود، تعداد بسیار زیادی از مواد برای تولید آن وجود دارند. در این مقاله ما چند مورد از متریالی که برای ساخت و تولید انواع اپن آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند را گردآوری نموده ایم و می خواهیم به بررسی اجمالی آنها بپردازیم. این مواد نه بسیار گران هستند و نه بسیار ارزان، در عوض آنها به طور گسترده برای ساخت انواع اپن آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند و در طیف های گسترده و متنوعی وجود دارند و هزینه آنها نیز کاملا ایده آل و مناسب می باشد.

 

سنگ مرمر

سنگ مرمر یک ماده بسیار متراکم و مجلل برای ساخت و طراحی انواع اپن آشپزخانه به حساب می آید. این سنگ یکی از گزینه های بادوام برای ساخت اپن آشپزخانه میباشد. از معایب سنگ مرمر میتوان به این مورد اشاره کرد که بسیار مستعد ترک خوردگی و شکستن می باشد. در عین حال  نوشیدنی های رنگی و لکه هایی که بر روی این سنگ بریزد به راحتی می‌توانند ماندگار شوند. با این حال بسیاری از افراد از سنگ مرمر برای ساخت اپن خانه ی خود استفاده می‌کنند. زیرا سنگ مرمر جلوه و ظاهر بسیار خوبی به محیط آشپزخانه منتقل می کند.

 

ورق های تزیینی نازک آلومینیومی

یکی دیگر از مواردی که برای ساخت انواع اپن آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد، ورقه های آلومینیومی هستند. اما میزان استفاده آن کمتر از سنگ مرمر می باشد. ورق های تزیینی ارزان تر هستند، اما با این حال بادوام نمی باشند. همچنین در برابر آب مقاوم هستند. بنابراین نگهداری و تمیز کردن آنها بسیار آسان می باشد. ورقه های تزئینی آلومینیومی گزینه‌ای ارزان قیمت هستند که می توانید از آنها برای طراحی و تولید اپن در آشپزخانه استفاده نمایید. میزان دوام و ماندگاری آنها کوتاه مدت می باشد.

 

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت معمولاً برای ساخت انواع اپن آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. گرانیت به معنای واقعی کلمه بهترین محصول برای ساخت اپن های آشپزخانه میباشد. گرانیت یکی از گرانترین سنگ هایی است که برای ساختن انواع اپن ها مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال توجه به این نکته مهم است که کانی گرانیت نیز سطحی متخلخل دارد. از این رو هر چند سال یکبار نیاز به آب بندی مداوم دارد. سنگ گرانیت با ظاهر خاص و شکیل خود سبب می شود تا محیط آشپزخانه بسیار جذاب و زیبا به نظر برسد. سنگ گرانیت یکی از سنگهای معدنی می باشد و بسیار بادوام، مقاوم و سرسخت در برابر حرارت و سایر صدمات می باشد. اپن های ساخته شده از گرانیت در انواع مختلفی از رنگ ها و بافت های بصری تولید می شوند. این نوع از اپن به خوبی در برابر لکه ها و سایر صدمات مقاومت می‌کند.

اپن در آشپزخانه ها نقش بزرگی دارد.
اپن در آشپزخانه ها نقش بزرگی دارد.

 

سنگ کوارتزیت

ماده دیگری که برای ساختن اپن آشپزخانه ها از آن استفاده می شود سنگ کوارتزیت می باشد. کوارتز بسیار مقاوم بوده و در برابر حرارت سخت می باشد. سنگ های کوارتز دارای رنگ های مختلفی هستند. این سنگ ها از ذرات کوچک کریستالی متشکل شده اند. عملکرد این گونه از سنگ ها با سنگهای گرانیت تقریباً مشابه می باشد. اپن هایی که از سنگ کوارتز ساخته شده اند معمولاً در برابر خراش مقاوم هستند. این سنگ ها ظاهر براق و مدرنی را به اپن ارائه می‌دهند. اپن هایی که از سنگ کوارتزیت ساخته شده‌اند معمولاً جلوه ای خاص را در خانه ایجاد می‌کنند.

 

استفاده از کاشی برای ساخت اپن

یکی دیگر از مواردی که برای طراحی و ساخت انواع اپن آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد کاشی ها می باشند. کاشی ها در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند و در انواع رنگهای مختلف و طرح های گوناگونی تولید میشوند. با این حال از معایبی که این کاشی ها دارند، می توان به این نکته اشاره کرد که تا حدودی شکننده هستند و در واقع در برابر ضربه ها آسیب پذیر می باشند. صفحات کاشی های سرامیکی از خاک رس ساخته شده اند.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب