چیدمان تراس

چیدمان تراس با چاشنی خلاقیت و ایده های نو

اگر کمی خلاقیت به خرج دهیم می توانیم با چیدمان تراس، فضایی آرامش بخش و روح نواز برای خود در خانه ایجاد کنیم.

مقدمه

اغلب ما تجربه به پایان رساندن یک روز کاری خسته کننده و کسالت بار را داشته ایم. فکر پا گذاشتن به خانه ای که فضایی برای ریلکس کردن و کسب آرامش ندارد در تمام طول مسیر برگشت به خانه مثل خوره ذهن مان را درگیر کرده. اما باور کنید که کوتاهی از خود ماست. چرا که یک تراس نقلی در گوشه ای از خانه مان در حال خاک خوردن است و اگر کمی خلاقیت به خرج دهیم می توانیم با چیدمان تراس، فضایی آرامش بخش و روح نواز برای خود ایجاد کنیم. فضایی که میتوان در آن بار سنگین استرس و فشارهای روانی محیط کار و دغدغه های روزمره را با خیال آسوده بر زمین گذاشت.

در ادامه قصد داریم ایده پردازی های خلاقانه ای در ارتباط با دکوراسیون داخلی تراس بررسی کنیم. بنابراین اگر مشتاقید بدانید چگونه می توان در یک تراس نقلی فضایی دنج و دلنشین خلق کرد با ما همراه شوید.

در تراس خود یک گرین وال تعبیه کنید

آوردن سرسبزی در چیدمان تراس همچون آوردن تکه ای از بهشت به دکوراسیون منزل است. کیست که در این عصر ماشینی دلش نخواهد چشم اندازی از طبیعت زیبا در پیش دیدگانش نداشته باشد؟ روح انسان با زندگی در کنار گیاهان، تازه و جوان خواهد شد. چشم اندازی زیبا از گلهای پر طراوت بهاری و شاخه هایی از پیچک های رونده که بر تنه ی دیوار خزیده اند می تواند جلوه ای درخشان به تراس شما بدهد. بدین منظور می توانید یک گرین وال در چیدمان تراس تعبیه کنید.

گرین وال ها دیوارهایی آماده هستند که بر روی دیوار تراس نصب می شوند. شما می توانید در این دیوارها انواع گیاهان رونده را بکارید. در قفسه های گرین وال گلدان های گل تعبیه شده است بنابراین می توانید هر گیاهی که مایل بودید را درون آن بکارید. ایجاد جلوه ای زمردین از گیاهان شاداب بر تنه ی دیوار می تواند زیبنده چیدمان تراس تان باشد.

تعبیه گرین وال در چیدمان تراس روح طبیعت را به تراس خواهد آورد
تعبیه گرین وال در چیدمان تراس روح طبیعت را به تراس خواهد آورد

تعبیه میز و صندلی های فضای باز در چیدمان تراس

یکی از راهکارهای لذت بردن از فضای تراس ایجاد فضایی برای استراحت در آن است. برای تخلیه بارهای منفی و لذت بردن از جلوه زیبایی که در تراس درست کرده اید باید فضایی برای نشستن دست و پا کنید. بهتر است میز و صندلی هایی متناسب با فضای آزاد برای چیدمان تراس تهیه کنید. میز و صندلیهای چوبی، فلزی و حصیری هم سبک هستند و هم در اثر مواجهه با باد و باران دچار آسیب نمی شوند. تعبیه میز و صندلی در تراس و تماشای غروب آفتاب در افق های دوردست آرامشی بی نظیر به شما هدیه خواهد داد. شما می توانید تعدادی کوسن های رنگی با طرح و نقش جالب روی مبلمان تراس قرار دهید. هرچه رنگ های زیباتری را وارد دکوراسیون تراس کنید بی شک چشم انداز نهایی جذاب تر خواهد بود.

تعبیه فانوس و نورپردازی در چیدمان تراس

عنصر نورپردازی را نباید در چیدمان تراس فراموش کرد. یکی از جلوه های بصری جذاب به ویژه در هنگام شب، نورپردازی زیبایی ست که در تراس صورت داده اید. شما می توانید از فانوس های آویز در تراس استفاده کنید و یا ریسه های نورانی را روی دیوارها بکشید. تعبیه ال ای دی های توکار در کف و دیوارهای تراس نیز ایده خوبی خواهد بود. چنانچه مفتول های نورانی را از کنار گیاهان عبور دهید بی شک جلوه ای خیره کننده در شب در تراس شما ایجاد خواهد شد. سعی کنید در نورپردازی تراس خلاق باشید. استفاده از المان های نورانی هنری همچون گلدان های نورانی نیز می تواند ایده ای جذاب باشد.

نورپردازی تراس عنصری است که نباید قدرت آن را دست کم گرفت
نورپردازی تراس عنصری است که نباید قدرت آن را دست کم گرفت

انتخاب کفپوش مناسب برای تراس

اگر می خواهید فضایی دنج، گرم و صمیمانه در تراس ایجاد کنید باید به فکر انتخاب یک کفپوش مناسب باشید. کفپوش هایی چون چوب، چمن مصنوعی، کاشی، شن و سنگریزه و یا کفپوش سفالی می تواند انتخابی مناسب برای چیدمان تراس باشد. کفپوش انتخابی شما باید با سایر عناصر تراس سنخیت داشته باشد. بنابراین در انتخاب کفپوش به سایر جزئیات دقت داشته باشید. ممکن است نیاز به این باشد که کفپوش تراس را به صورت ترکیبی طراحی کنید. به عنوان مثال ترکیب چوب ترمووود و سنگریزه و یا ترکیب چوب و سنگ میتواند انتخاب خوبی برای تراس باشد. چنانچه قصد دارید کف تراس بنشینید و استراحت کنید می توانید کفپوش های نرم و منعطف همچون چمن مصنوعی انتخاب کنید.

قرار دادن فلاور باکس در گوشه و کنار تراس

چشم انداز زیبای شما در تراس زمانی تکمیل خواهد شد که شمیم ملایم گل های معطر نیز چاشنی آن شود. بنابراین اقدام به تعبیه فلاور باکس در چیدمان تراس نمایید. شما می توانید فلاورباکس های کوچک را روی لبه تراس، گوشه های تراس و یا روی دیوارها نصب کنید. دقت داشته باشید که ابعاد فلاور باکس ها بیش از حد نباشد چرا که مانع رفت و آمد خواهد شد. کاشت انواع گلهای معطر، کاشت سبزیجات و گیاهان فصلی می تواند هم فضای تراس را زیبا کند و هم دلخوشی روزهای کسالت بار تان شود.

اگر فضا برای تعبیه تاب در چیدمان تراس دارید این کار را انجام دهید

شما می توانید گوشه ای از چیدمان تراس را به تعبیه یک تاب اختصاص دهید. تاب های آماده در بازار فراوان است. می توانید یک تاب جمع و جور و نقلی اما شیک و هنری برای تراس خریداری کنید. قرار دادن این تاب در گوشه ای از تراس می تواند همچون ایجاد یک پناهگاه برای شما در روزهای پرمشغله باشد. شما می توانید از این تاب بر استراحت استفاده کنید. استنشاق هوای تازه و نسیم ملایمی که با عطر گلهای تراس در هم آمیخته روی این تاب ترکیب رویایی و دلچسبی خواهد بود.

یک تاب نقلی در گوشه ای از تراس می تواند پناه روزهای پر مشغله شما شود
یک تاب نقلی در گوشه ای از تراس می تواند پناه روزهای پر مشغله شما شود

لذت گوش سپردن به امواج دریا با تعبیه آبنمای کوچک در تراس

اگر می خواهید در چیدمان تراس تان سنگ تمام بگذارید می توانید یک آبنمای کوچک در آن تعبیه کنید. یک آبنمای کوچک سنگی، سفالی، چوبی یا شیشه ای می تواند کار را تمام کند. با این کار می توانید در عین لذت بردن از فضای دنج و صمیمی تراس به صدای آرامش بخش آب گوش بسپارید و در خیال تان رهسپار دریای مواج شوید. علاوه بر این می توانید روزهای ملایم بهاری کنار این آبنمای کوچک استراحت کنید و از خنکای آن لذت ببرید.

استفاده از یک زیر انداز پشمی یا تشکچه در چیدمان تراس

اگر میخواهید تراس را به سبک سنتی چیدمان کنید میتوانید یک تشکچه سنتی به همراه تعدادی بالش و کوسن در تراس قرار دهید. زیراندازهای پشمی، تشکچه های نرم و ابری و کوسن هایی با طرح بومی و سنتی میتواند انتخاب خوبی باشد. اگر عاشق سبک سنتی هستید با پیاده سازی این چیدمان می توانید خلوتی آرامش بخش در تراس برای خود دست و پا کنید. شما می توانید با استفاده از یک چادر شب برای خود محفلی صمیمی در تراس ایجاد کنید.

استفاده از بافت های سنتی می تواند فضا را صمیمانه تر کند
استفاده از بافت های سنتی می تواند فضا را صمیمانه تر کند

تعبیه یک آتشدان کوچک در تراس

با تعبیه یک آتشدان کوچک در چیدمان تراس، گرما را مهمان محفل خود کنید. شما می توانید یک آتشدان نقلی و کوچک در تراس تعبیه کنید. کباب کردن خوراکی های فصلی روی این آتشدان در فصل های مختلف سال میتواند تفریح جذابی برای خانواده باشد. شما می توانید شب های مطبوع و خنک پاییزی را نیز کنار این آتشدان سپری کنید. هر چه جلوه آتشدانی که برای تراس انتخاب می کنید زیباتر باشد بی شک دکوراسیون تراس شما نیز جذاب تر خواهد بود.

انسان معاصر سالهاست که از طبیعت، دورهمی های صمیمانه خانوادگی و گپ و گفت های عمیق با دوستان و عزیزان محروم شده. اما وقت آن رسیده که بار دیگر این محفل صمیمی را در گوشه ای از خانه راه انداخت. شما می توانید با چیدمان تراس فضایی دنج و صمیمانه در خانه درست کنید. توصیه می کنیم برای اجرای ایده های چیدمان تراس بیش از حد سخت نگیرید و اگر می توانید چند ایده را پیاده سازی کنید. با اجرای چند ایده خواهید دید که فضای تراس شما تا چه حد رویایی و دل انگیز خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب