چیدمان سالن مربع

نحوه ی چیدمان سالن مربع چگونه است؟

یکی از اصول چیدمان سالن مربع انتخاب یک نقطه ی کانونی می باشد. می توانید مبلمان را متناسب با شومینه یا تلویزیون در امتداد هم قرار دهید.

چیدمان سالن مربع پذیرایی نسبت به سایر اشکال هندسی مشکل تر می باشد. زیرا شما دیوارهایی با طول های یکسان دارید از این رو نمی توانید از مبلمان مختلف برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. یکی از مهمترین نکاتی که در طراحی سالن مربع باید به آن توجه کنید این است که از تمام مساحتی که در اختیار دارید به طور مناسب استفاده کنید. نباید هیچ گونه فضای پرتی در پذیرایی باقی بگذارید. برای این که بتوانید چیدمان بهتری در سالن مربع خود داشته باشید. بهتر است از مهندسین دکوراسیون داخلی کمک بگیرید. زیرا آن ها با اصول زیبا شناسی و طراحی آشنایی دارند از این رو سالن مربع شما را به بهترین نحو ممکن طراحی می کنند.

اصول چیدمان سالن مربع چگونه است؟

یکی از روش های چیدمان سالن مربع این است که در ابتدا یک نقطه ی کانونی در سالن انتخاب کنید. در چند سال گذشته شومینه را به عنوان نقطه ی کانونی در سالن های مربع انتخاب می کردند. اما به مرور زمان و با حذف شومینه از منازل امروزه تلویزیون ها نقطه کانونی سالن های مربع هستند. در هر صورت با تعین نقطه ی کانونی سایر مبلمان منزل باید بر اساس نقطه ی کانونی و طبق اصول چیده شوند. می توانید مبلمان پذیرایی را از طرح های مختلف کلاسیک و مدرن انتخاب کنید. نحوه چیدمان مبل ها می تواند در کنار یکدیگر و به موازات هم باشند نوعی دیگر از چیدمان مبل ها به صورت زاویه دار می باشند.

نورپردازی مناسب سالن مربع
نورپردازی مناسب سالن مربع

انتخاب رنگ و نور مناسب به منظور چیدمان سالن مربع

یکی از نکات مهم چیدمان سالن مربع این است که باید از رنگ های روشن برای مبلمان و دیوارهای آن استفاده کنید. زیرا شکل هندسی مربع فضا را کوچک نشان می دهد. رنگ های روشن کرم، طوسی، نیلی و … موجب شادابی محیط می شوند. رنگ های روشن در بزرگتر نشان داده شدن فضای مربع شکل تاثیر زیادی دارند. نورپردازی یکی دیگر آیتم های مهم طراحی دکوراسیون داخلی مربع شکل محسوب می شود. انتخاب یک لوستر زیبا و یا استفاده از نورهای مخفی و هالوژن ها سبب زیباتر شدن خانه می شوند. چنان چه سالن مربع شکل شما پنجره های زیادی داشته باشد. در هنگام روز می توانید از نور خورشید نهایت استفاده را ببرید. بهتر است مدل پرده پذیرایی شما با رنگ مبلمان و دیوار هماهنگی داشته باشند. به این ترتیب خانه بزرگتر و زیباتر دیده می شود.

استفاده از نقوش افقی در سالن مربع
استفاده از نقوش افقی در سالن مربع

استفاده از نقوش افقی برای چیدمان سالن مربع

یکی از مواردی که رعایت آن در چیدمان سالن مربع ضروری است استفاده از نقوش افقی می باشد. بدین ترتیب که شما می توانید از کاغذ دیواری هایی با نقوش افقی استفاده کنید، پارکت ها در کف سالن های مربع با خطوط افقی پشت هم سالن را بزرگتر و باریک تر نشان می دهند. فرش هایی با نقوش خطوط افقی در کف زمین خطای دید ایجاد می کنند. بدین ترتیب خطوط افقی فضا را باریک تر نشان می دهند. روکش های مبلمان بهتر است از نقوشی با خطوط افقی باشند.

برای این که فضا کشیده تر به نظر برسد می توانید میز ناهار خوری را در امتداد مبلمان پذیرایی قرار دهید. در سالن های مربع شکل بهتر است از دو لوستر مدل هم استفاد کنید. چنان چه از یک لوستر در وسط سالن استفاده کنید موجب تاریک شدن بخش های دیگر سالن می شود. اما دو لوستر نور را به طور یکنواخت در فضا پخش می کنند.

پر کردن فضای خالی بین مبلمان ها
پر کردن فضای خالی بین مبلمان ها

پرکردن فضای خالی بین مبلمان

چنان چه فضایی که در اختیار دارید کوچک است باید در چیدمان سالن مربع نهایت دقت را داشته باشید. از خرید اثاثیه ی اضافه خودداری کنید. سعی کنید از مبلمان  کم حجم تر استفاده کنید. مبلمان بزرگ برای یک فضای تنگ بسیار نامناسب می باشند. ممکن است شما مبلغ زیادی را برای مبلمان بزرگ و چیدمان مبل سلطنتی خود پرداخت کرده باشید. اما این مبلمان هیچ گونه هماهنگی با فضای سالن ندارند. از این رو سبب بد دیده شدن سالن می شود. زمانی که از مبلمان ساده و ظریف در سالن مربع کوچک خود استفاده می کنید رفت و آمد در سالن بهتر انجام می شود. فضاهایی از سالن که خالی باقی می ماند را می توانید با جزئیات ساده زیباتر کنید. به عنوان مثال می توانید میزهای کوچکی در کنار مبلمان خود قرار دهید همچنین استفاده از آباژور و سایر جزئیات سبب جذاب تر شدن سالن پذیرایی می شود.

ایجاد تعادل در فضا

یکی دیگر از روش های چیدمان سالن مربع استفاده از تکنیک تعادل در فضا می باشد. از آنجایی که سالنی که در اختیار دارید مربع شکل می باشد اصولا بهترین نوع طراحی داخلی نوعی چیدمان قرینه و متعادل می باشد. بدین ترتیب سعی کنید مبلمان را به صورت متعادل در روبرو یا کنار هم بچینید. به نحوی که اگر یک خط قرینه از وسط سالن بکشیم یک سمت سالن اثاثیه ی بیشتری نسبت به سمت دیگر سالن نداشته باشید. چنان چه کاناپه در یک سمت قرار گرفته است مبل دو نفره را روبروی آن قرار دهید و دو عدد مبل تکی را روبه روی شومینه یا تلویزیون قرار دهید. نوعی دیگر از چیدمان اثاثیه به این ترتیب است که می توانید کاناپه ی سه نفره را در مقابل تلویزیون قرار دهید و مبلمان دو نفره را مقابل دوتا مبل تک نفره قرار دهید.

استفاده از مبلمان ال شکل
استفاده از مبلمان ال شکل

چیدمان پذیرایی مربع با مبلمان ال شکل

قرار دادن مبل ال یکی دیگر از روش های چیدمان سالن مربع می باشد. بدین ترتیب می توانید یک ست ال شکل را به دیوار رو به روی تلویزیون یا شومینه تکیه دهید. در کنار تلویزیون نیز یک میز تحریر قرار دهید. سپس با قرار دادن یک فرش مستطیلی شکل کوچک یا یک میز  تعادل بیشتری را در فضا ایجاد کنید. نوعی دیگر از چیدمان منزل با مبلمان ال شکل به این صورت است که مبلمان ال فضای آشپزخانه را از فضای پذیرایی به طور کامل جدا کند. سپس می توانید یک صندلی مستطیلی هم در وسط پذیرایی قرار دهید. به این ترتیب بدون هیچ گونه دیواری با یک مبلمان فضاها را از هم جدا کرده اید.

چیدمان پذیرایی مربع به سبک مینیمال

برای چیدمان سالن مربع به سبک مینیمال می توانید از لوسترهای ساده و بدور از تجملات در مرکز سالن استفاده کنید. مبلمان ساده ی و ظریف ال شکل به رنگ خاکستری، سفید و … می تواند احساس سادگی را به نحوه بهتری به بیننده القا کنند. قرار دادن یک نوع پرده ی ساده با رنگ خنثی و هماهنگ و تعادل بیشتری را در فضا ایجاد می کند. همانطور که میدانید امروزه طرح های خلوت و ساده طرفداران بیشتری دارد از این رو هر چقدر پذیرایی شما ساده تر باشد به سبک مدرن امروزی نزدیک تر است. با استفاده از میزهای دایره شکل و مدور در پذیرایی می توانید گوشه های خالی سالن را به خوبی پر کنید بدین ترتیب سالن خود را به شکل دایره و مدور نزدیک تر می کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب