چیدمان مبل 8 نفره

اصول چیدمان مبل 8 نفره برای دکوراسیون داخلی

چیدمان مبل 8 نفره برای دکوراسیون داخلی باید از اصول خاصی پیروی کند. نوع چیدمان در دکوراسیون داخلی به عوامل مختلفی وابسته است.

اصول چیدمان مبل 8 نفره

چیدمان مبل 8 نفره برای دکوراسیون داخلی باید از اصول خاصی پیروی کند. نوع چیدمان در دکوراسیون منزل به عوامل مختلفی بستگی است. طراحی داخلی در رابطه با اصول و قوانین چیدمان دکوراسیون داخلی، برای هر یک از عناصر، جایگاه ویژه‎ای را تعریف می‎کند. وقتی شما از درب منزل وارد فضای داخل می شوید هر چیزی را که می بینید جزئی از دکوراسیون داخلی محسوب می شود. از رنگ، کاغذ دیواری تا لوستر و اکسسوری ها را می توان نام برد.

بعضی عناصر مانند مبلمان بسیار پررنگ، تعیین کننده و مهم هستند. امروزه مبلمان، یکی از اجزاء اصلی در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. ورود مبلمان به دکوراسیون داخلی باعث شد تا لوازمی مانند بالش، پشتی های بزرگ، فرش و… حذف شوند. همچنین همراه با خود برخی اِلمان ها را وارد چیدمان داخلی کرده است. میز جلو مبلی، میز عسلی، انواع کفپوش های چوبی و مصنوعی و… را می توان نام برد. چیدمان مبل 8 نفره (ست های دیگر چند نفره) در طراحی داخلی اهمیت ویژه ای دارد.

انواع سبک مبلمان

چیدمان مبل 8 نفره به سبک طراحی و ساخت آن بستگی دارد. سبک مبلمان به ظاهر بیرونی (شکل، رنگ و…) آن، که برگرفته از یک مکتب یا سبک خاص باشد گفته می‌شود. انواع سبک مبلمان شامل:

مبل استیل یا سلطنتی

هویت این سبک با منبت کاری‎های ضخیم و پیچیده شناخته می‎شود. بدنه آن از چوب طبیعی است. رویه مبل از جنس پارچه های گرانقیمت مانند ابریشم، مخمل و… می‎باشد.

مبل کلاسیک

مواد اولیه آن مشابه سبک سلطنتی است. با این تفاوت که منبت کاری‎های آن ظریف است و عرض کمتری دارند.

مبل مدرن

منبت کاری و کنده‎ کاری در این سبک از مبلمان جایگاهی ندارد. برای طراحی این سبک از مبلمان، از اشکال منحنی و ساده کمک گرفته می‎شود. از انواع پارچه های طبیعی برای رویه مبلمان مدرن استفاده می‎کنند.

چیدمان مبل باید با توجه به یک نقطه کانونی انجام شود.
چیدمان مبل باید با توجه به یک نقطه کانونی انجام شود.

شزلون

یک مبل تک محسوب می‌شود اما می‌توان به صورت سفارشی آن را به ست مبلمان 8 نفره اضافه کرد. سطح صافی دارد که یک طرف آن دارای تکیه گاه است. در سبک‎های مدرن، کلاسیک و استیل طراحی و ساخته می‎شود.

مبل لاوست

مبل لاوست نیز یک مبل تک محسوب می‌شود. طول زیادی دارد. در دو طرف عرض آن، دو دسته طراحی شده است و فاقد تکیه گاه می‎باشد. در سبک‎های مختلف موجود می‎باشد. همچنین در طراحی و چیدمان مبل 8 نفره بسیار زیبا و چشم نواز خواهد بود.

مبل چستر

بر روی تکیه گاه، دسته و نشیمنگاه فرورفتگی‎هایی وجود دارند که توسط دکمه یا… پرس شده اند. فاصله و اندازه آن‎ها دقیقاً مشابه یکدیگر است.

مبل ال (L)

مبل ال ساده زیرمجموعه سبک مدرن است، اما به عنوان یک سبک جدا دسته‌بندی می‌شود. به صورت یکدست تمام نشیمنگاه‎ها به یکدیگر متصل است. بدون دسته و تکیه گاه می‎باشد.

معیار ها برای انتخاب چیدمان مبل 8 نفره

چیدمان مبل 8 نفره باید طبق اصول نانوشته انجام شود که کاربرد آن ها در طراحی داخلی الزامی هستند. قبل از خرید مبلمان باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. در این صورت بعد از چیدمان دکوراسیون داخلی، از انتخاب و خرید خود رضایت خواهید بود.

اولویت برای چیدمان مبل 8 نفره توجه به متراژ فضای مورد نظر است. در فضای کوچک مانند نشیمن یا پذیرایی نمی‌توان یک ست مبلمان استیل قرار داد. به دلیل اینکه بدنه و ابعاد مبلمان استیل بسیار بزرگ است. فضا را کوچکتر نشان می دهد و رفت و آمد را مشکل می‌کند. اصول چیدمان پذیرایی باید رعایت شود. می‌توانید از بین سبک های مدرن یا کلاسیک که ابعاد متعادل تری دارند یکی را انتخاب کنید.

چیدمان مبل کلاسیک
چیدمان مبل کلاسیک

معیار دوم توجه به سبک کلی دکوراسیون داخلی است. به عنوان مثال اگر تمام قسمت ها با سبک کلاسیک همخوانی دارد باید انتخاب، خرید و چیدمان مبل 8 نفره نیز به سبک کلاسیک باشد.

رنگ مبلمان، اولین مشخصه است به چشم می‌آید. اگر فضای مورد نظر کوچک است و نور طبیعی کمی دارد مبل هایی با رنگ روشن انتخاب کنید و بالعکس. خوشبختانه در تمام سبک ها، تنوع خیره کننده‌ای از رنگ‌های بسیار زیبا و چشم نواز دیده می شود.

نقطه کانونی برای چیدمان مبل 8 نفره

چیدمان مبل باید با توجه به یک نقطه کانونی انجام شود. چیدمان پراکنده، بدون توجه به متراژ و سایر عناصر، فضا را بی نظم و شلوغ جلوه می دهد.

تلویزیون به عنوان نقطه کانونی

چیدمان مبل 8 نفره به نحوی باشد که یک ضلع این چیدمان، تلویزیون باشد. به عبارت دیگر تمام افراد باید بتوانند به راحتی تلویزیون را تماشا کنند.

نقطه کانونی شومینه

یکی دیگر از ایده های مناسب برای چیدمان مبل 8 نفره است. این سبک از چیدمان برای مناطق سردسیر که دارای شومینه است بسیار زیباست. می توانید تمام ست ها را حول محور شومینه بچینید. البته نباید بیش از حد به شومینه نزدیک باشد، زیرا حرارت موجب ناراحتی افراد و آسیب به مبلمان خواهد شد.

نقطه کانونی با محوریت میز جلو مبلی

ست مبلمان را با محوریت میز جلو مبلی بچینید. در نتیجه زمانی که افراد روی مبلمان می‌نشینند روبروی یکدیگر قرار دارند.

چیدمان مبل برای دکوراسیون داخلی باید از اصول خاصی پیروی کند.
چیدمان مبل برای دکوراسیون داخلی باید از اصول خاصی پیروی کند.

انتخاب ‌ست مبلمان 8 نفره

چیدمان مبل 8 نفره با توجه به نوع مبلمان (یک نفره، دونفره، سه نفره و…) متفاوت است. در سبک‌های کلاسیک و مدرن (شامل اسپرت و راحتی) طراحی ست مبلمان چند نفره با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع اکثر تولیدکنندگان با توجه به سفارش مشتریان، ست مبلمان (یک، دو یا سه نفره) را تولید می کنند.

می‎توانید الگو های زیر را برای سفارش مبلمان 8 نفره انتخاب کنید:

  • ست چیدمان مبل 8 نفره: شامل 4 مبل یک نفره، 2 مبل دو نفره
  • ست چیدمان مبل 8 نفره: شامل 2 مبل سه نفره، 2 مبل یک نفره
  • همچنین ست چیدمان مبل 8 نفره: شامل 1 مبل سه نفره، 1 مبل دو نفره، 3 مبل یک نفره

نکته مهم این است که شما می‌توانید یکی از ست های مبل دو نفره یا سه نفره را از نوع لاوست یا شزلون سفارش دهید. فرقی نمی‌کند که سبک انتخابی شما مدرن، چستر یا هر سبک دیگری باشد. درست است که در زمره مبلمان تک قرار دارند اما می توان آن ها را به همراه ست مبلمان چند نفره نیز سفارش داد.

این مبحث درباره مبلمان ال (L) کمی متفاوت است. به دلیل اینکه تکیه گاه و نشیمنگاه به صورت یک تکه است چیدمان مبل ال شاید نسبت به سبک های دیگر راحت تر باشد.

چند نکته مهم در زمان چیدمان مبل 8 نفره

هنگام چیدمان مبل 8 نفره در فضای منزل باید به چند نکته ظریف اما مهم توجه کنید:

فاصله مبل ها از یکدیگر به نحوی باشد که بتوانید به راحتی از بین آن ها عبور کنید. البته آنقدر دور و پراکنده نباشند که بی نظمی را در فضا منعکس کنند. ممکن است فضای نشیمن، پذیرایی و… کوچک باشد، اما می خواهید از میز عسلی استفاده کنید. مدل هایی را انتخاب کنید که در زمان عدم استفاده، جمع شوند و فضای کمتری را اشغال کنند.

در خانه ها و ویلاهایی با متراژ زیاد نیاز نیست که حتماً مبلمان را در کنار دیوار بچینید. همچنین بهتر است در فضای کوچک، مبلمان را به طور کامل به دیوار نچسبانید. مبلمان را کمی به سمت مرکز بکشید تا احساس بهتری را ایجاد کند.

هنگام چیدمان در اتاق نشیمن از بزرگ ترین قطعه شروع کنید و آن را به سمت نقطه کانونی قرار دهید. سپس مبل های دیگر را در مجاور آن قرار دهید. هر صندلی باید حداقل به یک میز دسترسی داشته باشد. در صورت امکان یک فرش بزرگ را برای یکپارچه کردن فضا در زیر مبلمان قرار دهید. اگر فرش بزرگ نیست حداقل پایه جلو صندلی روی فرش باشد.

فاصله مبل ها از یکدیگر به نحوی باشد که بتوانید به راحتی از بین آن ها عبور کنید.
فاصله مبل ها از یکدیگر به نحوی باشد که بتوانید به راحتی از بین آن ها عبور کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب