چیدمان مبل

ایده هایی برای چیدمان مبل

برای چیدمان مبل به روش اصولی، بهتر است ابتدا نکاتی اساسی را مورد توجه قرار دهید. با بهترین شیوه چیدمان، می توانید حداکثر استفاده را از یک محیط ببرید.

ایده هایی برای چیدمان مبل

قبل از شروع به چینش مبلمان، لازم است ابتدا مکان دقیق آن را مشخص کنید. نحوه چینش و قرار دادن مبلمان در سالن پذیرایی، به عملکرد اتاق بستگی دارد. صرف نظر از هدفی که از تغییر دکوراسیون و چیدمان اتاق پذیرایی خود دارید، نظم دادن به چیدمان مبل چیزی است که باید به آن اهمیت داد. نکات و دستورالعمل های اساسی را دنبال کنید تا بدون توجه به محدودیت های محیطی، فضایی را که می خواهید ایجاد کنید.

هنگامی که تصمیم به تغییر دکوراسیون منزل و چیدمان مبل در منزل و آپارتمان خود گرفتید، موارد متعددی را باید در نظر داشته باشید. نوع چیدمان محیط درونی شما از پارامترهایی مانند اندازه محیط داخلی و ابعاد مبلمان تاثیر می پذیرد. مکان و نحوه چینش مبلمان در سالن پذیرایی اغلب به مکان پنجره ها و درها بستگی دارد.

نحوه چیدمان در فضاهای مختلف

داشتن یک اتاق وسیع با پنجره های بزرگ، ایجاد یک فضای جادار و روشن را آسان می کند. اگر محیط داخلی منزل شما به قدر کافی بزرگ نیست، می توانید با شیوه اصولی چیدمان آن را بزرگ تر از قبل نشان دهید. در این مواقع، بهتر است از لوازم غیر ضروری در چیدمان داخلی خانه استفاده نکنید. انجام این کار باعث شلوغی و بی سر و سامانی پذیرایی شده و فضای داخلی را کوچک تر نشان می دهد.

کسانی که اتاق نشیمن بزرگ دارند بهتر می توانند چیدمان داخلی آن را انجام دهند. در یک فضای جادار، می توانید هر ایده ای را پیاده سازی کنید، اما باید سعی کنید از محیط استفاده بهینه را ببرید. برای محیط های بزرگ، نوع چینش مبلمان اهمیت زیادی دارد زیرا بی توجهی به آن می تواند انسجام محیط درونی را از بین ببرد. می توانید در قسمتی از سالن اصلی میز ناهارخوری را قرار دهید و در قسمتی دیگر، مبلمان خود را جای دهید.

ایده هایی برای چیدمان مبل
ایده هایی برای چیدمان مبل

نحوه چیدمان مبل در خانه کوچک

نحوه چیدمان مبل در آپارتمانی با فضاهای محدود با نحوه چینش مبلمان در خانه های بزرگ بسیار متفاوت است. یکی از مهمترین موارد در طراحی داخلی منازل، چیدمان مبلمان است. نحوه قرار دادن مبلمان با توجه به فضای خانه صورت می گیرد و اغلب برای دستیابی به بهترین چیدمان، باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید.

چیدمان مبل در یک آپارتمان کوچک، ممکن است با دشواری هایی روبرو باشد اما می توان با دانستن چند نکته ساده، به خوبی بهترین چینش را برای این محیط ها رقم زد. اولین نکته ای که در نحوه چیدمان باید در نظر بگیرید، انتخاب مبلمانی با اندازه و ابعاد کوچک تر است. اگر می خواهید فضای زیادی اشغال نشود، باید این نکته را رعایت کنید. همچنین مبل ها و صندلی ها باید دسته های باریکی داشته باشند تا محیط درونی شلوغ  و به هم ریخته نشود.

برای صرفه جویی در فضا، توصیه می شود تعداد جلو مبلی ها را به حداقل برسانید. یک روش بسیار کاربردی برای بزرگ تر نشان دادن فضای داخلی، استفاده از لوازم و وسایل شیشه ای است. بدین ترتیب بهتر است میز جلو مبلی شما از جنس شیشه باشد. بعضی از مبلمان، قابلیت بسته شدن دارند. اغلب مواقع می توانید این مبلمان را به کار بگیرید تا در مواقع لازم، آن را به حالت جمع شده در آورید و حداقل فضا را از محیط داخلی اشغال نمایید. هنگام طراحی یک اتاق نشیمن کوچک، توصیه می شود که مرکز فضا را تا حد امکان خالی بگذارید.

مواردی که باید به آن توجه کنید

مبلمان را طوری بچینید که بهترین ظاهر را داشته باشد. نور، رنگ ها، تصاویر، اشکال و سازماندهی کل فضای درونی را در نظر بگیرید و مهم تر از همه، فضایی را سازماندهی کنید که مطابق میل شما باشد و شخصیت و ترجیحات شما را منعکس کند. به این ترتیب خانه ای با طراحی داخلی و چیدمان مبل ایده آل ایجاد می شود.

نحوه قرار دادن مبل در فضاهای بزرگ
نحوه قرار دادن مبل در فضاهای بزرگ

نکاتی که حین چیدمان باید در نظر بگیریم

اتاق نشیمن احتمالاً یکی از قسمت هایی است که ما بیشترین زمان را در آن می گذرانیم. در اینجا باید هم فضایی برای استراحت و هم برای پذیرایی از مهمانان ایجاد کنیم. بنابراین یک اتاق نشیمن چند منظوره نیاز داریم و تنها با کمک روش صحیح چیدمان مبل می توانیم بهترین اتاق پذیرایی را ایجاد کنیم.

هر فضا با توجه به ابعاد تقریبی خود، اصول و قوانین خاص خود را برای چیدمان دارد. برای مثال در سالن هایی که طراحی کشیده و باریک دارند، مبلمان طوری قرار می گیرند که فضای خالی میان آن ها حفظ شود. همچنین دقت کنید که برای چیدمان در چنین سالنی، مبلمان را طوری قرار دهید که فضای عبوری را اشغال نکنند.

در مناطقی که قسمت اصلی سالن بزرگ است، مبلمان  را باید در مقابل یکدیگر قرار بدهید. البته دقت کنید که فاصله تقریبی میان مبلمان متعادل باشد تا نظم محیط درونی به هم نریزد. اگر کف خانه شما پارکت یا سرامیک است، می توانید از یک فرش کوچک برای فضای مرکز مبلمان استفاده کنید. این کار جلوه بصری زیبایی به طراحی دکوراسیون داخلی خانه شما می دهد.

برای خانه هایی که سالن اصلی آن ها کوچک است، یک ترفند عالی برای بزرگتر نشان دادن فضا وجود دارد و آن استفاده از آینه های بزرگ و مرتفع در این بخش است. این کار باعث می شود محیط داخلی سالن بزرگ تر از حالت قبلی نشان داده شود. همچنین نوع مبلمانی که در فضای کوچک استفاده می کنید، به هیچ عنوان نباید چیدمان مبل سلطنتی و بزرگ باشد. اغلب سعی کنید از مبلمان کلاسیک و راحتی برای محیط های کوچک استفاده کنید تا فضای زیادی اشغال نشود.

نحوه قرار دادن مبل در فضاهای کوچک
نحوه قرار دادن مبل در فضاهای کوچک

نور پردازی تا چه اندازه در نوع چیدمان منزل تاثیر دارد؟

نحوه نورپردازی، تاثیرات تعیین کننده ای بر چیدمان مبل در منازل دارد و باعث زیباتر شدن جلوه داخلی می شود. در صورتی که به روش اصولی و درست، نورپردازی را انجام دهید، محیط داخلی خانه زیبایی خود را حفظ می کند. برخی از منازل به طور طبیعی نورگیرها و پنجره های بزرگی دارند و روشنایی خانه در طول روز، در حداکثر حالت خود قرار دارد.

هرچه خانه نورگیر بهتری داشته باشد، فضای داخلی آن بزرگ تر دیده می شود. اگر منزل شما به قدر کافی نورگیر و پنجره ندارد، می توانید با استفاده از نورپردازی، این مشکل را برطرف کنید. همچنین استفاده از نورپردازی در قسمت بالای مبلمان، خانه شما را مدرن و شیک نشان می دهد. نوع لامپ و چراغ انتخاب شده برای استفاده در نورپردازی داخلی، بر نحوه توزیع نور در اتاق پذیرایی تأثیر می گذارد.

خانه ها به یک اندازه آسان نیست. در واقع هر خانه بسته به نوع معماری خود، فضایی متفاوت دارد و نمی توان از نورپردازی یکسانی برای ایجاد روشنایی در آن استفاده کرد. بهتر است ابتدا فضای درونی خود را به خوبی بشناسید و سپس با توجه به آن، لامپ و چراغ مخصوص را تهیه کنید. دقت داشته باشید که نور سفید بهترین نور برای بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق نشیمن است و بر چیدمان مبل تاثیر فراوانی دارد. لامپ هایی با نور زرد و یا قرمز، فضای اصلی سالن را تاریک تر از آنچه که هست نشان می دهند و این امر تاثیر منفی بر چیدمان منزل دارد.

نورپردازی
نورپردازی

مقالات مرتبط

چیدمان مبل

ایده هایی برای چیدمان مبل

برای چیدمان مبل به روش اصولی، بهتر است ابتدا نکاتی اساسی را مورد توجه قرار دهید. با بهترین شیوه چیدمان، می توانید حداکثر استفاده را

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب