چیدمان فرش

نحوه ی چیدمان فرش چگونه است؟

برای چیدمان فرش منزل باید به سبک دکوراسیون خود توجه کنید و متناسب با مساحتی که در اختیار دارید فرش مورد نظر خود را خریداری کنید.

نحوه ی چیدمان فرش یکی از اصول اساسی طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. فرش در منازل ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. در فرهنگ ما از فرش برای نشستن روی زمین، سفره پهن کردن، نماز خواندن و … استفاده می شود. از این رو باید در نحوه پهن کردن فرش دقت بسیاری داشته باشیم. فرش های رنگارنگ ایرانی با طرح و نقش ماندگار و زیبا یک حس فوق العاده و خوب در دکوراسیون خانه ایجاد می کنند. چنان چه به نکات اصولی پهن کردن فرش توجه نداشته باشید. فرش موجب شلوغی و سردرگمی در چیدمان منزل می شود.

نحوه چیدمان فرش با یک انتخاب درست

برای این که بتوانیم یک چیدمان فرش درست و اصولی در منزل داشته باشیم. باید در ذهن خود سبک، طرح و نقش، رنگ و ابعاد فرش مورد نظر را تعیین کنیم. با شناخت صحیح نیازهایمان می توانیم یک فرش مناسب برای منزل خود انتخاب کنیم. یکی از نکات مهم برای انتخاب فرش این است که به سبک دکوراسیون منزل توجه کنید. به عنوان مثال وقتی تمام وسایلی که تهیه کرده اید به ویژه مبلمان متناسب با سبک کلاسیک است باید فرش های با نقش و نگار شلوغ و سنتی انتخاب کنید. اما اگر سبک منزل شما مینیمال و ساده است بهتر است به دنبال فرش های فانتزی بروید و اگر اصرار به انتخاب فرش های سنتی دارید. بهتر است فرش هایی با رنگ های ملایم و طرح های خلوت انتخاب کنید.

ست کردن فرش با لوازم خانه
ست کردن فرش با لوازم خانه

چیدمان فرش منزل و نحوه ی ست کردن آن

برای چیدمان فرش باید به رنگ آن توجه ویژه ای داشته باشید. فرش روی زمین پهن می شود از این رو نور را به خوبی در فضا منعکس می کند. تیرگی و روشنی فرش تاثیری زیادی در بزرگ و کوچک نشان دادن فضا دارد. چنانچه مساحت پذیرایی شما بزرگ است سعی کنید از فرش هایی با رنگ تیره استفاده کنید بدین ترتیب صمیمیت بیشتری در فضا ایجاد می شود. در راهروی ورودی نیز فرش هایی با طرح های شلوغ و رنگی های زنده سبب پویایی و هیجان در فضا می شود. اگر فضای پذیرایی شما کوچک است بهتر است از رنگ های روشن و طرح های ساده استفاده کنید. بدین ترتیب فضای پذیرایی شما بزرگ تر دیده می شود.

چیدمان فرش در پذیرایی
چیدمان فرش در پذیرایی

چیدمان فرش در اتاق نشیمن و پذیرایی

برای چیدمان فرش در اتاق نشیمن و پذیرایی باید به چندین نکته توجه کنید. سعی کنید فرشی را که برای فضای پذیرایی خود انتخاب می کنید ابعاد کوچکتری نسبت به فرش اتاق های خواب داشته باشد. بدین ترتیب می توانید بخش اعظمی از کفپوش خود را به نمایش بگذارید. اگر مساحت پذیرایی شما کوچک است باید فقط پایه های مبل را روی فرش قرار دهید به این ترتیب فضای پذیرایی بزرگتر دیده می شود. اگر مساحت پذیرایی شما بزرگ است می توانید از فرش های کوچک با طرح های درشت در مرکز چیدمان مبلمان خود استفاده کنید. فرش هایی به شکل دایره و بیضی نیز برای پهن کردن در فضای وسط پذیرایی مناسب می باشند. طرح و نقش برخی از فرش ها حالت مرکزیت دارد از این رو می توانید مبلمان خود را متناسب با طرح فرش بچینید. بدین ترتیب زیبایی بصری بیشتری در فضا ایجاد می شود.

چیدمان فرش در اتاق خواب
چیدمان فرش در اتاق خواب

نحوه ی قرار دادن فرش در اتاق خواب

برای چیدمان فرش در دکوراسیون اتاق خواب قواعد و قوانین دیگری وجود دارد. شما می توانید فرشی را انتخاب کنید که به صورت سرتاسری کف اتاق را در برگیرد که در این صورت بهتر است لبه های فرش چند سانت از دیوارها فاصله داشته باشند. چنان چه اثاثیه ی زیادی داخل اتاق دارید بهتر است فقط در قسمت هایی از اتاق که امکان رفت و آمد وجود دارد فرش پهن کنید. اگر مساحت اتاق تا اندازه ای بزرگ است که می توانید تخت را مابین دو دیوار اصلی اتاق قرار دهید.

می توانید دو فرش به یک ابعاد در دو سمت تخت پهن کنید و یک فرش هم در پایین تخت پهن کنید. در اتاق هایی که مساحت بزرگی در اختیار دارید می توانید با فرش بخش های مختلف خانه را از هم جدا کنید. به عنوان مثال می توانید فضای تخت را از کلوزت با استفاده از فرش جدا کنید. بهتر است در اتاق کودک یک فرش سرتاسری پهن کنید بدین ترتیب کودک ایمنی بیشتری خواهد داشت.

قراردادن فرش در فضای ناهارخوری
قراردادن فرش در فضای ناهارخوری

نحوه ی قرار دادن فرش در ناهار خوردی و راهرو

یکی از نکات مهم در نحوه ی چیدمان فرش در میز ناهار خوری این است که باید فرشی متناسب با شکل میز ناهار خوری خود انتخاب کنید. چنان چه میز شما مستطیل شکل است باید یک فرش مستطیلی انتخاب کنید. بسته به سلیقه و سبک دکوراسیون منزل می توانید از طرح های شلوغ و ساده، فرش ناهارخوری خود را انتخاب کنید. بهتر است فرشی که زیر میز ناهارخوری پهن می کنید کاملا متناسب میز و صندلی ها باشد. بدین صورت که قسمتی از پایه های صندلی روی فرش و قسمتی خارج از فرش قرار نگیرند. فرش مناسب راهرو باید با فضای راهرو هماهنگی داشته باشد. چنان چه راهروی شما به صورت مربع است بهتر است از فرش های گرد و اگر فضای راهرو مستطیل شکل است باید از فرش های کناره استفاده کنید.

اصول دکوراسیون فرش و مبل

یکی از اصول مهم چیدمان فرش توجه به نحوه ی چیدمان مبلمان روی فرش می باشد. چیدمان صحیح مبلمان روی فرش تاثیر بسیاری در بزرگ و کوچک نشان دادن فضا دارد.

  • بعد از چیدمان فرش باید مبلمان را به نحوی روی فرش قرار دهید که پاهای شما فرش را لمس کند. در این صورت باید پایه های مبل روی فرش قرار گیرد.گاهی اوقات پایه های مبل شما تیز و برنده است. در نتیجه چنان چه مبل روی فرش قرار بگیرد فرش دچار آسیب دیدگی می شود. از این رو بهتر است از پدهای محافظ استفاده کنید.
  • سعی کنید مبلمان شما با فرش زیر پایه تان هماهنگی داشته باشد. به عنوان مثال اگر رنگ غالب فرش شما به رنگ فندقی است بهتر است مبلمانی انتخاب کنید که نقش و نگار آن فندقی رنگ باشد.

استفاده از چند فرش به جای یک فرش

یکی از ایده های چیدمان فرش در منزل این است که به جای یک فرش بزرگ دو فرش کوچک در پذیرایی و نشیمن خود بیندازید. به این ترتیب می توانید با یک فرش، فضای نشیمن را از پذیرایی یا ناهار خوری جدا کنید. حتی اگر فرش های شما کاملا مشابه هم نیستند سعی کنید فرش ها از لحاظ رنگ یکسان باشند. شکل فرش معمولا به صورت مربع و مستطیل است البته فرش به شکل دایره و بیضی نیز تولید می شود. نکته ای که وجود دارد این است که لزومی ندارد که همیشه فرش را در یک جهت مستقیم پهن کنید گاهی اوقات با توجه به ابعاد فرش و نوع چیدمان اثاثیه منزل می توانید فرش خود را به صورت مورب پهن کنید.

مقالات مرتبط

چیدمان فرش

نحوه ی چیدمان فرش چگونه است؟

برای چیدمان فرش منزل باید به سبک دکوراسیون خود توجه کنید و متناسب با مساحتی که در اختیار دارید فرش مورد نظر خود را خریداری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب