چیدمان منزل کوچک

ایده هایی درخشان برای چیدمان منزل کوچک

در چیدمان منزل کوچک هر فضای خالی غیر از فضای موجود روی سطح زمین می تواند فرصتی برای تعبیه اشیا باشد.

مقدمه

گذشت دورانی که خانه ها عمارت هایی بزرگ با درب های تو در تو و سرسراهای دلباز بودند. آنچه که انفجار جمعیت بر سر دوران معاصر آورده منجر به کوچک شدن خانه ها شده است. خانه های نقلی و جمع و جوری که به زعم صاحب خانه ها گاهی اوقات حکم قفس را برای آنها پیدا می کنند! اما دست نگه دارید. اینقدرها هم نباید سخت گرفت. ترفندهایی درخشان و باورنکردنی برای چیدمان منزل کوچک وجود دارد. ترفندهایی که می توان به واسطه آن ها فضایی دلباز و تابناک در خانه ایجاد کرد. اگر شما هم در خانه ای نقلی سکونت دارید و به دنبال راهی برای دکوراسیون منزل کوچک هستید نگران نباشید. چرا که در این مطلب قصد داریم شما را با ایده هایی ناب برای چیدمان منزل کوچک آشنا کنیم. پس اگر آماده برای خلق یک دکوراسیون جذاب و امروزی هستید با ما همراه شوید.

چیدمان منزل کوچک به شیوه ای خلاقانه موجب وسعت دید مخاطب خواهد شد
چیدمان منزل کوچک به شیوه ای خلاقانه موجب وسعت دید مخاطب خواهد شد

استفاده از کاغذ دیواری های تیره در چیدمان منزل کوچک ممنوع است!

آیا می خواهید به خانه کوچک تان وسعت بدهید؟ اگر پاسخ تان مثبت است پس همین حالا فکر استفاده از کاغذ دیواری تیره رنگ و استفاده از رنگ های خفه جهت رنگ آمیزی دیوارها را از سرتان بیرون کنید. استفاده از رنگ های روشن می تواند به فضای خانه عمق و ابعاد وسیع بدهد. رنگ های پاستیلی این روزها به شدت در بورس هستند. رنگ هایی مثل آبی آسمانی، سبز نعنایی، لیمویی، ارغوانی، شنی، صورتی و کاراملی رنگ هایی محبوب می باشند. این رنگ ها را می توانید در کنار رنگ هایی روشن مثل سفید و شیری استفاده کنید. شک نداشته باشید که با استفاده از رنگ های روشن می توانید چیدمان منزل کوچک تان را جلوه بخشی کنید.

در چیدمان منزل کوچک باید از کاغذ دیواری هایی با رنگ روشن استفاده کرد
در چیدمان منزل کوچک باید از کاغذ دیواری هایی با رنگ روشن استفاده کرد

برای چیدمان منزل کوچک آیا باید قید اسباب و اثاثیه را بزنیم؟

این سوالی است که بسیاری از افراد از طراحان داخلی می پرسند. برای چیدمان منزل کوچک آیا باید قید اسباب و اثاثیه را بزنیم؟ چگونه می توان از اسباب و اثاثیه ای که روزی با عشق خریداری شده دل کند؟ نگران نباشید. نیازی به دل کندن از اسباب خانه نیست. شما می توانید با ایده های خلاقانه از فضای موجود بیشترین بهره برداری را بکنید. تعبیه کشو در مسیر راه پله، تعبیه قفسه های دیواری شناور، استفاده از میز ناهارخوری تاشو، استفاده از آباژور سقفی و دیواری، نصب تلویزیون روی دیوار، استفاده از محفظه های خالی زیر مبل و میز برای نگهداری اشیا همگی ایده هایی ناب برای بهره وری از فضای موجود است. در چیدمان منزل کوچک هر فضای خالی غیر از فضای موجود روی سطح زمین می تواند فرصتی برای تعبیه اشیا باشد. استفاده از تجهیزات چند منظوره می تواند بهترین انتخاب برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک باشد.

 در چیدمان منزل کوچک از نورپردازی، این عنصر معجزه گر غافل نشوید

نورپردازی درست می تواند از یک اتاق کوچک فضایی دلباز بسازد. در حالی که همان نورپردازی اگر اشتباه اجرا شود می تواند یک کاخ را به کومه ای خفقان آور تبدیل کند. پس تاثیر نورپردازی را در چیدمان منزل کوچک جدی بگیرید. اگر منزل شما از پنجره های نورگیر بهره مند است برای پنجره ها پرده ای نازک تهیه کنید. پرده های زبرا، شید اسکرین و کرکره ای می توانند انتخابی مناسب باشند. نور کافی و روشنایی موجب دلباز شدن فضا در چیدمان منزل کوچک خواهد شد. نورپردازی با استفاده از نور مصنوعی در سیستم نورپردازی شب و یا در خانه هایی که فاقد پنجره هستند نیز باید اصولی انجام شود. استفاده از آباژور، نورمخفی، چراغهای سقفی، فانوسهای دیواری و لامپهای توکار با قابلیت زاویه دهی میتواند فضای خانه را بزرگتر نشان دهد.

نورپردازی در خانه های کوچک همان ترفند معجزه آسا هستند
نورپردازی در خانه های کوچک همان ترفند معجزه آسا هستند

در چیدمان منزل کوچک سراغ فرش های کوچک نروید

یکی از اشتباهاتی که افراد در چیدمان منزل کوچک انجام می دهند انتخاب فرش های کوچک است. فرش ها به عنوان کانونی ترین نقطه از چیدمان محسوب می شوند. بنابراین طبیعی ست که در نگاه اول مورد توجه قرار گیرند. هر چه ابعاد فرش کوچکتر باشد، تحلیل ابعادی خانه در ذهن افراد نیز با مقیاس کوچکتری انجام می شود. بنابراین تصور می رود که منزل شما کوچکتر از اندازه واقعی اش است. این در حالیست که با انتخاب فرش های بزرگ می توانید به خانه وسعت دهید. سعی کنید در چیدمان منزل کوچک مبل ها کاملا روی فرش قرار گیرند. بهترین ایده برای چیدمان منزل کوچک فرش کردن کل فضا به طور یکپارچه می باشد.

در چیدمان منزل کوچک از المان های دکوری براق با سطح آینه ای استفاده کنید

تا جایی که می توانید اشیای خانه را با سطوح براق و صیقلی خریداری کنید. بدین سان انعکاس نور در اشیا، فضا را روشن تر خواهد کرد. استفاده از آینه های تزئینی و دکوری می تواند ایده ای درخشان برای چیدمان منزل کوچک باشد. بازتاب نور از سطح اشیای براق می تواند تابش نور دلپذیری در فضا ایجاد کند. شما می توانید یکی از دیوارها یا بخشی از آن را با آینه هایی که دارای الگوی هندسی هستند پوشش دهید. بنابراین هم جلوه ای زیبا در خانه ایجاد خواهد شد و هم عمق و ابعاد فضا گسترش خواهد یافت.

در استفاده از رنگ های روشن زیاده روی نکنید

درست است که گفتیم رنگ دیوارهای خانه بهتر است روشن باشد. اما این بدان معنا نیست که یک سطل رنگ و قلمو به دست بگیرید و بر هرچه که هست رنگ سفید بپاشید. شما باید از المان هایی با رنگ های متضاد نیز در فضا استفاده کنید. چنانچه تمام فضا را به رنگ روشن در آورید هیچ حجم و سطحی قابل درک نخواهد بود. شما باید خطوط عمودی و افقی را برجسته سازی کنید. اگر می خواهید منزل کوچک تان همچون جعبه ای از جواهرات زمرد نشان بدرخشد در گوشه های مختلف از المان های رنگی استفاده کنید. کوسن های رنگی، مجسمه، فرش رنگی، تابلوهای نقاشی رنگی و آباژور رنگی میتواند انتخاب خوبی برای چیدمان منزل کوچک شما باشد.

در چیدمان منزل کوچک از گیاهان استفاده کنید اما به اندازه

سعی کنید در چیدمان منزل کوچک از گیاهان استفاده کنید. گیاهان فضای زیادی اشغال نمی کنند اما به خانه حجم می دهند. خانه های کوچک را نباید بیش از حد خالی گذاشت. قرار دادن گلدان های گل و گیاه روی انواع شلف های دیواری یا قفسه های دیواری می تواند ایده های مناسب باشد. شما می توانید چند گلدان در گوشه های خالی خانه یا روی میز نیز قرار دهید. برای قرار دادن گلدان های گل در خانه لزوما نیاز به فضای گسترده ندارید. همین که چند گلدان روبرو پنجره، روی شلف دیواری یا روی میز قرار دهید می تواند به خانه شما روح زندگی ببخشد.

گیاهان می توانند روح زندگی را در خانه کوچک شما بیدار کنند
گیاهان می توانند روح زندگی را در خانه کوچک شما بیدار کنند

پالت های رنگی شلوغ را کنار بگذارید

اگر در چیدمان منزل کوچک تان از رنگ های متنوع استفاده کنید بی شک خانه تان چیزی شبیه بازار شام خواهد شد! قرار دادن هر چیز در جای خود هم حتی کمکی به منظم دیده شدن خانه تان نخواهد کرد. در چیدمان منزل کوچک باید از پالت های رنگی ساده با رنگ های محدود استفاده کرد. استفاده از رنگ های متعدد و مختلف می تواند خانه کوچک شما را به هم ریخته و نامرتب نشان دهد. بنابراین از پالت هایی با دو یا سه رنگ در چیدمان منزل کوچک استفاده کنید.

نتیجه گیری

چیدمان منزل کوچک را باید بر اساس متراژ خانه انجام داد. برخی از خانه ها به قدری کوچک هستند که تصور می رود بیش از دو روز نمی توان در آن دوام آورد. اما در کمال ناباوری طراحان داخلی کاری می کنند معجزه آسا! آن ها با خلاقیت، دانش و نوآوری به شما کمک می کنند تا فضای داخلی خانه تان را بزرگتر جلوه دهید. استفاده از رنگ های روشن، پالت های رنگی محدود، تجهیزات چند منظوره، تجهیزات صیقلی و براق و نورپردازی اصولی از جمله ترفندهایی بود که در این مطلب به آنها اشاره شد.

مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب